دانشنامه تزریق بوتاکس

بوتاکس خط اخم | ماندگاری، هزینه و نتایج

()

تزریق بوتاکس یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای رفع دائم چروک پیشانی و جوانی چهره به حساب می‌آید که در سال‌های اخیر به محبوب‌ترین روش هم تبدیل شده است. یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که دچار چین و چروک می‌شود، ناحیه پیشانی و خط اخم است. بوتاکس خط اخم و پیشانی به دلیل تاثیر به سزای آن در جوانی صورت، از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این ناحیه از صورت به دلیل حرکات عضلات صورت و به خصوص اخم کردن، همواره شاهد چین و چروک‌های دائمی هستیم که علائم پیری را در چهره تشدید می‌کنند. بوتاکس خط اخم و پیشانی یک روش متداول برای جوانسازی پوست و بازگشت زیبایی به چهره است که البته با پیچیدگی‌هایی همراه است.

تزریق بوتاکس خط اخم و پیشانی یا سایر نواحی همیشه موثر واقع نمی‌شود و به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد؛‌ برای تزریق بوتاکس شرایط جسمی و سنی شما باید متناسب با این عمل بوده و در این باره آگاهی کامل کسب کرده باشید. همچنین باید بهترین مرکز را برای این عمل انتخاب کنید. به این منظور پیشنهاد می‌کنیم برای کسب مشاوره تخصصی و رایگان کلینیک زیبایی خانه سفید، با مشاوران این کلینیک تماس برقرار نمایید.

بوتاکس چیست ؟

همانطور که گفتیم علت اصلی ایجاد چین و چروک به خصوص در ناحیه صورت، عضلات آن است. بنابراین با کاهش عملکرد این عضلات می‌توان تا حد زیادی از ایجاد چین و چروک جلوگیری کرد. بوتاکس در واقع سم بوتالونیوم است که یک ژل پروتئنی مخصوص است و موجب فلج شدن و شل شدن عضله می‌شود. این سم کانال‌های عصبی عضله تحت تزریق را مسدود کرده و از این طریق آن را تا حد زیادی بی حرکت و شل می‌کند. بنابراین به همین دلیل با تزریق بوتاکس پوست صاف و بدون خط می‌شود.

استفاده از بوتاکس تنها برای خط اخم و پیشانی نیست و بسیاری از نقاط بدن را می‌توان با این ماده تحت درمان قرار داد. کاربردهای بوتاکس در دو دسته درمانی و زیبایی قرار می‌گیرند که بوتاکس خط اخم و پیشانی از کاربردهای زیبایی آن به حساب می‌آید. همچنین جلوگیری از تعریق بیش از حد برخی نواحی مثل کف پا، کف دست و زیر بغل می‌توان روی بوتاکس حساب کرد.

خط اخم

چرا باید خطوط اخم را درمان کرد ؟

خطوط اخم به دلیل انقباضات مکرر و کوچک بین ابروها ایجاد می‌شوند. ایجاد خطوط اخم تا حد زیادی به ژنتیک افراد نیز وابسته است؛ به طوری که ممکن است خطوطی که در صورت یک فرد 30 ساله مشاهده می‌کنیم، از فرد دیگری که 50 سال سن دارد بیشتر باشد. همچنین عواملی مثل رانندگی یا کار مداوم با کامپیوتر، استرس و اضطراب و اخم کردن در چین و چروک‌ها نقش دارد. به همین دلیل تزریق بوتاکس به طیف گسترده‌ای از زیباجویان توصیه می‌شود.

برخی افراد ممکن است به دلیل خطوط اخم و چین و چروک ناحیه پیشانی خود عصبی به نظر برسند؛ در حالی که عصبی نیستند. همچنین علی رغم کیفیت بالای مو و رسیدگی دائمی به پوست، ممکن است به دلیل همین چند خط ساده و شل شدن پوست، سن فرد از سن واقعی او بیشتر به نظر برسد.

همین عوامل ساده و جزئی منجر به کاندید شدن فرد برای تزریق بوتاکس خط اخم می‌شود. اما باید توجه داشته باشید که این نوع از بوتاکس باعث لیفت ابرو، سفت شدن پوست و رفع چین و چروک‌ها می‌شود و چهره فرد جوان‌تر می‌شود.

مزایای بوتاکس خط اخم

علی رغم اینکه بوتاکس هیچ گونه خطرات و عوارض درازمدتی در پی ندارد، تاثیر و مزایای آن بسیار مطلوب و قابل قبول است. مزایای بوتاکس شامل :

 • رفع موثر و قابل مشاهده چروک‌های پیشانی و اطراف چشم،
 • کم تهاجمی و بدون نیاز به جراحی دشوار،
 • بدون درد و خونریزی،
 • محدودیت‌ها و عوارض محدود و موقت،
 • جلوگیری از تشدید چین و چروک‌ها در آینده،
 • هزینه مقرون به صرفه.

قبل و بعد از بوتاکس خط اخم

بوتاکس خط اخم برای چه کسانی مناسب است ؟

تنها پزشک متخصص است که می‌تواند تناسب بوتاکس خط اخم با شرایط شما را مورد سنجش قرار دهد. پزشک در جلسات مشاوره وضعیت سلامت کلی و همچنین کیفیت پوست شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و اگر واقعاً بوتاکس برای شما کارآمد باشد از این روش استفاده می‌کند؛ در غیر این صورت روش‌های جایگزینی مثل تزریق ژل یا سایر روش‌هایی که با شرایط شما متناسب باشد را توصیه می‌کند. توصیه می‌کنیم در جلسات مشاوره حتما در مورد شرایط پزشکی، داروهایی تحت مصرف و انتظارات خود با پزشک صحبت کنید.

در خصوص بیماری‌های خود و به خصوص موارد زیر با پزشک صحبت کنید :

 • آلرژی به مواد دارویی خاصی مثل بوتالینیوم،
 • هرگونه بیماری حاد یا مزمنی که به آن مبتلا هستید و داروهایی که مصرف می‌کنید.
 • بیماری‌هایی که بر روی عضلات و اعصاب تاثیر دارند. (مثلاً سندروم لامبرت ایتون یا میاستنی گراویس)
 • اگر در دوران بارداری یا شیردهی خود قرار دارید.
 • اگر در گذشته جراحی خاصی بر روی صورت خود انجام داده‌اید یا قصد دارید در آینده آنها را انجام بدهید.

تزریق بوتاکس خط اخم و پیشانی به چه کسانی توصیه نمی‌شود ؟

علت اینکه گفتیم قبل از بوتاکس اطلاعات را به طور کامل با پزشک خود در میان بگذارید این است که از عوارض و خطرات پیشگیری کنید. به این منظور افرادی که شرایط زیر را دارند،‌ نمی‌توانند از بوتاکس استفاده کنند و باید تا زمان بهبود شرایط خود صبر کنند:

 • خانم‌هایی که در دوران بارداری یا شیردهی خود قرار دارند.
 • کسانی که از وجود عفونت فعال یا حتی تبخال در بدن خود و به خصوص ناحیه تحت درمان اطمینان دارند.
 • افرادی که نمی‌توانند مصرف داروهای ضد انعقاد خون را برای مدتی قطع کنند.
 • در صورتی که چین و چروک‌ها خیلی عمیق باشند بوتاکس تاثیر چندانی ندارد و تنها آن را کم می‌کند؛ با این وجود مشورت با پزشک در این مورد نیز مفید خواهد بود.

تزریق بوتاکس خط اخم

فرایند تزریق بوتاکس برای رفع خط اخم چگونه است؟

فرایند بوتاکس خط اخم در چند مرحله انجام  می‌شود که شامل:

قبل از عمل

قبل از عمل یک یا چند جلسه مشاوره کامل با پزشک متخصص لازم است که شما را از نتایج و روند بوتاکس آگاه می‌کند. در این جلسات ممکن است پزشک شرایط شما برای این روش بررسی کند. همچنین توانایی‌های حرکتی عضلات صورت، تعیین عضلاتی که باعث به وجود آمدن چین و چروک شده‌اند، تعیین محل، اندازه بوتاکس مورد نیاز و معاینه‌های عمومی در این جلسات انجام می‌شود.

نکته‌ای که وجود دارد این است که شما در طول جلسات پیش از بوتاکس باید تمام اطلاعات لازم را از پزشک دریافت کنید تا از روند عمل اطمینان داشته باشید. توجه داشته باشید که بوتاکس نیز یک عمل حرفه‌ای است و هر کسی از عهده آن بر نخواهد آمد.

حین عمل

تزریق بوتاکس یک عمل سرپایی، ساده و کوتاه مدت است که کمتر از 15 دقیقه طول می کشد. احتیاجی به بی حسی ندارد و پزشک تنها با استفاده از کرم بی حس کننده و یک بسته یخ ناحیه تحت درمان را بی حس می‌کند. تزریق بوتاکس با دردهای جزئی همراه است که جزئی از عمل بوده  و برای تاثیرگذاری آن لازم است؛ چرا که بوتولینوم مستقیماً به عضلات تزریق می‌شوند تا چین چروک‌ها از بین بروند.

پس از عمل

توجه داشته باشید که بوتاکس خطوط اخم ممکن است به چند جلسه درمانی احتیاج داشته باشد؛ همچنین برای تمدید نتایج عمدتاً پزشک انجام چند جلسه بوتاکس را توصیه می‌کند. در ادامه بیشتر در مورد نتایج، ماندگاری بوتاکس صحبت می‌کنیم.

معمولاً پس از عمل بوتاکس صورت هیچ گونه عارضه شدید و خاصی مشاهده نمی‌شود. اما در برخی موارد ممکن است کبودی، قرمزی و تورم در ناحیه تزریق مشاهده شود که ناشی از التهاب پس از تزریق است. به منظور کاهش عوارض بوتاکس و کسب بهترین نتایج از بوتاکس پیشانی توصیه می‌شود مراقبت‌های زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • تا ۴ ساعت پس از تزریق نباید دراز بکشید و باید سر بالاتر از تنه قرار بگیرد.
 • تا ۱۲ ساعت پس از درمان از لمس، خارش و ماساژ ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • تا ۲ روز استفاده از لوازم و مواد آرایشی را قطع کنید.
 • ۱ روز پس از تزریق بوتاکس می‌توانید ناحیه تحت درمان را شستشو دهید و حتی استحمام کنید.
 • تا 2 روز از ورزش و هرگونه فعالیت سنگین که موجب تعریق می‌شود خودداری کنید.
 • توصیه می‌شود عضلات صورت را به طور مرتب حرکت دهید.
 • تا 3 روز از مصرف ویتامین E خودداری کنید.

قبل و بعد از بوتاکس خط اخم

بوتاکس خط اخم تا چه مدتی تاثیرگذار است ؟

مدت اثر بوتاکس خط اخم در افراد مختلف متفاوت است و بین 3 تا 9 ماه متغیر است. در واقع بوتاکس را می‌توان یک روش موقت دانست که به تمدید احتیاج دارد؛ چرا که پس از مدتی ماده تزریق شده شروع به تجزیه شدن می‌کند و عضلات فلج شده عملکرد خود را بازیابی می‌کنند. بنابراین توصیه اغلب متخصصان این است که به صورت مداوم و هر 6 ماه یکبار عمل بوتاکس را ترمیم کنید.

یکی از اشتباهاتی که امروزه متداول شده مراجعه به آرایشگاه، مراکز غیر تخصصی و افراد غیر متخصص به منظور انجام بوتاکس  است؛ اما این کار ممکن است منجر به عواقب و خطرات غیر قابل جبران در آینده شود. همچنین تجربه نشان داده که به دلیل عدم رعایت اصول علمی، نتایج این نوع بوتاکس رضایت بخش نیست.

بنابراین توصیه می‌کنیم که برای انجام بوتاکس حتماً به کلینیک‌های تخصصی که از وزارت بهداشت مجوز گرفته‌اند مراجعه کنید. کلینیک تخصصی خانه سفید به عنوان یکی از مراکز معتبر و مجهز زیبایی ایران قادر است این عمل را با بهترین شرایط و باکیفیت‌ترین خدمات انجام دهد. کلینیک خانه سفید از مرغوب‌ترین مواد و داروها استفاده کرده و هموار توانسته رضایت مراجعین محترم را به دست آورد.

برای ارتباط با کلینیک خانه سفید می‌توانید به صورت مستقیم با کارشناسان ما تماس برقرار نمایید.

 • ۰۲۱-۵۴۵۰۳ (خط ویژه)
 • ۰۲۱-۸۸۸۷۰۴۸۰ (خط مستقیم)
 • ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ ( مشاوره و ارسال عکس )

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا