مقایسه امپلنت و دندان مصنوعی

مقایسه ایمپلنت و دندان مصنوعی | کدام بهتر است ؟

دسته بندی : اخبار

دندان ها نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارند و می توانند بر زیبایی و سلامتی ما تاثیر بگذارند. پس می توان حدس زد که بی دندانی دارای چه معایب بزرگی است به همین دلیل نیز برای درمان آن راه های متفاوتی ارائه شده است. ما در این مقاله به مقایسه ایمپلنت و دندان مصنوعی می پردازیم.

مقایسه ایمپلنت و دندان مصنوعی

همانطور که در بالا گفته شد ایمپلنت و دندان مصنوعی درمان هایی برای رفع بی دندانی هستند. به همین دلیل افرادی که دارای بی دندانی هستند و قصد درمان آن را دارند در انتخاب یکی از این راه ها دچار سردرگمی می شوند. شما می توانید با خواندن این مقاله و با توجه به شرایط خود یکی از این درمان ها را انتخاب نمائید. اما مقایسه این دو درمان دشوار است زیرا بسیار با یک دیگر متفاوت هستند به همین دلیل ما آنها را در دسته های مختلفی مقایسه می کنیم.

مقایسه ایمپلنت و دندان مصنوعی

یکی از معایب بزرگ بی دندانی، کاهش زیبایی صورت شما می باشد که در اثر آن اعتماد به نفس شما نیز کاهش میابد. این دو درمان هر دو زیبایی را به صورت شما باز می گردانند اما می توان گفت زیبایی ایمپلنت دندان بیشتر است و طبیعی تر به نظر خواهد رسید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که این بخش تا حد زیادی به سلیقه شما وابسته است اما هر دو این درمان ها زیبایی از دست رفته و اعتماد به نفس شما را باز می گردانند. البته باید گفت دندان مصنوعی باعث می شود تا استخوان فک شما دچار تحلیل شود که این مورد پس از گذشت مدتی می توان در ظاهر شما تاثیر منفی بگذارد.

ایمپلنت یا دندان مصنوعی

قیمت

قیمت یکی از فاکتور های مهم در هر درمان می باشد زیرا بیماران دارای شرایط مالی متفاوتی می باشند. هزینه ایمپلنت دندان به عوامل بسیار زیادی وابسته است اما در کل می توان گفت قیمت ایمپلنت از دندان مصنوعی بیشتر می باشد.

طول عمر

منظور از طول عمر هر درمان میزان ماندگاری آن است. در حقیقت می توان گفت به علت استفاده از تکنولوژی های جدید و راه های کاربردی تر در ایمپلنت فول فک طول عمر آن نیز بیشتر است. به صورت ساده طول عمر ایمپلنت دندان بسیار بالا می باشد که این مورد یکی از مزیت های مهم این درمان است.

زمانی که شما با دندان مصنوعی غذا میل می کنید فشاری به دندان های مصنوعی وارد می شود که این نیرو توسط دندان مصنوعی به استخوان فک انتقال میابد و باعث تحلیل رفتن آن می شود در نتیجه پس مدتی شما باید دندان مصنوعی خود را تعویض کنید یا دوبار آن را تنطیم نمائید. این مورد نشانه می دهد که طول عمر دندان مصنوعی پایین است.

طول درمان

منظور از طول درمان مدت زمانی مدت زمان مورد نیاز برای انجام یا به نتیجه رسیدن هر درمان می باشد. در ایمپلنت دندان مدت زمانی برای جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک مورد نیاز می باشد که این زمان متغییر است و به عوامل متفاوتی وابسته می باشد. اما به همین دلیل می توان گفت طول درمان دندان مصنوعی کمتر از ایمپلنت دندان می باشد.

کاربرد

همانطور که می دانید پایه ایمپلنت نام محصولی است که در درمان ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول توسط پزشک متخصص درون استخوان فک شما قرار داده می شود و وظیفه آن همانند ریشه های دندان شما است.

از لحاظ کاربردی ایمپلنت دندان شباهت بسیار زیادی به دندان های طبیعی دارد و کاربرد آن از دندان مصنوعی بسیار بیشتر می باشد.

حفظ سلامتی

همانطور که در بخش های بالایی مشاهده کردید دندان مصنوعی باعث تحلیل استخوان شما می شود که این مورد به سلامتی شما آسیب های را وارد می کند اما در نقطه مقابل ایمپلنت دندان قرار دارد زیرا نه تنها باعث تحلیل استخوان نمی شود بلکه از آن جلوگیری می کند.

راحتی

راحتی پس از هر درمان بسیار مهم است. می توان گفت این دو درمان در این بخش با یکدیگر تفاوت های بسیاری را دارند زیرا دندان مصنوعی متحرک می باشد اما ایمپلنت دندان ثابت است اما در برخی از موارد نیز دندان مصنوعی را با استفاده از چسب های مخصوص در دهان شما به صورت ثابت قرار می دهند.

می توان گفت در این بخش ایمپلنت دندان راحتی بیشتری را به شما ارائه می دهد زیرا متحرک بودن دندان مصنوعی احساس بدی را به شما انقال می دهد و در برخی از موارد مانند عطسه کردن دارای راحتی نمی باشد. این مورد در دندان مصنوعی هایی که با چسب ها موقت نیز به فک شما می چسبند وجود دارد و فقط میزان آن کمتر می شود.

دندان مصنوعی

مزایای ایمپلنت نسبت به دندان مصنوعی

طبق گفته های بالا، ایمپلنت دندان روشی برای درمان بی دندانی است که دارای کاربرد بسیار بالایی می باشد و از طرفی نیز زیبایی ظاهر و اعتماد به نفس شما را که از دست رفته باز می گرداند.

در پایین مزایای ایمپلنت نسبت به دندان مصنوعی را به صورت خلاصه می گوییم و اگر شما دنبال این موارد هستید بهتر است از ایمپلنت دندان استفاده نمائید:

  • زیبایی بالا
  • طول عمر بالا
  • حفظ سلامتی
  • درمانی کاربردی
  • راحتی بیشتر در استفاده

مزایای دندان مصنوعی نسبت به ایمپلنت

درمان دندان مصنوعی قدیمی تر از ایمپلنت دندان است پس طبیعی است که مزایای آن از ایمپلنت دندان کمتر باشد. می توان گفت در موارد زیر دندان مصنوعی از ایمپلنت دندان بهتر می باشد و اگر شما از درمان خود دنبال این موارد هستید دندان مصنوعی گزینه بهتری است.

  • قیمت پایین
  • طول درمان پایین

اگر بی دندانی گسترده دارید و قصد انجام درمان آن را دارید ، ایمپلنت گزینه ای بهتر برای شما می باشد. ایمپلنت دندان استحکام، زیبایی، قدرت جویدن و تکلم بیشتری در اختیار شما قرار می دهد و از تحلیل لثه و استخوان جلوگیری می کند. از معایب ایمپلنت دندان طول درمان نسبتا بالای آن است که می توانید در آن مدت از روکش های موقت برای زیبایی صورت خود استفاده فرمایید.

تاریخ انتشار : 1401-09-13
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام