دانشنامه تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس زیر بغل | موثرترین روش برای درمان تعریق شدید

()

تزریق بوتاکس از مهم ترین روش های جوان سازی پوست است. بیشترین کاربرد بوتاکس مربوط به رفع چین و چروک و خطوط پوستی است، اما این ماده برای درمان تعریق بیش از حد نیز کاربرد دارد.

تعریق بیش از حد، بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارد. افرادی که بیش از حد تعریق می کنند از حضور در جمع شرمنده می شوند، زیرا عرق بیش از حد باعث خیس شدن لباس ها و ظاهر نامطلوب آن ها می شود. در صورتی که شما نیز با روش های معمول نمی توانید تعریق خود را کنترل کنید، می توانید کاندید تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن شوید.

آیا تزریق بوتاکس می تواند تعریق را کاهش دهد؟

تزریق بوتاکس برای افرادی که بیش از حد عرق می کنند، نوعی درمان است که می تواند تعریق آن ها را کاهش دهد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده، تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد را تایید کرده است. در بدن همه ما نوعی ماده شیمیایی وجود دارد، که غدد عرق را تحریک می کند. بوتاکس از طریق مسدودکردن این ماده شیمیایی مانع فعال شدن غدد عرق می شود و بدین طریق تعریق را کاهش می دهد.

تعریق بیش از حد، که با نام علمی هایپرهیدوزیس شناخته می شود، از طریق تزریق بوتاکس تا 80 درصد کاهش میابد. اثربخشی تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق، به مدت 4 تا 12 ماه است و باید در طول سال تمدید شود. اثرات تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن، طی مدت 2 هفته قابل مشاهده است.
تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق، در نواحی مختلفی همچون زیر بغل، پیشانی، دست ها و پاها استفاده می شود. این روش یک جراحی غیرتهاجمی است که نیاز به بیهوشی ندارد، فقط قبل از انجام تزریق، پزشک از بی حسی موضعی برای کاهش درد استفاده می کند. اصلی ترین کاربرد تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدوزیس است که در ادامه به آن می پردازیم.

هایپرهیدروزیس چیست ؟

هایپر هیدروزیس یک اصطلاح پزشکی است که به تعریق شدید و غیر طبیعی گفته می شود. این تعریق ناشی از فعالیت زیاد غدد عرق است، که باعث تعریق شدید در برخی نواحی بدن می شود. متدوال ترین مناطقی که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند عبارتند از: دست ها، پاها، کشاله ران، پیشانی و زیر بغل. این بیماری در دو نوع اولیه و ثانویه است.

 • هایپرهیدروزیس اولیه، معمولا به دلایل نامعلومی بروز می کند و شروع آن در کودکی و نوجوانی است. با وجود نامعلوم بودن علت، اضطراب و هیجان می تواند این نوع تعریق تشدید کند. این تعریق ممکن است در نواحی مختلفی از بدن مانند دست ها و پاها و زیر بغل رخ دهد.
 • هایپرهیدروز ثانویه، تعریق ناشی از بیماری یا عوارض جانبی ناشی از مصرف برخی داروهاست. استرس هیجانی و بیماری هایی مانند پرکاری تیروئید، از دلایل این بیماری هستند. این نوع تعریق بصورت متقارن در برخی نقط بدن اتفاق می افتد و ممکن است هم در خواب و هم در بیداری رخ دهد. برای مثال فرد مبتلا به هایسپرهیدروزیس ثانویه ممکن است تعریق شدید در کف دست ها و پاها را تجربه کند.

افرادی که دچار هایپرهیدورزیس ثانویه هستند، باید برای پیدا کردن علت به پزشک مراجعه کنند. درمان بیماری اصلی، یک از راه های کاهش تعریق شدید است. تزریق بوتاکس یکی از اصلی ترین درمان ها برای کنترل تعریق غیر طبیعی بدن است. هایپرهیدورزیس اولیه و ثانیه از طریق تزریق سم بوتولینیوم قابل کنترل هستند. بنابراین لازم است بیمارانی که تعریق غیرطبیعی را تجربه می کنند، برای درمان، با تشخیص پزشک اقدام به تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن کنند.

تزریق بوتاکس زیر بغل

چگونه بوتاکس تعریق را کاهش می دهد؟

ماده اصلی بوتاکس، سمی است به نام بوتولینیوم که از نوعی باکتری تولید می شود. این سم بر ساختار و عملکرد سیستم عصبی تاثیر می گذارد و می تواند تغییراتی در عملکرد آن ایجاد کند. بوتاکس، عملکرد برخی از انتقال دهنده های عصبی را تغییر می دهد. انتقال دهنده های عصبی، مواد شیمیایی ای هستند که فرمان های مغز را اجرا می کنند و باعث واکنش نشان دادن بدن می شوند. بوتاکس از طریق مسدود کردن این انتقال دهنده ها، عملکرد سلول عصبی را بلوکه می کند.

تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن نیز از طریق مسدود کردن انتقال دهنده ها صورت می گیرد. بوتاکس از طریق غیر فعال کرن مواد شیمیایی تحریک کننده غدد عرق، از تعریق زیاد جلوگیری می کند. به همین دلیل از تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروزیس یا تعریق شدید استفاده می شود.

هزینه تزریق بوتاکس برای درمان تعریق چقدر است؟

هزینه های درمانی بوتاکس برای کنترل تعریق بدن، به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان بوتاکس، نوع ماده بوتاکس، ناحیه مورد درمان و دستمزد پزشک از جمله عوامل تاثیرگذار در قیمت تزریق بوتاکس هستند.

بطور معمول برای تعریق در ناحیه زیربغل، به هر طرف 50 واحد از ماده بوتاکس تزریق می شود و جمعا 100 واحد بوتاکس برای هر دو زیربغل استفاده می شود. تزریق بوتاکس برای تعریق در کف دست ها و پاها و نقاط دیگر بدن، بسته به تشخیص پزشک متفاوت است.

بنابراین هزینه ها در هر بیمار بسته به عوامل مختلف متغیر است. علاوه بر این، تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق، اثربخشی موقتی دارد. تزریق بوتاکس بطور میانگین می تواند بین 4 تا 12 ماه از تعریق جلوگیری کند، اما اثر آن دایمی نیست. بیمارانی که دچار تعریق شدید هستند، باید تزریق بوتاکس را هر چندوقت یکبار تمدید کنند.

در کدام نواحی بدن تزریق می شود؟

تزریق بوتاکس برای کنترل تعریق در دست ها و پاها، اثربخشی کمتری دارد و ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی شود. علاوه بر این تزریق بوتاکس به این نواحی، با درد بیشتری همراه است و پزشک برای کاهش درد، از بی حسی موضعی استفاده می کند.

بوتاکس همچنین برای کنترل تعریق در نواحی کشاله ران، سینه ها و صورت نیز استفاده می شود. هرچند تزریق به این نواحی حساس، نیازمند تخصص و تبحر پزشک می باشد. افرادی که می خواهند به نواحی حساس بدن بوتاکس تزریق کنند، ابتدا باید توسط پزشک معاینه شوند تا ایمنی آن ها تضمین شود. تزریق به نواحی حساس، مستلزم شناخت دقیق عضلات و بافت های پیچیده این اندام ها است.

تزریق بوتاکس کف پا برای درمان تعریق

چگونگی تزریق بوتاکس برای کنترل تعریق بدن

در صورتی که شما نیز کاندید تزریق بوتاکس هستید، ابتدا باید یک پزشک با تجربه پیدا کنید. بوتاکس، یک روش درمانی حساس است و انجام موفقیت آمیز آن، به تخصص پزشک وابسته است. بنابراین، درقدم اول لازم است برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، از مهارت پزشک اطمینان حاصل کنید.

کلیلنیک خانه سفید با کادری مجرب از پزشکان متخصص و دوره دیده، شما را برای تزریق بوتاکس و سایر جراحی های زیبایی راهنمایی می کند. جهت ارتباط با کارشناسان ما با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری، از مشاوره پزشکان مجرب این مجموعه بهره مند شوید.

 • خط ویژه : ۵۴۵۰۳ – ۰۲۱
 • خط مستقیم : ۸۸۸۷۰۴۸۰ – ۰۲۱

پزشک مجرب، تزریق بوتاکس به هر ناحیه را در مدت زمان 10تا 30 دقیقه انجام می دهد. بسته به گستردگی نواحی تزریق، ممکن است این زمان طولانی تر شود. بطور کلی تزریق بوتاکس یک جراحی سرپایی است، که خیلی سریع انجام می شود. علاوه بر این این روش نیاز به بیهوشی ندارد و فقط از بی حسی موضعی استفاده می شود.

برای کاهش درد، پزشک قبل از تزریق بوتاکس، ممکن است از بی حسی موضعی یا یخ استفاده کند. این به شما کمک می کند درد و کبودی ناشی از تزریق در نواحی حساس را کاهش دهید.

Botox Offer Promotion

مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

قبل و بعد از تزریق بوتاکس، پزشک توصیه های مراقبتی به بیمار ارائه می دهد. این توصیه ها می تواند احتمال بروز عوارض را کاهش داده و اثربخشی بوتاکس را تضمین کند. برخی از این توصیه ها شامل موارد زیر هستند.

قبل از تزریق بوتاکس

 • قبل از تزریق بوتاکس، حتما با پزشک خود در مورد نحوه تزریق و مواردی که باید رعایت کنید مشورت بگیرید. درصورت داشتن هرگونه بیماری زمینه ای یا مصرف داروهای خاص، پزشک خود را مطلع کنید. دستورالعمل های پزشک در این زمینه، می تواند به کاهش عوارض جانبی کمک کند.
 • قبل از تزریق بوتاکس، زیر بغل خود را اصلاح نکنید. بیمارانی که می خواهند برای کنترل تعریق، بوتاکس تزریق کنند 2 تا 4 روز قبل از درمان نباید زیر بغل خود را اصلاح کنند.
 • قبل از جراحی از مصرف الکل و داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید. این می تواند به کاهش کبودی و تورم کمک کند.

بعد از تزریق بوتاکس

بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، می توانید به خانه بروید و زندگی عادی خود را از سر بگیرید اما ؛

 • بعد از انجام این جراحی، باید از انجام هرگونه فعالیت سنگین و ورزش پرهیز کنید.
 • تا چند ساعت بعد از تزریق، از حمام گرم اجتناب کنید.

عوارض احتمالی تزریق بوتاکس

با وجود اینکه تزریق بوتاکس کم خطر است، اما برخی بیماران ممکن است دچار عوارض جانبی شوند. پزشک معمولا برای کنترل این عوارض، یک تا دو هفته بعد از تزریق قرار ملاقات بعدی را تعیین می کند، تا عوارض بوتاکس را بررسی و درمان کند. با وجود بی خطر بودن تزریق بوتاکس، ممکن است برخی بیماران عوارض زیر را تجربه کنند ؛

 • ضعف عضلانی،
 • آنافیلاکسی،
 • مشکل در تنفس، بلع یا گفتار،
 • بثورات پوستی و کهیر،
 • مشکلات بینایی،
 • سرگیجه،
 • از دست دادن کنترل مثانه،
 • خشکی دهان،
 • سردرد،
 • خستگی،
 • درد در نواحی تزریق.

بوتاکس نیز مانند بسیاری از روش های درمانی، مزایا و معایبی دارد. با وجود اثربخشی بالای تزریق بوتاکس، برای موارد درمانی مختلف، ممکن است برخی افراد به دلایلی با این روش موافق نباشند. در ادامه مهم ترین مزایا و معایب این روش درمانی را بررسی می کنیم.

تزریق بوتاکس زیر بغل برای درمان تعریقمزایای تزریق بوتاکس

 • اثربخشی بالا و طولانی مدت؛ تزریق بوتاکس اثربخشی بالایی دارد و نتایج آن تا مدت زمان طولانی ای باقی می ماند.
 • غیرتهاجمی بودن؛ تزریق بوتاکس نوعی جراحی غیرتهاجمی است، که با کمترین عوارض جانبی همراه است. این روش درمانی کاملا بی خطر است و بیماران نیازی به داروی بیهوشی ندارند. مقداری بی حسی موضعی قبل از جراحی برای تزریق بوتاکس کفایت می کند.
 • بدون درد؛ تزریق بوتاکس غالبا بدون درد انجام می شود. پزشک برای اطمینان قبل از جراحی از بی حسی موضعی استفاده می کند تا درد را به حداقل برساند. با وجود اینکه تمام بیماران درد را تجربه نمی کنند اما برخی افراد ممکن است درد بیشتری حس کنند.

معایب تزریق بوتاکس

 • گران بودن ؛ با وجود اینکه بوتاکس از روش های درمانی کم هزینه به شمار می رود، اما این روش نسبت به سایر روش های کاهش تعریق بدن، پرهزینه است. درمان های مختلفی برای کنترل تعریق وجود دارند، اما ممکن است هیچکدام اثربخشی بوتاکس را نداشته باشند. به همین دلیل این روش نسبت به سایر روش های درمان تعریق، هزینه بیشتری دارد.
 • موقتی بودن و نداشتن اثرات دائمی؛ بوتاکس تاثر دائمی ندارد و برای اثربخشی دائمی لازم است بعد از مدتی تمدید شود.
 • داشتن عوارض جانبی احتمالی؛ تزریق بوتاکس نیز مانند هر جراحی دیگری، با عوارض احتمالی همراه است. هرچند که همه بیماران این عوارض را تجربه نمی کنند.
 • مناسب نبودن برای تمام نقاط بدن؛ تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن مناسب تمام نقاط بدن نیست و فقط با تشخیص پزشک، برای برخی نواحی بدن تزریق می شود.

تزریق بوتاکس، یکی از اصلی ترین روش های درمانی برای کنترل تعریق است. با وجود اینکه FDA تزریق بوتاکس را فقط برای زیربغل تایید کرده است، اما این روش برای کنترل تعریق در سایر نواحی بدن نیز تزریق می شود. تعریق بیش از حد و غیر طبیعی، هر علتی که داشته باشد، باید درمان شود.

بیمارانی که تعریق شدیدی تجربه می کنند، لازم است به پزشک مراجعه کرده و نسبت به درمان اقدام کنند. تزریق بوتاکس، که یکی از درمان های اصلی کنترل تعریق است، باید در مراکز درمانی معتبر انجام شود. از این رو به شما توصیه می کنیم، این جراحی تخصصی را به پزشکان مجرب کلینیک خانه سفید بسپارید.

کلینیک خانه سفید با کادری مجرب از بهترین پزشکان ایران، و با داشتن تجهیزات پزشکی پیشرفته ، تزریق بوتاکس را با کمترین عوارض احتمالی برای شما انجام می دهد.

جهت دریافت وقت تزریق بوتاکس با شماره های زیر در ارتباط باشید :

 • خط ویژه : ۵۴۵۰۳ – ۰۲۱
 • خط مستقیم : ۸۸۸۷۰۴۸۰ – ۰۲۱
 • واتس اپ‌ : ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا