دانشنامه جراحی بینی

جراحی بینی گوشتی | مشخصات، تکنیک ها، عوارض و هزینه

()

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در زمینه جراحی بینی پرسیده می‌شود این است که آیا بینی‌های گوشتی بعد از جراحی به فرم اولیه خود باز می‌گردند؟ خوشبختانه می‌توانیم به شما بگوییم که اگر برای جراحی به پزشکی ماهر و باتجربه مراجه کنید، نتیجه عمل به شکلی مطلوب برای همیشه تثبیت می‌شود.

از مهم‌ترین ویژگی‌های بینی گوشتی می‌توان به ضخیم بودن پوست بینی اشاره کرد. همین مورد باعث می‌شود که جراحی با چالش‌هایی روبه‌رو باشد و برای عمل پزشک باید تجربه کافی را داشته باشد.

اگر جزو افراد دارای بینی گوشتی هستید، در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به صورت کامل با تمام جوانب این جراحی حساس آشنا شوید. ما به صورت مختصر تمام موارد مربوط به قبل و بعد از عمل را بررسی کرده‌ایم. فراموش نکنید که با رعایت مراقبت‌ها و توصیه‌های پزشک می‌توانید دوران نقاهت خود را به شکل قابل توجهی کوتاه کنید.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی یکی از جراحی‌هایی است که نیازمند دقت و حساسیت بسیار بالایی است. به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود جراحی‌ بینی‌های گوشتی را نزد پزشکی ماهر و باتجربه انجام دهید. اگر جراحی بینی گوشتی درست انجام شود، نه تنها بینی فرم ظاهری بهتری به خود می‌گیرد، بلکه احتمال برگشت‌پذیری بینی به حالت قبل تقریبا صفر می‌شود.

در مورد بینی‌های گوشتی باور بسیار غلطی در میان مردم در رابطه با برگشت‌پذیری فرم بینی به حالت قبل وجود دارد. این موضوع افرادی را که دارای بینی گوشتی هستند بسیار ناامید می‌کند. اما اگر برای جراحی نزد پزشکی باتجربه مراجعه کنید، می‌توانید تا حد زیادی یک جراحی دائمی را انجام دهید.

بینی گوشتی

ویژگی های بینی گوشتی

بینی افراد بر اساس ضخامت پوست بینی به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم می‌شوند. از مهم‌ترین ویژگی‌های بینی گوشتی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ناحیه نوک بینی دارای پوست ضخیمی است.
 • منافذ پوستی به راحتی قابل مشاهده هستند.
 • عرض پره‌های بینی دارای ضخامت است.
 • نوک بینی نسبتا پهن و بزرگ است.
 • پره‌های بینی دارای ارتفاع هستند از نمای بغل و از زاویه روبرو قسمت تحتانی بینی دارای پهنای زیادی است.

یکی از مشکلات بینی‌های گوشتی ضعیف و نازک بودن غضروف‌های اسکلتی بینی است.

تکنیک‌های جراحی

جراحی بینی‌ گوشتی دارای حساسیت بسیار بالایی است. به همین دلیل در نحوه جراحی بینی‌‎های استخوانی و بینی‌های گوشتی تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. هدف از جراحی‌ بینی استخوانی از بین بردن قوز است، اما در بینی‌های گوشتی هدف از جراحی تقویت اسکلت غضروفی بینی است که باعث می شود افتادگی نوک بینی برطرف شده و حالتی افتاده نداشته باشد.

علاوه بر موارد گفته شده، پزشک تلاش می‌کند که از پهنای بینی بکاهد. خوشبختانه بینی‌های گوشتی را می‌توان با تکنیک‌های صحیح به شکلی مطلوب ترمیم کرد. به طور کلی در تمام جراحی‌های بینی گوشتی باید اسکلت زیر بینی به دقت تقویت شود و لایه رویی به بهترین شکل ممکن روی اسکلت بینی قرار بگیرد.

قبل از تصمیم‌گیری برای انجام هر جراحی، نیاز است که از جوانب مختلف آن آگاه باشید. در ادامه بخشی از نکات مهم عمل جراحی بینی گوشتی را بررسی می‌کنیم.

 • افراد دارای بینی گوشتی باید انتظار واقع‌بینانه و منطقی از جراحی بینی خود داشته باشند.
 • افراد دارای بینی گوشتی، دارای اسکلت و اجزای درشت‌تری در صورت خود هستند. پس لازم است تغییرات بر اساس فرم صورت انجام شود.

معمولا بینی‌های گوشتی دارای انواع و ویژگی‌های بسیار متنوعی هستند. متاسفانه همه افراد با بینی گوشتی نمی‌توانند از عمل جراحی نتیجه مطلوبی را به دست آورند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که اگر پزشک تذکر داد که بهتر است از انجام جراحی منصرف شوید، اصراری به انجام جراحی نداشته باشید. چون ممکن است مشکلات جبران‌ناپذیری در ظاهر بینی به وجود بیاید.

جراحی بینی گوشتی

آیا می‌توان بینی گوشتی را مدل عروسکی عمل کرد؟

از مهم‌ترین مشخصه‌های بینی عروسکی می‌توان به ریز و ظریف بودن آن اشاره کرد. لذا جراحی بینی گوشتی به شکل عروسکی با مشکلات و محدودیت‌هایی همراه است. در برخی افراد این محدودیت‌ها به قدری زیاد است که تقریبا امکان عمل به شکل عروسکی و فانتزی وجود ندارد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بینی گوشتی پوست بسیار ضخیم است؛ این در حالی است که بینی‌های عروسکی دارای بیشترین ظرافت ممکن هستند. به همین دلیل توصیه ما این است که افراد دارای بینی گوشتی، مدل‌های عروسکی و فانتزی را انتخاب نکنند، چراکه پوست ضخیم بینی اجازه نمی‌دهد نتیجه عمل به شکل مطلوبی حاصل شود.

مشکل دیگر عمل بینی گوشتی به سبک فانتری یا عروسکی این است که بینی بعد از مدتی دچار افتادگی شده و به دلیل ایجاد قوس زیاد مشکلات تنفسی جدیدی ایجاد می شود.

توصیه های قبل از جراحی بینی

 همانطور که بارها اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از جراحی بینی انتخاب پزشکی مطمئن است، چون تنها راه تثبیت نتیجه جراحی، با انتخاب پزشکی ماهر میسر می‌شود. برای انتخاب پزشک می‌توانید رزومه او را بررسی کنید، همچنین می‌توانید از مراجعان قبلی که جراحی بینی انجام داده‌اند مشورت بگیرید.

در ادامه مهمترین نکاتی را که قبل از جراحی بینی گوشتی باید بدانید را بررسی می‌کنیم:

 • معمولا بعد از جراحی پزشکان توصیه می‌کنند که تا چند روز حمام نکنید، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که قبل از جراحی حتما حمام بروید.
 • 8 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید و ناشتا باشید.
 • صبح روز عمل صبحانه نخورید و ناشتا باشید.
 • بهتر است 30 دقیقه تا یک ساعت قبل از ساعت تعیین شده برای جراحی در کلینیک حضور داشته باشید.
 • حتما باید یک همراه دائم در کنار خود داشته باشید.
 • خانم‌ها بهتر است در روز عمل هیچگونه موارد آرایشی را روی پوست خود نداشته باشند. همچنین به آقایان توصیه می‌کنیم که ریش و سیبیل خود را برای جراحی در کوتاه‌ترین حالت ممکن اصلاح کنند.
 • اگر به مواد یا داروی خاصی حساسیت دارید، بهتر است پزشک را در جریان قرار دهید.
 • بهتر است 14 روز قبل از جراحی از مصرف هرگونه دخانیات (مخصوصا سیگار و قلیان) و نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید.
 • توصیه می‌کنیم که 14 روز قبل از عمل مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین را قطع کنید.
 • اگر عمل جراحی مصادف با دو روز ابتدایی دوره ماهانه خانم‌ها است، بهتر است که پزشک را در جریان قرار دهید.
 • اگر پزشک مصرف داروی خاصی را برای شما ضروری می‌داند، بهتر است پزشک را از این موضوع مطلع کنید.
 • حدالامکان در روز جراحی لباس‌های گشاد و دکمه‌دار بپوشید.

عمل بینی گوشتی

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

معمولا پزشکان برای کنترل عوارض جراحی بینی‌های گوشتی و حساسیت بالای این مدل از بینی‌ها توصیه‌های مراقبتی به مراجعان گوشزد می‌کنند. بهتر است به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید تا دوران نقاهت را به راحتی طی کنید و با مشکل جدی روبرو نشوید.

از مهم‌ترین نکات مراقبتی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • در روز‌های اول بعد از جراحی اگر خونریزی به شکل خونابه و کم باشد طبیعی است، اما اگر خونریزی دارای غلظت و مقدار زیادی بود باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • بعد از جراحی ممکن است تب کنید. اگر درجه تب شما کم باشد طبیعی است، اما اگر از 38 درجه بالاتر برود، باید حتما به پزشک برای بررسی‎‌های بیشتر مراجعه کنید.
 • ممکن است بعد از جراحی حالت تهوع و استفراغ داشته باشید که این هم جزو مواردی است که حتما باید پزشک در جریان قرار داشته باشد.
 • تنفس‌های سریع به صورتی که غیرطبیعی هستند باید سریعا به پزشک ارجاع داده شوند، همچنین ضربان قلب بالا می‌تواند نشانه جدی باشد. به همین دلیل بهتر است پزشک در جریان عوارض بعد از جراحی قرار بگیرد.
 • در زمان استراحت بهتر است سر بالاتر از بدن قرار بگیرد. تا جایی که امکان دارد سر خود را بالا نگیرید.
 • در دوران نقاهت باید تا 14 روز بعد از جراحی همچنان از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و دخانیات پرهیز کنید.
 • در جلسات مشاوره بعد از جراحی که با پزشک تنظیم می‌شود شرکت کنید تا این امکان برای پزشک فراهم باشد که بینی شما را به صورت دقیق معاینه کند و در صورت وجود داشتن مشکل، آن را برطرف کند.

فراموش نکنید که عوارض احتمالی در هر فرد با شدت خاصی بروز می‌کند. خوشبختانه تمام عوارض به صورت موقتی ایجاد می‌شوند و بعد از مدتی به طور کامل از بین می‌روند. پس برای طی شدن دوران نقاهت لازم است که صبوری به خرج دهید.

هزینه جراحی بینی گوشتی چقدر است ؟

مهم‌ترین عوامل موثر بر افزایش یا کاهش هزینه عمل بینی عبارت است از:

 • میزان تخصص جراح،
 • مدت زمان جراحی،
 • نوع بینی تکنیک و روش جراحی،
 • محل انجام جراحی،
 • هزینه بی هوشی.

هزینه جراحی بینی در کلینیک خانه سفید تهران بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان متغییر می باشد.

جهت دریافت مشاوره و رزرو وقت جراحی با مشاورین کلینیک خانه سفید در تماس باشید :

 • ۰۲۱-۵۴۵۰۳ (خط ویژه)
 • ۰۲۱-۸۸۸۷۰۴۸۰ (خط مستقیم)
 • ۰۹۰۱۶۵۹۰۱۱۹ (مشاوره و ارسال عکس)

از بین بردن ورم بعد از جراحی بینی

یکی از مهمترین دغدغه‌های افراد بعد از جراحی بینی‌گوشتی، ورم بسیار زیاد بینی است. خوشبختانه راهکارهای فراوانی برای از بین بردن ورم در کوتاه‌ترین زمان ممکن وجود دارد. به همین دلیل تلاش کرده‌ایم که در این قسمت ۵ مورد از موثرترین راهکارهای کاهش ورم بعد از جراحی بینی گوشتی را بررسی کنیم:

 • یکی از آسان‌ترین راهکارهای کنترل ورم بینی‌های گوشتی بعد از جراحی استفاده مرتب از کمپرس یخ است. کمپرس یخ علاوه بر کاهش جریان خون و تورم، احساس درد را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.
 • از حمام کردن با آب داغ خودداری کنید، چون حمام کردن با آب داغ ورم بینی را افزایش می‌دهد. به هیچ وجه گچ بینی خیس نشود در روزهای اول ترجیحا حمام نروید.
 • مصرف نمک را قطع کنید، چون استفاده از سدیم عوارض بعد از جراحی را افزایش می‌دهد و بیشترین رابطه را با ورم بینی دارد.
 • بهتر است از انجام فعالیت‌های سنگین دوری کنید.
 • با بالا نگه داشتن سر می‌توانید به روند بهبود گردش خون خود کمک کنید. اینکار باعث می‌شود که ورم بینی به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند. توجه داشته باشید که سر نباید خیلی به سمت بالا گرفته شود.

آیا ممکن است بینی گوشتی مدتی بعد از عمل به حالت قبل برگردد؟

بیشتر افرادی که برای عمل بینی به پزشک مراجعه می‌کنند از ظاهر بینی خود راضی نیستند و می‌خواهند این مشکل را با کمک عمل جراحی حل کنند. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد دارای بینی گوشتی برای عمل جراحی بازگشت فرم بینی به حالت قبل است. این شک و تردید بعد از مراجعه به پزشک از بین می‌رود. بنابراین انتخاب پزشکی باتجربه و ماهر اولین اقدامی است که برای کسب نتیجه مطلوب باید انجام دهید.

جراحی بینی گوشتی دارای تکنیک خاصی است که پزشک در این جراحی با تقویت غضروف‌ها و حفظ استحکام ساختار بینی فرم آن را بهبود می‌بخشد؛ با توجه به اقداماتی که امروزه پزشکان انجام می‌دهند می‌توانیم بگوییم که برگشت‌پذیری بینی‌های گوشتی به شکل قبل تقریبا به صفر می‌رسد.

عمل بینی گوشتی

عمل جراحی بینی گوشتی دارای چه عوارضی است؟

خوشبختانه می‌توانیم بگوییم که اگر عمل جراحی بینی گوشتی توسط پزشکی خوب و ماهر انجام شود، هیچ عوارضی را به همراه ندارد.

چه مدت بعد از جراحی بینی گوشتی باید از چسب بینی استفاده کرد؟

مدت زمان استفاده از چسب در بینی‌های گوشتی بیشتر از عمل جراحی بینی‌های استخوانی است. چون بینی‌های گوشتی بعد از جراحی بیشتر ورم می‌کنند. مدت زمان استفاده از چسب برای افراد دارای بینی گوشتی تا 3ماه در نظر گرفته شده است. در نظر داشته باشید که مدت زمان استفاده در هر شخص متفاوت است، به همین دلیل معمولا پزشکان بر اساس ویژگی‌های هر شخص مدت زمان استفاده از چسب را تعیین می‌کند.

دوره نقاهت جراحی بینی‌های گوشتی چقدر است؟

معمولا افراد دارای بینی گوشتی یک هفته بعد از عمل به سرعت روند بهبودی را طی می‌کنند و سریع به انجام کار‌های روزانه خود می‌پردازند، اما باید توجه داشته باشید که برگشتن به روند عادی زندگی باید با احتیاط و مراقبت‌ صورت بگیرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا