سهم ویلچر در راه رفتن

سهم ویلچر در راه رفتن و مشکلات اجتماعی معلولین و انواع ویلچر

دسته بندی : اخبار

آدمی را راه ها بسیارند….و از همه راه هایی که در زمین می توان پیمود، بیشتری سهم فکرهاست…برخی سهم گام ها….و برخی سهم چرخ ها. بدن آدمی در معرض ناتوانی ها،بیماری ها،ضرب و شکست ها و گذر عمر است. در این میان بسیاری افراد به دلایل گوناگون از پای رفتن باز می مانند و مسیر زندگی را با کمک دیگر وسایل و تکنولوژی های زاده ی اندیشه انسان می پیمایند.  از آن وسایل، یکی هم صندلی چرخدار یا ویلچر است.

صندلی چرخدار یا ویلچر، انگیزه و همت پیش رفتن را در کسانی که در حرکت با دشواری روبرو هستند قدرت می بخشد تا استوار و مستقل به سوی کار و زندگی و اهداف بزرگ و کوچک خود پیش روند.

مشکلات اجتماعی معلولین

  • معابر مخصوص معلولین : یکی از عمده ترین مشکلات برای توانیابان نبودن زیر ساخت و محل عبور برای معلولینی که با ویلچر حرکت می کنند.
  • جای پارک برای معلولین که با وجود اینکه در برخی مراکز محل پارک خودرو ویژه معلولین تعبیه شده اما ماشین هایی با پلاک عمومی در آنجا پارک میکنند که کار را برای این عزیزان دشوار کرده است.
  • نحوه برخورد با معلولین: از هیچ معلولی نپرسیم که چگونه دچار معلولیت شده ای؟ وسایل کمکی آنها جزو حریم خصوصی آنهاست و از آنها نخواهیم که آن را برای امتحان کردن در اختیار ما قرار بدهند. اگر به کمک نیاز دارند به آنها کمک کنیم و از هر اقدام خودسرانه بپرهیزیم.

شاید برای خرید ویلچر گاهی دچار سردرگمی شوید. اولین قدم شناخت انواع ویلچر برای انواع معلولیت است. برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید اول از همه باید بدانید کدام ویلچر برای چه فردی کاربردی تر است.

ویلچر

انواع ویلچر

ویلچر ساده اغلب برای سالمندان و افرادی استفاده می شود که توانایی تحرکی کمی دارند و می توانند با کمی تحرک روی ویلچر بنشینند و با استفاده از اهرم کنار چرخ ها آن را به حرکت در بیاورند. اغلب این ویلچر ها با قیمت ارزان ارائه می شوند. ویلچرهای ساده دارای شفت یا همان بدنه اصلی هستند و دسته های کناری آنها ثابت است و تمامی ویلچر ها با توجه به استاندارد بودن باید دارای کمربند ایمنی و ماهیچه بند پا باشند تا زمان تکان خوردن ویلچر بیمار دچار آسیب نشود. چند نمونه از این ویلچرهای موجود در بازار شامل این مدل هاست؛ ۸۰۹c، ۸۰۹b، ۸۰۹a، ۸۰۹p

  • ویلچر حمامی : که بیشتر برای کسانی استفاده می شود که حتی برای رفتن به حمام و سرویس بهداشتی هم توانایی لازم را ندارند. این ویلچرها در قسمت پایین صندلی دارای لگن تخلیه است و با برداشته شدن صندلی می توان به عنوان توالت فرنگی از آن استفاده نمود و حتی با برداشتن لگن آن به راحتی روی توالت فرنگی قرار می گیرد.

جنس نشیمنگاه و تکیه گاه آن از چرم مصنوعی و جنس بدنه آن استیل است تا در برابر رطوبت و آب مقاوم باشد. با توجه به اینکه بیمار شاید به راحتی نتواند روی ویلچر بنشیند یا بلند شود زیر دستی های این ویلچر ها به صورت متحرک است که توسط پین به بالا هدایت می شود و بعد از نشستن بیمار روی ویلچر می توان آن را به حالت قبل قرار داد. جاپایی این ویلچر ها متحرک است و قابلیت جدا شدن از ویلچر را دارد.

  • ویلچر ارتوپدی و مسافرتی: ویلچر تمام ارتوپدی از ویلچرهایی به شمار می آد که کار بیمار را برای مسافرت و جای گذاری آن در خودرو بسیار آسان می کند. زیر دستی این ویلچرها توسط پین هم به بالا و هم به عقب هدایت می شود تا بیمار به راحتی سوار یا پیاده شود. در قسمت پشت ویلچر دو اهرم دسته شکن وجود دارد تا بوسیله اهرم ها بتوان پشتی ویلچر را خم کرد و فضای کمتری در هنگام حمل و نقل اشغال کند.

جاپایی این ویلچر ها متحرک است و به صورت کامل می توان آن را از خود ویلچر جدا نمود. یکی از مهمترین ویژگی های این ویلچر جدا شدن چرخ های آن توسط پین است و هنگامی که می خواهید این ویلچر را داخل خودرو قرار دهید می توانید با تا کردن پشتی این ویلچر و در آوردن چرخ های عقب ویلچر و در آوردن جاپایی آن به راحتی آن را در خودرو قرار دهید. نمونه های موجود در بازار این ویلچر ها : ۹۰۸ تمام ارتوپدی ، ۹۰۱ بزرگسال،۹۰۱M یا سایزمتوسط، ۹۰۱S مخصوص نوجوانان و ۹۰۱XS مخصوص اطفال و خردسالان است.

  • ویلچر CP بیشتر برای کسانی استفاده می شود که دچار سکته و فلج مغزی شده اند و با توجه به اینکه تعادل در ناحیه سر و بدن ندارند باید دارای نگهدارنده سر و بدن باشد.
  • ویلچر های برقی ویلچرهایی دارای موتور الکترونیکی است و توسط اهرم هدایت که روی دسته های ویلچر قرر گرفته به تمام جهات توسط کاربر هدایت می شود.
  • ویلچر برانکاردی یا تخت شو از ویلچر هایی به شمار می رود که بیمار به صورت کامل می تواند آن را به صورت تخت در بیاورد.

جی تی اس برند تخصصی ویلچر توانسته با رعایت کیفیت بالا به نشان استاندارد ملی و ایزو ۱۳۴۸۵ دست پیدا کند. ویلچر ایرانی جی تی اس از بهترین مارک و برندهای ویلچر به شمار می رود. این ویلچرها با قیمت ارزان و باکیفیت بالا به تمامی شهرها و حتی کشورهای همسایه ارسال می شود.

ویلچر

کارخانه جهان تجهیزات شفا

کارخانه جهان تجهیزات شفا، مجموعه ای است که با تولید بیش از 16 نوع ویلچر مکانیکی با کاربرد های گوناگون برای سنین مختلف، توانمندی سازی افراد درگیر با دشواری های حرکتی را در دستور کار خود قرار داده است تا سهمی مؤثر در تسهیل و تشویق حضور افراد دارای چالش های حرکتی در بستر زندگی فردی و اجتماعی شان داشته باشد.

جهان تجهیزات شفا در سال 1386 با ثبت برند JTS کار خود را آغاز کرد. این مجموعه که فعالیت خود را با واردات ویلچر و قطعات آن آغاز کرده بود پس از کسب تجارب و توانمندی های لازم، با دریافت مجوزهای لازمه از اداره کل تجهیزات پزشکی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، به عرصه تولید پا نهاد. و بدین سان چرخ و دنده ها و نیروهای توانمند در کارخانه بکارآمدند تا چرخ های ویلچرهای تولید ایران به گردش در بیاید.

کیفیت ویلچرهای جهان تجهیز

با توجه به در تماس بودن قطعات مختلف ویلچر با بدن، طراحی و ساخت ویلچر از حساسیت و تکنولوژی بالایی برخوردار است. همچنین نیاز های مختلف افراد با وضعیت جسمی مختلف و تفاوت های سنی به اندازه ای است که می تواند انواع صندلی چرخدار را به صدها نوع برساند. در کارخانه JTS ،تا قطعات محصولات به هم بپیوندد و صندلی های چرخدار در هر رده به سرانجام برسند از تکنیک و تکنولوژی های مختلفی بهره گرفته می شود. پشتی و صندلی ویلچرها با پارچه هایی با کیفیت های خاص به هم دوخته می شود، فولاد شکل می گیرد، پیچ و مهره به هم می پیوندد، و صندلی های چرخدار آماده بسته بندی و ارسال به بازار می شوند.

انواع پارچه با کیفیت استانداردهای تایید شده از سوی وزارت بهداشت انتخاب، برش داده و دوخته می شوند؛ فولاد-لوله ی آمده از کارخانه های فولاد، پس از برشکاری به بخش خمکاری و سپس جوشکاری ارسال میشوند. پس از آن فولاد-لوله ی شکل یافته، پرداخت کاری شده و برای مدل های گوناگون آبکاری و رنگ می شوند. چرخ های ویلچرها بر حسب کارکرد و محل استفاده، انواع مختلف دارند.

برخی پره بندی می شوند و برخی با روشهای مدرن تر قالب ریزی و تولید می شوند. کارخانه JTS با 50 کارگر، ماهانه بیش از 2500 ویلچر در 16 نوع مختلف مکانیکی و الکتریکی تولید می کند. در فرایند تولید و توزیع محصولات متنوع و با کیفیت این کارخانه 50 نیروی کار به صورت مستقیم و بیش از 200 نفر بصورت غیر مستقیم فعال هستند.

نیروی کار متخصص و توانمند در این کارخانه در کار و تلاشند تا انواع ویلچر تولیدی این کارخانه از جمله انواع ویلچرهای ساده، ویلچرهای ارتوپدی، انواع حمامی و برانکاردی، ویلچرهای بادی ساده، انواع ویلچر کودک و نوجوان، ویلچرهای ارتوپدی بادی، و همچنین قطعات مختلف، تولید شده و و محصولات در خدمت از تولیدات شناخته شده این برند در بازار تجهیزات پزشکی ایران هستند.

تاریخچه

این مجموعه که کار خود را با تولید تنها یک محصول کار خود را آغاز کرد، هم اکنون با تکیه بر نیروی انسانی توانمند، تولید محصول در خط تولید خود تا 16 مدل و تعداد ساالنه 30 هزار دستگاه افزایش داده است. با این همه افزایش تنوع ویلچر علاوه بر افزایش کیفیت محصوالت همچنان در دستور کار این مجموعه قرار دارد تا محصوالت بیشتر و با کیفیت بهتری را برا ی ارائه به افراد با نیازهای مختلف تولید کند.

JTS برندی شناخته شده در در بازار تجهیزات توانبخشی ایران است و توانمندی های تکنولوژیک و تمایزات آن در بازار داخلی چه با تجربه بهره گیری از محصوالت و چه از طریق حضور در بیش از 6 نمایشگاه تخصصی با موضوع “تجهیزات و خدمات توانبخشی بین المللی معلولین، جانبازان و سالمندان و صنایع پزشکی وابسته” به رسمیت شناخته شده است. کارخانه JTS اکنون پس از 15 سال فعالیت به پشتوانه تمایزات رقابتی خود و با تاکید بر کارایی، استحکام، کیفیت کلی و قیمت تمام شده، با دریافت گواهینامه های استاندارد و مجوزهای صادرات، به توسعه بازارهای خارجی چشم دارد تا سهم مناسبی از بازار تجهیزات پزشکی و ویلچر در کشورهای منطقه داشته باشد.

زندگی مجموعه راه هایی است که آدمی به پا یا به چرخ و یا به تفکر می پیماید. JTS مجموعه ایست که به توانمند سازی افرادی می اندیشد، که با چالش های حرکتی روبرویند، تا این افراد نیز بتوانند با آرامش بیشتری در مسیر پیشرفت حرکت کرده و در مسیر زندگی بهترین خود باشند.

تاریخ انتشار : 1400-11-13
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام