پاکسازی پوستجوانسازی پوست

معرفی بهترین مرطوب کننده و آبرسان های پوست صورت

انتخاب بهترین آبرسان های پوست باتوجه به نوع پوستتان

()

آبرسانی چیست؟ محصولات آبرسان چه تفاوتی با مرطوب‌کننده‌ها دارند؟ بهترین آبرسان های پوست چه هستند؟ از بین کرم‌ها، لوسیون‌ها، روغن‌ها و انواع محصولات دیگر، کدام را انتخاب کنیم که برای پوست ما مناسب باشد؟ این‌ها سوالاتی هستند که می‌خواهیم پاسخ دهیم.

ممکن است با خود تصور کنید که آبرسانی پوست چیزی که فقط افراد با پوست خشک یا کم آب باید انجامش دهند و سایر افراد لازم نیست نگرانش باشد. اما آبرسانی به پوست مثل آبرسانی به بدن است: بدن شما برای این که حس خوبی داشته باشد و خوب به نظر برسد، به آب کافی نیاز دارد. پوست شما هم دقیقاً همینگونه است، صرف نظر از این که چه نوع پوستی دارید. پس این که بدانیم بهترین آبرسان های پوست چه هستند، برای همه ما لازم است.

آبرسان و مرطوب کننده؛ فرقشان چیست؟

از لحاظ علمی، واژه مرطوب کننده ۴ نوع محصول را دربر می‌گیرد:

 • امولینت‌ها (چربی‌ها و روغن‌ها) – Emollients
 • اسکوآلن (روغن) – Squalene
 • نم نگهدارها – Humectants
 • مسدود کننده‌ها – Occlusives

اما در جهان بازاریابی و در دنیایی که ما خرید می‌کنیم، معنای واژه‌ها تغییر کرده است. شرکت‌های تولید محصولات آرایشی و بهداشتی از واژه‌های آبرسان و مرطوب کننده در هر جا که دوست دارند استفاده می‌کنند.

با وجود این که استانداردی برای توضیح چیستی محصولات آبرسان و مرطوب کننده وجود ندارد، بیشتر برندهای آرایشی و بهداشتی سعی می‌کنند با استفاده از واژگان خاصی به شما بگویند که محصولشان از چه روشی برای حفظ رطوبت پوستتان استفاده می‌کند.

معمولاً روی محصولات مرطوب کننده و آبرسان یکی از موارد زیر را مشاهده می‌کنید:

 • مسدودکننده یا Occlusive که بیشتر روی محصولات مرطوب کننده (moisturizers) دیده می‌شود.
 • نم نگهدارها یا Humectant و آبرسان‌ها یا Hydrators

مرطوب کننده‌ها (Moisturizers) محصولات برپایه روغن هستند که عملکردی مسدود کننده دارند. در این محصولات از روغن‌های پالایشگاهی (مثل وازلین)، روغن‌های معدنی (مثل روغن بچه) و امولینت‌هایی مثل روغن‌های گیاهی استفاده می‌شود. موادی که گفتیم روی سطح پوست شما یک لایه‌ی مسدود کننده تشکیل می‌دهند و از خروج رطوبت و آب پوست جلوگیری می‌کنند. به این ترتیب پوست لطیف‌تر شده و دیرتر خشک می‌شود.

آبرسان‌ها (Hydrators) موادی هستند که در اصل خاصیت نم‌ نگهدارندگی (Humectant) دارند. موادی مانند گلیسیرین و هیالورونیک اسید که از آب را از هوا و پوست شما جذب کرده و نمی‌گذارند که از پوست خارج شود. هیالورونیک اسید می‌تواند تا ۱۰۰۰ برابر وزنش رطوبت جذب کند و بهترین ماده‌ی آبرسان یا نم ‌نگهدار محسوب می‌شود.

برای انتخاب بهترین آبرسان های پوست شناخت عملکرد انواع محصولات مرطوب کننده و آبرسان مهم است. همه‌ی ما یک هدف در استفاده از این محصولات داریم: جلوگیری از کم آب شدن پوست. ولی این نوع پوست ما است که تعیین می‌کند از کدام محصولات استفاده کنیم.

انتخاب بهترین آبرسان های پوست باتوجه به نوع پوست

انواع و اقسام محصولات بهداشتی در بازار هستند، از بالم‌ها گرفته تا روغن‌ها و کرم‌ها و از ژل‌ها گرفته تا اسانس‌ها و آبرسان‌های مختلف. اما واقعیت این است که بیشترشان کاری یکسان انجام می‌دهند.

بیشتر محصولات مرطوب کننده و آبرسانی که در بازار موجود هستند هم مواد مسدودکننده یا امولینت دارند و هم مواد آبرسان (نم‌نگهدار). این که محصول دقیقا به شکل ژل، بالم، روغن، کرم یا حالت‌های دیگر است نشان‌دهنده‌ی کاری که می‌کند و تاثیر گذاریش نیست. بلکه مواد موجود در محصول اهمیت دارند. این که محصول به چه شکلی است فقط در حس و حال استفاده از آن تفاوت ایجاد می‌کند.

یک نکته: پوست خشک و پوست کم آب با هم فرق دارند

بیشتر ما پوست کم آب و پوست خشک را یکسان می‌پنداریم، در صورتی که این دو کاملاً باهم متفاوت‌اند. کم‌آبی پوست ناشی از کمبود آب است و خشکی پوست ناشی از چربی طبیعی پوست. همچنین باید بدانید که پوست خشک یک نوع پوست است ولی کم‌آبی پوست یک مشکل پوستی است.

پوست کم آب پوست خشک
یک مشکل موقتی و قابل درمان یک نوع پوست که دائمی است
ناشی از علل خارجی ژنتیکی و ارثی
ناشی از ناتوانی در حفظ رطوبت ناشی از تولیدات کم چربی طبیعی
قابل درمان با بهبود رژیم غذایی و روش های آبرسانی پوست غیرقابل تغییر است ولی می‌توان با روش‌هایی شرایطش را بهبود بخشید

بهترین آبرسان های پوست برای پوست خشک

اگر نوع پوست‌تان در تمام طول سال خشک است و پوسته پوسته می‌شود، احتمال دارد که کم آبی مربوط به کاهش رطوبت مشکل‌تان نباشد. احتمالاً پوست شما در حفظ رطوبت دچار مشکل شده است. بهترین انتخاب برای شما استفاده از یک مرطوب کننده قوی و غلیظ است.

مرطوب کننده غلیظ با ایجاد یک لایه محافظتی ضخیم روی پوست‌تان، از تبخیر شدن آب پوست جلوگیری می‌کند. اگر محصول فرمول خوبی داشته باشد، مواد مغذی و مفید دیگری هم به پوست‌تان می‌رساند.

اگر واقعا پوست خشکی دارید، بهترین آبرسان های پوست برای شما چه هستند؟ بهترین انتخاب همان وازلین خودمان است. برای پوست‌های واقعاً خشک، بیشتر از آبرسانی باید به فکر حفظ رطوبت باشید. قدرتمند‌ترین مسدودکننده‌ی رطوبت هم وازلین است. اگر از وازلین خوشتان نمی‌یاید، روغن شی‌باتر، روغن کانولا و روغن سویا هم انتخاب‌های خوبی هستند.

موادی که برای افراد پوست خشک بهترین‌اند: وازلین، روغن‌ها شامل روغن‌های گیاهی (مثل جوجوبا)، و روغن مغزها (مثل روغن نارگیل)

بهترین آبرسان های پوست خشک

بهترین آبرسان های پوست برای پوست‌های کم آب

اگر پوست‌تان دچار کم آبی شده، باید آب از دست رفته آن را جبران کنید. اول از همه باید آب بیشتری بنوشید. نوشیدن آب از کم آب شدن پوست جلوگیری می‌کند ولی نمی‌تواند کم آبی کنونی و آسیب‌هایی که به پوست‌تان خورده را جبران کند.

بهترین آبرسان های پوست در این حالت محصولاتی‌اند که حاوی هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid) هستند. این پروتئین به شکل طبیعی در لایه‌های مختلف پوست وجود دارد و یکی از وظایفش حفظ آب پوست است. هیالورونیک اسید می‌توند ۱۰۰۰ برابر وزنش آب جذب کند و هربار که پوست‌تان کم آب شود، دوز مناسبی از رطوبت را به پوست بازگرداند.

موادی که برای افراد با پوست کم آب بهترین‌اند: هیالورونیک اسید، آلوئه‌ورا و عسل

بهترین آبرسان های پوست برای پوست‌های چرب

اگر پوست‌تان چرب است، دلیل نمی‌شود که کم آب نشود. افراد با پوست چرب باید از آبرسان‌های برپایه‌ی آب استفاده کنند. آبرسان های ضد آکنه (noncomedogenic) بهترین انتخاب برای پوست کسانی است که مستعد جوش و آکنه است.

مالیدن آبرسان پوست به صورت

از کجا بفهمیم یک محصول آبرسان یا مرطوب کننده است؟

قبلش باید به یک سوال مهم پاسخ بدهیم: کدام یک بهترند: آبرسان ها یا مرطوب کننده‌ها؟ پاسخ نهایی این است که هردوی این‌ها خوب هستند. انتخاب یکی از آن‌ها به این بستگی دارد که پوست شما چه نوعی است و آیا کم آب شده است یا خیر. بهترین کار هم این است که با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

اما از کجا بفهمیم که یک محصول آبرسان است یا مرطوب کننده؟ خوب باید به مواد تشکیل دهنده‌ی آن مراجعه کنید. در پایین فهرستی از مواد به تفکیک مرطوب کنندگی یا آبرسانی برایتان تهیه کرده‌ایم که می‌تواند در تشخیص صحیح محصولات به شما کمک کند.

ماده‌ی استفاده شده در محصول نام انگلیسی ماده مرطوب کننده یا آبرسان
هیالورونیک اسید Hyaluronic Acid آبرسان
گلیسیرین Glycerin آبرسان
آلوئه ورا Aloe آبرسان
عسل Honey آبرسان
روغن مغزها و دانه‌ها مانند نارگیل و بادام Seed or nut oil: Coconut oil & Almond oil مرطوب کننده
شی‌باتر Shea Butter مرطوب کننده
روغن‌های گیاهی مانند اسکوآلن، جوجوبا و درخت چای Plant oils: Squalene, Jojoba & tee trea مرطوب کننده
کرم حلزون Snail mucin آبرسان
روغن‌های معدنی مثل روغن بچه Mineral oils: baby oil مرطوب کننده
لانولین Lanolin مرطوب کننده
لاکتیک اسید Lactic acid آبرسان
سیتریک اسید Citric acid آبرسان
سرامید Ceramide در واقع هیچکدام. سرامید سد طبیعی پوست در برابر از دست دادن رطوبت را تقویت می‌کند

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام پوست صورت بنده خیلی خشکه امکانش هست ابرسان خوب معرفی کنید ممنون

  1. من مارک ژوت استفاده میکنم دکتر بهم معرفی کرد بد نیس
   قیمتش یه خورده بالاس ۸۰ تمنه
   پوستم خشکه

 2. سلام وقتتون بخیر
  من ۳۴سال دارم و پوست صورتم خیلی نازک هست و کم آب لطفاً میشه کمکم کنین

 3. سلام من یه دختر ۳۳ساله هستم پوست صورتم نازک شده و خشکه آیا درمانی داره لطفاً کمکم کنین

 4. سلام ممنون از مطالب آگاه كننده تون
  آيا محصولي وجود دارد كه هم آبرسان باشد و هم مرطوب كننده؟ اگر چنين محصولي وجود دارد ممكنه معرفي كنيد لطفن.

 5. با عرض سلام و ادب اینجانب 42 ساله هستم و در دودان دبیرستان صورتم بسیار جوش داشت و اینجانب عادت داشتم تا یک جوش بزرگ میشد آن را میکندم.حال جای فرورفتگی آنها روی صورتم مانده است.ممنون میشم راهنمایی کنید از چه محصولی باید استفاده کتم.

 6. سلام خسته نباشید . بنده یک پسر ۲۳ ساله هستم پوستم چرب است و اینکه اخم زیاد کردم روی پیشانیم یک خط افتاده زیادم عمیق نیست به روش درمان برای من چی هست ممنون میشم کمکم کنید با تشکر

  1. سلام .اره سرم های ویتامینه صورت خیلییی عالین به جای این شیوه های درمانی تزریقی

  2. سلام اول باید روتین روزانه یعنی اب رسان مرطوب کنننده و ژل شستشو و ضد افتاب مخصوص استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بریم یکی دیگه بخونیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا