ریزش مو

افزایش تراکم یا پرپشت شدن موی جلوی سر با روش های خانگی

4.2
(181)

ریزش مو احتمالاً شایع‌ترین مشکل پوست و مو در سرتاسر دنیا و در طول تاریخ است. این مشکل فقط مختص آقایان نیست و خانم‌های بسیاری نیز از آن رنج می‌برند. گاهی ریزش مو به حدی پیشرفت می‌کند که به طاسی کامل می‌رسد. گاهی هم به آرامی اثرات خود را می‌گذارد و هیچوقت به طاسی کامل نمی‌رسد. ولی برای بیشتر افراد طاسی کامل یا جزئی از نظر فشار روانی و ناراحتی تفاوتی ندارد. همانطور که ریزش موی سریع و آهسته تقریباً به یک اندازه باعث نگرانی ما می‌شود. امروز می‌خواهیم در مورد راه‌هایی برای افزایش تراکم مو صحبت کنیم. ببینیم در طول تاریخ از چه درمان‌هایی استفاده می‌شد، روش‌های مدرن پرپشت کردن مو چه هستند و راه‌های خانگی، طبیعی و سنتی این کار چه تاثیری دارند.

تلاش برای افزایش تراکم مو در طول تاریخ

از زمانی که تاریخ انسان‌ها قابل ردیابی است، علاقه‌ی انسان به داشتن موهای پرپشت قابل مشاهده است. از پاپیروس‌های مصر باستان که قدمتی ۴۰۰۰ ساله دارند تا نوشته‌های یونانی‌ها، رومیان و طبیبان قدیمی ایران و اسلام می‌توان این گونه برداشت که موهای سر از نظر زیبایی و همچنین مباحث پزشکی و درمانی اهمیت زیادی داشته است.

جالب است بدانید انسان‌های اولیه هم دچار ریزش مو می‌شدند. حدود ۱۰ سال پیش دانشمندان نقاشی‌هایی یافتند که توسط انسان‌های غارنشین کشیده شده بود و الگوی ریزش مو در آن‌ها را نشان می‌داد. نقش‌هایی که در زیر مشاهده می‌کنید حدود ۳۰ هزار سال قدمت دارند و نشانگر نوعی از ریزش مو هستند که امروز آن را با نام آلوپسی آندروژنی یا ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه می‌شناسیم.

ریزش مو در طول تاریخ

پس ریزش مو مسئله‌ی جدیدی نیست و حداقل ۳۰ هزار سالی قدمت دارد. درمان‌ ریزش مو هم به همین اندازه قدیمی هستند. اما چرا داشتن سری پر مو انقدر برای انسان اهمیت دارد؟ به نظر می‌رسد که جنبه‌های روانی ریزش مو تاثیرات برجسته‌ای دارند.

مثلاً در سال ۲۰۰۰ در ۴ کشور دنیا از ۱۷۱۷ مرد دچار ریزش مو با الگوی مردانه نظر سنجی کردند. نتایج نشان داد که هرچه میزان طاسی پیشرفته‌تر و سن مردان کمتر بود، میزان نگرانی، اضطراب و استرس کلی بیشتر می‌شد. به هر حال واقعیت این است که زیبایی ظاهری برای همه‌ی ما اهمیت دارد و هیچ اشکالی هم در آن نیست. البته بماند که برخی با سر تراشیده شبیه هنرپیشه‌های هالیوودی می‌شوند؛ ولی برای اکثر افراد داشتن سری پرمو تاثیر چشمگیری در زیبایی ظاهری دارد.

هرودت، تاریخ‌نگار مصر باستان، در نوشته‌های خود می‌گوید که در مصر «پزشکان سر» وجود داشتند که تخصصشان در پوست و موی سر بود. این پزشکان اولین متخصصان تاریخ و تخصص سر اولین رشته‌ی تخصصی پزشکی در تاریخ است. پاپیروس‌های «اِبِرس» قدیمی‌ترین نوشته‌های کامل پزشکی هستند که قدمتشان به مصر باستان بر می‌گردد و در آن راه‌هایی برای درمان ریزش و افزایش تراکم مو ذکر شده است. اولین داروی ریزش مو معجونی بود مرکب از اکسید آهن، سرب قرمز، پیاز، عسل، رخام گچی و چربی‌های به دست آمده از انواع حیوانات از جمله مار، کروکودیل، اسب آبی و شیر. مصریان این معجون عجیب را می‌خوردند و ذکر خدای خورشید را می‌گفتند تا موهایشان پرپشت شود!

خوب از این درمان‌های عجیب مصری‌ها که بگذریم، به مشاهدات ارزشمند بقراط می‌رسیم. پدر علم پزشکی متوجه شد که نگهبانان حرمسرای پادشاهان ایرانی هیچوقت طاس نمی‌شوند. او در نوشته‌های خود می‌گوید که تنها مردان «خون گرم» دچار طاسی می‌شوند منتها چون نگهبانان حرمسرا خواجه هستند، خون گرم نیستند و در نتیجه همیشه سر پر پشتی دارند. مشاهدات بقراط در واقع علت ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه را بیان می‌کند. امروزه می‌دانیم که هورمون‌های جنسی مردانه یکی از اصلی‌ترین دلایل این شکل ریزش مو هستند. خواجه‌های حرمسرا به دلیل عقیم بودن، هورمون‌های مردانه کمی در بدنشان ساخته می‌شد، برای همین بیشترشان دچار ریزش مو نمی‌شدند.

جولیوس سزار

بیایید کمی جلوتر و به دوران ژولیوس سزار امپراتور روم برویم. در آن دوران همزمان با افزایش وسعت امپراتوری روم، موهای امپراتور کاهش می‌یافت. کلئوپاترا، معشوقه‌ی مصری سزار، با تهیه‌ی دارویی ساخته شده از دندان اسب و مغز استخوان گوزن سعی کرد که با افزایش تراکم مو امپراتور از مسخره شدنش جلوگیری کند. آخر «سزار» در زبان لاتین به معنی «سری پرپشت» است.

بازار افزایش تراکم مو

متاسفانه با وجود پیشرفت‌های شگفت انگیز پزشکی و دارویی، هنوز درمان‌های سنتی و اکثراً بی‌فایده‌ی ریزش مو در دنیا ساخته و فروخته می‌شوند. گاهی این درمان‌ها هزینه‌های گزاف و سنگینی هم دارند. در برخی موارد هم دیده‌ایم که باعث طاسی کامل، آسیب به پوست یا بیماری‌های مختلف شده‌اند.

هزاران مطالعه‌ی بسیار وسیع در مورد کارکرد درمان‌ها، داروها، مکمل‌ها و مواد مختلف برای افزایش تراکم مو انجام شده و امروزه تا حد خوبی می‌دانیم که چه مواردی برای افزایش تراکم مو مناسب و چه مواردی بی‌اثرند. فهرست زیر نتیجه‌ی بررسی چندین مقاله و پژوهش در مورد درمان‌های مختلف ریزش مو است. این‌ها مواردی هستند که گفته می‌شود باعث افزایش تراکم مو و رشد دوباره موها می‌شوند، اما شواهد و مدارک علمی برای اثبات آن‌ها کافی نیست:

 •  آمینواسیدها
 • مکمل‌های آهن در مواردی که شخص کمبود آهن ندارد؛
 •  ویتامین‌هایی همچون بیوتین و نیاسین؛
 • پرو آنتوسیانیدها که در سیب، انواع چای، انگور، بری‌ها و دارچین یافت می‌شوند؛
 •  مکمل‌های ساخته شده از منابع دریایی و اقیانوسی؛
 •  انواع گیاهان دارویی چینی مثل جنسینگ؛
 • گیاهان با خواص دارویی مانند آلوئه ورا، جینکو بیلوبا، چای سبز، ختمی و ارزن؛
 •  موادی مانند کافئین، ملاتونین، رتینول‌ها و رتینوئیدها.

البته لازم به ذکر است که شاید تمامی موارد بالا خواصی برای موها داشته باشند. اما واقعیت این است که نمی‌توانند مثل درمان‌های اصلی، باعث رشد دوباره‌ی موها شوند یا جلوی ریزش مو را بگیرند. برای همین برای افزایش تراکم مو بهتر است به سراغ روش‌های قابل اطمینان برویم.

درمان‌ها و روش‌های مناسب برای افزایش تراکم مو

اکثر ما زمانی به سراغ روش‌هایی برای افزایش تراکم مو می‌رویم که دچار ریزش مو شده باشیم. پس در واقع درمان‌های ریزش مو و راه‌های افزایش تراکم مو همپوشانی دارند. اولین قدم برای پر پشت کردن موها این است که علت ریزش مو را شناسایی کنیم. بیشتر افراد دچار شکلی از ریزش مو هستند که به ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه معروف است. این شکل ریزش مو ناشی از عوامل ژنتیکی، هورمونی و محیطی مختلف است که دست به دست هم می‌دهند و باعث طاسی می‌شوند. روش‌هایی که برای افزایش تراکم موها در ادامه ذکر کرده‌ایم، بیشتر به درد کسانی می‌خورد که از این شکل طاسی رنج می‌برند.

سایر علل ریزش مو طیف وسیعی از بیماری‌ها و عوارض را شامل می‌شوند؛ از جمله:

 • بیماری‌های عفونی مثل کچلی قارچی که بیشتر در کودکان مشاهده می‌شود؛
 • بیماری‌های خودایمنی مثل آلوپسی آره آتا؛
 • طاسی‌های موقت مثل تلوژن افلوویوم بعد از بارداری؛
 • بیماری‌های روانی مثل اختلال وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا؛
 • کمبودهای غذایی و سوء تغذیه مثل فقر آهن؛
 • آسیب‌، شکستگی‌ و سوختگی
 • مصرف داروها و موادی مثل داروهای تیروئیدی، آمفتامین‌ها و …
 • درمان‌هایی مثل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی
 • برخی بیماری‌های زمینه‌ای مثل سفلیس

درمان‌های مدرن و موثر

افزایش تراکم مو با کاشت مو

واقعیت این است که تنها راه درمان قطعی ریزش مو و افزایش تراکم مو ، کاشت مو است. در گذشته روش‌های کاشت مو تهاجمی بودند و از نظر ظاهری نتایج چندان خوبی نداشتند. اما امروزه می‌بینیم که این روش‌ها بسیار کم‌تهاجمی شده و نتایج شگفت انگیزی دارند. روش‌های FIT، SUT، MicroFIT و … از جمله مدرن‌ترین روش‌های کاشت مو هستند که با حداقل دردسر، می‌توانند سری پر از مو به شما هدیه دهند.

ماینوکسیدیل و فیناستراید

داروهای موضعی ماینوکسیدیل و خوراکی فیناستراید تنها داروهایی هستند که برای درمان ریزش مو توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده‌اند. تایید FDA به این معناست که این دو دارو از نظر ایمنی و اثرگذاری بررسی شده و نتایج قابل قبولی داشته‌اند.

ماینوکسیدیل (با نام تجاری روگین) به شکل محلول و فوم در غلظت‌های ۲٪ و ۵٪ قابل خریداری است. این دارو با تحریک فولیکول‌ها و ایجاد تغییر در چرخه‌ی رشد و ریزش، باعث افزایش تراکم مو می‌شود. نتایج استفاده از ماینوکسیدیل معمولاً بعد ۶ تا ۸ هفته از مصرف شروع و بین هفته‌ی ۱۲ تا ۱۶ به حداکثر خود می‌رسد. این دارو را باید روزانه ۲ بار به موهای خود بزنید.

ماینوکسیدیل
ماینوکسیدیل

در مورد ماینوکسیدیل به نکات زیر توجه کنید:

 • هرچه زودتر مصرف ماینوکسیدیل را آغاز کنید، افزایش تراکم مو بیشتر و بهتر خواهد بود. تاثیرات دارو بر جوانان و افرادی که طاسی وسیعی ندارند، بهتر است.
 • بیش از ۵۰ درصد مصرف‌کنندگان می‌گویند که مصرف دارو باعث کاهش ریزش، افزایش ضخامت و افزایش رشد موهایشان شده است.
 • مصرف ماینوکسیدیل برای آقایان و خانم‌ها مجاز است.
 • معمولاً بعد از قطع مصرف دارو، ریزش مو دوباره آغاز می‌شود.
 • مصرف دارو باید با تجویز و نظارت پزشک انجام شود تا به بهترین نتایج درمانی برسید.
 • عوارض جانبی: افزایش وزن، تپش قلب، تنگی نفس، درد قفسه سینه، ورم صورت

فیناستراید در بدن باعث مهار تبدیل هورمون تستسترون به هورمون DHT می‌شود که از عوامل اصلی ریزش مو است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این دارو غلظت DHT موجود در پوست سر را تا ۷۰٪ کاهش می‌دهد. در سال ۲۰۰۲ در پژوهش ۵ ساله، مصرف روزانه ۱ میلی گرم فیناستراید در طول یک سال باعث افزایش تراکم مو نیمی از مصرف کنندگان و مصرف آن در طول ۲ سال، باعث افزایش تراکم ۷۰ درصد از مصرف کنندگان شد.

معمولاً تاثیرات فیناستراید بر افزایش تراکم مو در طول یک سال به اتمام می‌رسد و پس از آن شاهد بهبود ضخامت و رنگ موها هستیم. به طور کلی تجارب ما و پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف یک دوره‌ی ۵ ساله از این دارو، می‌تواند نتایج درمانی ماندگاری بر کاهش ریزش مو و افزایش تراکم مو داشته باشد.

در مورد فیناستراید به نکات زیر توجه کنید:

 • این دارو بیشتر برای مردان توصیه می‌شود و اثرات آن بر ریزش موی خانم‌ها هنوز مورد شک و تردید است. فیناستراید به ویژه در خانم‌های مسن بی‌اثر است.
 • مصرف این دارو برای خانم‌های باردار ممنوع است.
 • مصرف دارو باید با تجویز و نظارت پزشک انجام شود تا به بهترین نتایج درمانی برسید.
 • اگر بعد از ۱ سال این دارو نتواند به افزایش تراکم مو شما کمک کند، معمولاً پزشک به شما توصیه خواهد کرد که مصرفش را متوقف کنید.
 • عوارض جانبی: خارش، بثورات پوستی، افسردگی، مشکلات نعوظ، درد بیضه، متورم شدن صورت، سرطان پستان در آقایان (بسیار نادر)
 • دوتاستراید دارویی هم‌خانواده با فیناستراید ولی قوی‌تر از آن است. مصرف این دارو برای درمان ریزش مو تایید نشده ولی توسط پزشکان تجویز می‌شود. البته نتایج درمانی خوبی هم دارد.

پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP

پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP یکی از روش‌های نسبتاً نوین برای درمان ریزش مو است. در این روش از شما خون دریافت می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه سانتریفوژ پلاسمای خون را جدا می‌کنند. پلاسمای جدا شده غنی از پلاکت‌ است. پلاکت‌ها اجزایی در خون شما هستند که وظیفه‌ی اصلی‌شان انعقاد خون است؛ اما حاوی فاکتورهای رشدی هستند که می‌توانند به ترمیم بافتی کمک کنند. با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر، این فاکتورهای رشد روی فولیکول‌های موساز اثر گذاشته و باعث عملکرد بهتر آن‌ها می‌شود.

مزوتراپی

در مزوتراپی مو ترکیبی از مواد مغذی و داروها به لایه‌ی میانی پوست تزریق می‌شود که هر کدام تاثیرات مفیدی بر پوست و فولیکول‌های مو می‌گذارند. ویتامین‌های بیوتین، B5 و A، مواد معدنی مفید مانند روی و سلنیوم، داروهای مغذی مانند سیلیکون و … از جمله مواد تشکیل دهنده‌ی محلول مزوتراپی هستند. مزوتراپی مو معمولاً به تنهایی برای درمان ریزش مو استفاده نمی‌شود اما درمان مکمل بسیاری خوبی برای ریزش مو و روش مناسبی برای تقویت موها است.

لیزرهای کم‌توان

این لیزرها به شکل کلینیکی و خانگی وجود دارند. لیزرهای کلینیکی با نام‌های LLLT، لیزر سرد، لیزر نرم، لیزر قرمز و … شناخته می‌شود. انواع خانگی هم به شکل برس یا شانه‌هایی ساخته شده‌اند که از خود نور منتشر می‌کنند. اثربخشی لیزرهای کم‌توان هنوز مورد شک و تردید است و نمی‌توان با قاطعیت در موردشان نظر داد.

سایر داروها

داروهای زیر برای درمان ریزش مو یا افزایش تراکم مو تایید نشده‌اند؛ اما به دلیل اثرات ضد ریزشی که دارند، گاهی استفاده می‌شوند:

 • اسپیرونولاکتون یک داروی خوراکی ادرار آور است. این دارو برای درمان ریزش موی آقایان بی‌اثر است و برای افزایش تراکم مو در خانم‌ها استفاده می‌شود. اسپیرونولاکتون باعث کاهش تولید هورمون‌های جنسی مردانه می‌شود.
 • ترتینوئین موضعی برای درمان اختلالات پوستی استفاده می‌شود. معمولاً آن را همراه با ماینوکسیدیل تجویز می‌کنند. ترتینوئین اگر به درستی مصرف نشود، می‌تواند باعث ریزش مو شود.
 • آنترلاین یا دیترانول دارویی موضعی است که برای درمان پسوریازیس استفاده می‌شود. استفاده تاییده نشده‌ی دارو برای درمان برخی از انواع طاسی مثل ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا) است.
 • کتکونازول دارویی ضد قارچی است که باعث کاهش میزان هورمون‌های جنسی مردانه می‌شود. معمولاً این دارو برای خانم‌ها تجویز می‌شود و گاهی موثر است.

انواع روش های خانگی و طبیعی برای افزایش تراکم موی سر

افزایش تراکم مو با روش‌هایی که به صورت طبیعی، خانگی و سنتی توصیف می‌شوند، معمولاً اثرات چشمگیری ندارد. به علاوه پژوهش‌های زیادی روی آن‌ها انجام نشده که بتوانیم با قاطعیت در موردشان صحبت کنیم. در ادامه تنها مواردی را مطرح کرده‌ایم که تا حدی از نظر علمی بررسی شده و نتایج خوبی داشته‌اند.

ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر می‌تواند باعث افزایش رشد موها و جلوگیری از ریزش مو شود. در سال ۲۰۱۶ نتایج مقاله‌ای نشان داد که ماساژ پوست سر به مدت ۴ دقیقه برای ۲۴ هفته می‌تواند باعث افزایش ضخامت موها شود. این پژوهش توضیح داد که طی ماساژ بعضی از ژن‌های سلول‌های پوست سر بیشتر از گذشته فعال شده و می‌توانند باعث بهبود وضعیت موها و جلوگیری از ریزش مو شوند.

مکمل ساو پالماتو

ساو پالماتو یک مکمل طبیعی و گیاهی است که گفته می‌شود اثراتی مشابه فیناستراید دارد. این مکمل تجاری در اینترنت و داروخانه‌ها به فروش می‌رسد و در کشورهای خارجی تبلیغات بسیار وسیعی روی آن می‌شود. روی اثرات درمانی ساو پالماتو پژوهش‌هایی انجام شده و بیشترشان نشان می‌دهند که این مکمل تا حدی می‌تواند باعث بهبود ریزش مو شود. این مکمل در مقایسه با فیناستراید قیمت بالاتر و اثرات ضعیف‌تری دارد.

مکمل ویویسکال

ویویسکال مکملی تهیه شده از مواد اقیانوسی و دریایی است. این مکمل حاوی ماده‌ای به نام آمینومار C است که در اقیانوس‌ها و دریا‌ها یافت می‌شود. مواد معدنی، ویتامین‌ها، پودر کوسه و حلزون دریایی از دیگر مواد تشکیل دهنده‌ی ویویسکال هستند. در سال ۲۰۱۶، مرکز تحقیقاتی آبلون پژوهشی ۶ ماهه روی اثرات ویویسکال انجام داد و گزارش کرد که این مکمل می‌تواند باعث افزایش تراکم مو و کاهش ریزش مو در مردان شود.

سایر روش‌ها

 • آب پیاز نشان داده که می‌تواند در درمان ریزش موی سکه‌ای موثر باشد و باعث افزایش رشد مو شود.
 • جنسینگ حاوی موادی است که از لحاظ شیمیایی می‌توانند بر کاهش ریزش و افزایش تراکم مو موثر باشند. البته اثرات این گیاه بیشتر در حد فرضیه بوده و در مورد نتایج مصرف مکمل‌های جنسینگ مطالعات چندانی صورت نگرفته است.
 • روغن‌هایی مانند روغن نارگیل، رزماری و گرانیوم می‌توانند برای تقویت و افزایش تراکم مو موثر باشند. البته تاثیرات آن‌ها از نظر علمی اثبات نشده است.

راهکارهای خانگی برای افزایش تراکم مو

 1. افزایش تراکم موی سر با روغن خردل و حنا 

مقداری روغن خردل را درون ظرف آلومینیومی بریزید و ظرف را روی حرارت گاز قرار دهید تا به دمای جوش برسد. سپس برگ های حنا را در روغن خردل بگذارید تا شروع به سوختن کنند. بعد از آن ظرف را از روی حرارت گاز بردارید و برگ های حنا را در صافی فلزی بریزید و از این مخلوط هر روز به پوست سر و موهای خود بزنید.

افزایش تراکم موی سر با روغن خردل و حنا

 1. افزایش تراکم موی سر با عطر سنبل 

عطر سنبل باعث زیاد شدن موی سر می شود و شما می توانید هفته ای 3 بار پوست سرتان را با عطر سنبل ماساژ دهید.

 1. آب پیاز با تاثیری فوق العاده برای افزایش موهای سر 

برای تهیه ماسک موی پیاز ابتدا پیاز را رنده کنید و آب را با کمک پارچه ای تمیز بگیرید و هفته ای دو بار به مدت 2 تا 3 ساعت آب پیاز را به ریشه موهایتان بزنید.

 1. افزایش موی سر با سرکه سیب 

سرکه سیب فولیکول های مو را به خوبی تحریک می کند و PH طبیعی پوست سر را باز می گرداند. مقداری سرکه سیب و آب را درون ظرفی مناسب و به میزان مساوی بریزید و بعد از شستشوی موها با شامپو، موهای خود را با کمک این محلول آبکشی کنید.

افزایش تراکم موی سر با سرکه سیب

 1. روغن کرچک راهی کم هزینه برای افزایش موی سر

مقداری روغن کرچک را درون ظرفی مناسب بریزید سپس روغن کرچک را گرم کنید و پوست سر و موهایتان را به کمک آن ماساژ دهید و بعد از 45 دقیقه مکث موهایتان را به کمک آب و شامپو بشویید. ّرای مطالعه دقیق تر و کامل تر در مورد شامپوی مناسب شما به این صفحه مراجعه فرمایید.

در این مطلب به معرفی انواع روش ها برای زیاد شدن موی سر پرداختیم که امیدواریم با استفاده از این روش ها بتوانید رشد موهای کوتاه و بلند خود را افزایش دهید و جذاب تر از همیشه به نظر برسید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.2 / 5. تعداد رای ها 181

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

این مطلب را هم بخوانید
تاثیر هورمون ها در رشد و ریزش موها

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫68 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر آیا کسی که دوبار تشنج کرده و قرص کاربامازپین میخوره میتونه کاشت مو را انجام بده؟
  البته خداروشکر با مصرف قرصها هیچ مشکلی ندارم و تشنج نمیکنم
  یه خانوم هستم

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله فقط پزشک شما باید مجوز کاشت مو که ده تا دوازده ساعت طول میکشد را بدهد.

 2. سلام
  من تقریبا یک سال و نیم هست مهاجرت کردم ترکیه قبل از اومدن موهای بلند و پرپشت داشتم کوتاه کوتاه کردم از وقتی اینجا ساکن شدم رشد موهام بشدت کند شده و ریزش شدید پیدا کردم بهترین دارو ها و شامپو ها رو استفاده کردم ولی بی نتیجه بودم ریزش موهام خیلی روی اعصابم تاثیر گذاشته نمیدانم چکار کنم راهکاری وجود داره مثل سابق بشه موهام مرسی

 3. توفامیل ما هرکی باماشین تراشیده موهاش ضخیم تر شده برادر خودم چند بار تراشیده الان ازبس موداره شونه توش گیر میکنه..

 4. سلام من 15سالمه من موهام از اول پر پشت بوده بابامم موهاش تا ۴۵ سالگی پر پشت بوده و هیچ عرصی ندارم
  ولی الان به شدت موها کم پشت شده رفتم با شماره ۴ زدم وسط سرم قشنگ سفیده دکتر پوست رفتم گفتن قارچ داری وچنتا دارو گیاهی و شامپو دادن گفتن بزن به سرت ولی الان دوهفتست که می زنم فرقی نکرده معلوم نیست قارچ دارم یا نه من الان باید چکار کنم

 5. سلام
  من خانومم به دلیل محکم بستن موی سرش قسمت جلویی و بغل سرش کم مو شده و به طوری که پوست سرش دیده میشه.چیکار باید کرد که موهاش مثه قبل بشه

  1. عرض ادب و احترام

   متاسفانه این مورد تقریبا موی قابل بازگشت ندارد. تنها راه آن کاشت مو می باشد.

  2. سلام من ازروشی استفاده کردم کاملانتیجه گرفتم
   س حبه سیررو رنده ریزکنین وسه قاشق بزرگ روغن زیتون بزارین رو بخاراب تا گرم بشه نه داغ بعدسیر رو بهش اضافه کنین بریزین تو یه شیشه یا بطری سیاه بزارین دو روز بمونه بعددو روز یکبار این مخلوط رو قسمت کم پشت ماساژبدین بعدنیم ساعت بشورین

 6. سلام ..ببخشید موهای من خیلی نازک شده و کم پشت..حالت هم نمیگیره..ایا درمانی براش وجود داره؟

 7. با سلام و احترام. متاسفانه من از آمپول های بدنسازی استفاده کردم و موهام ریزش پیدا کرد.،اما قبل از اون هم ریزش داشتم البته که ریشه در ارثم داره، پیش دکترای مختلف رفتم، مزوتراپی انجام دادم و قرص فینسترایدو قرص زینک و محلول ماینوکسیدیل هم مصرف میکنم ولی تاثیر نداشته و کماکان ریزش رو دارم، ایا راهی هست برای بهبود یا باید این موضوع رو بپذیرم که کاریش نمیشه کرد

  1. با سلام و وقت بخیر

   می توانید از مزوتراپی مو تحت نظر پزشک متخصص جهت درمان کمک بگیرید.

  2. سلام من خانمی هستم که ریزش الگوی زنانه داشتم و هر چیزی مصرف کردم نتیحه ای نداده باید چیکار کنم موهام رشد مجدد داشته باشن

 8. سلام…
  اولا از مطالب خوب و مفیدتون ممنون.
  دوما تراشیدن مو با تیغ هم میتونه تاثیری ریزش مو داشته باشه؟
  یکی از دوستان من میگفت اینکارو کرده و موهاش بسیار ضخیم شده.

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر تراشیدن موها تاثیری در ریزش موها ندارد. همچنین مبنای علمی برای افزایش تراکم یا ضخامت موها نیز وجود ندارد.

  2. همه میگن تاثیری نداره
   ولی من که موهای دستم رو با ژیلت زدم متاسفانه انقدر ضخیم شده که دیگه کاریش نمیشه کرد
   شاید تعدادش رو زیاد نکنه ولی انگار هر تار رو از حالت کرک در میاره و اون کرک رو ضخیم میکنه

 9. سلام
  من قبلا اصلا ریزش مو نداشتم و آمپول بدنسازی زدم و ریزش موم شروع شد بعد از قطع امپولا ریزشش قطع نشده اگر هر روز بشورمشون ریزش خیلی خیلی کم میشه ولی اگر دوسه روز نشورم ریزشش زیاده
  من باید چکار کنم تار موهامم ضعیف شده

  1. با سلام و وقت بخیر

   هورمون های بدنسازی تاثیر بالقوه ای در ریزش مو دارند و حتی ممکن است ریزش موی ارثی شما را نیز فعال کنند. بهتر است به متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید.

  2. احتمالا مثل من پوستت چربه و اینکه ممکنه یه نوع قارچ داشته باشی حتما پیگیر باش

 10. سلام من ۱۳سالمه موهام کم پشته چه راهی را پیشنهاد میکنید که این راه تاثییر داشته باشد

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزش مو بعد از قطع مصرف ماینوکسیدیل طبیعی است.

 11. سلام موهای سر من قسمت گیجگاه چندین سال هست که کوتاه هست و رشد نمیکنه ۳ سانت مونده رفتم دکتر امپول بیوتین و لوسیون داد اما هیچ فایده ای نکرد الان چیکار کنم

  1. با سلام و وقت بخیر

   این از ارث شماست با دارو درست نمی شود. ریزش موی ارثی فقط از طریق کاشت مو قابل درمان و ایجاد تراکم می باشد.

 12. سلام من۲۲ سالمه..تارهای موهام نازک و موهای لختی دارم.قسمت جلویی موهام کم پشته و حس میکنم با گذشت زمان داره کم پشت ترم میشه
  ریزش موهامم عادیه شایدم زیاده من متوجه نشدم
  چه راهی هس ک بشه تراکم جلوی موهام زیاد شه و تارهای موهام ضخیم تر شن؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بهترین راهکار مراجعه به پزشک متخصص می باشد. راهکارهای عملی را در این صفحه توضیح داده ایم. هرچند هر کدام از روش باید حتما توسط پزشک متخصص با توجه به شرایط شما بررسی و تجویز گردند.

 13. سلام ۱۶ سالمه
  موهام خیلی پرپشت بود ولی الان ریزش داره و اینکه کم خونیم دارم .خیلی کم شدن موهام چ کنم‌

 14. سلام وقتتون بخیر. من ۱۷ سال سن دارم از ۲ سال قبل تقریبا مو هام دچار ریزش شدید شده؟؟ و کاملا موهام کم شده.بعد فکر میکنم به دلیل استرس بیش از حدی که دارم این مشکل برام پیش اومده. ببخشید چه درمانی رو باید انجام بدم که پر پشتی موهام مثل قبل بشه؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   ارائه درمان درست فقط با تشخیص درست امکان پذیر است. پس حتما به پزشک متخصص مجرب مراجعه کرده تا علت دقیق ریزش موی شما مشخص شده و سپس نسبت به درمان اقدام کنید.

  1. با سلام و وقت بخیر

   کوتاهی و تراشیدن موها کمکی به پر پشت شدن آن ها نمی کند.

 15. سلام بعد از کاشت مو برای پرپشت شدن موهایی که کاشتیم چه باید کرد؟ کدوم روش را پیشنهاد میکنید

  1. با سلام و وقت بخیر

   رعایت توصیه های بعد از کاشت مو
   داشتن صبر تا ماه نهم.

   مزوتراپی و پی آر پی فقط جنبه تبلیغاتی دارد.

 16. سلام ببخشید من ی پسر 18 ساله هستم تقریبا یه سالی میشه که حس میکنم عقب موهایم کم پشت شده و مو های ناحیه بغل هم یکمی ریزش داره و حلت M شده و باتوجه ب اینکه من دو با الگوی مارپیچ روی سرم دارم احتمال ریزش در آینده وجود دائره ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به الگوی ریزش موی شما به احتمال زیاد ریزش موی ارثی دارید و این ریزش ادامه دار است. جهت کنترل ریزش به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 17. سلام
  تقریبا ۲ سالی هست موهای من کاملا تغییر کرده .موهای لخت و پر پشتی داشتم …ولی الان خیلی تار موهام نازک شده و حالت بدی به خودش گرفته .ریزش انچنانی هم نداره .فقط خیلی خیلی تار موهام نازک شده

  1. عرض ادب و احترام

   برای بررسی دقیق علت به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید. بصورت اینترنتی نمیتوان تشخیص دقیق و نحوه درمان را اعلام کرد.

 18. سلام خسته نباشید من ۱۸ سالمه تقریبا یک سالی میشه که موهام بیش از حد شوره شدن و جدیدا حس میکنم پیشانی ام کمی بلندتر شده
  البته موهای من فر و خشک هستن لطفا کمکم کنید چیکار باید بکنم که شوره های سرم از بین برن و موهام ریزش نداشته باشن؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   از شامپوهای استاندارد ضد شوره استفاده کنین. جهت درمان ریزش موی احتمالی به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید.

 19. سلام خسته نباشید
  من ۱۶ سالمه وقتی میرم حمام موقع زدن شامپو حدود ۳۰ تار مو ریزش دارم ۲ سالی میشه که اینجوری اما مشکل من اینکه وسط مو هام کم پشت شده باید چیکار ایا تو این سن احتمال برگشت موهای ریخته شده قبلی هست؟

  1. با سلام و احترام

   مدل ریزش موی شما ارثی می باشد. متاسفانه این مدل ریزش مو برگشت پذیر نیست. جهت کنترل ریزش به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 20. سلام بیست سالمه و جنس موهام نازکه ولی ریزش نداشته.چندی هست که وسط سرم کم پشت شده.ایا با گذشت زمان بهتر میشه یا باید درمان و دارو رو آغاز کنم؟

 21. سلام من 20 سالمه هر موقع که میرم حموم موقع شامپو زدن نزدیک 20 30 تار مو تو دستام جمع میشه ، این موضوع نگرانم کرده ، روشی برای حل این مشکل وجود داره یا طبیعیه ؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   تعداد تار مویی که اعلام کردید ریزش آن ها کاملا طبیعی است. جای هیچ نگرانی نیست. در واقع موها همیشه در سیکل طبیعی دچار ریزش می شوند و موی تازه و جوان رشد می کند. ریزش موی بحرانی زمانی اتفاق می افتد که موها ریزش شدید دارند و مویی جایگزین آن نمی شود. تعداد ۲۰۰ تار مو در طول روز ممکن است دچار ریزش طبیعی شود.

   پیروز باشید

 22. سلام من میخواستم بدونم از چه سنی میتونیم کاشت مو انجام بدیم من ۱۳ سالمه میتونم کاشت مـو انجام بدم؟؟

  1. سلام من موهام خیلی پر پشته دلم میخواد یکم کم پشت بشه باید چیکار کنم؟

  2. با سلام و وقت بخیر

   بهتر است با آرایشگر خودتون در ارتباط باشید.

 23. با سلام .من 25 سالمه و مدتیه دچار ریزش موی شدید شدم ب طوری ک پشت سرم کاملا خالی شده و وسطش هم بسیار کم پشت البته قبلا هم ریزش داشتم و مدتی هم تحت نظر پزشک بودم دکتر امیر جوانبخت تو خرم آباد و حدود دوسال ماینوکسیدیل استفاده کردم ک بعد از قطعش این بلا سرم اومد.آیا امیدی هست ب بازگشت دوباره موها؟و اینکه آیا ریزش موی ارثی فقط از طرف پدر هست یا مربوط ب خانواده مادری هم میشه؟ممنون میشم جواب بدین در حد حوصلتون

  1. با سلام و احترام

   با توجه به شرایطی که اعلام کردین ریزش موی شما ارثی می باشد. درمان خاصی ندارد و بهتر است برای جلوگیری از ریزش بیشتر به پزشک متخصص مراجعه فرمایید. ریزش موی ارثی هم از سمت خانواده پدری است و هم مادری.

 24. سلام‌ من ۱۵ سالمه دکترا رفتم همشون ویتامین دادن ۳ جلسه ام مزوتراپی کردم ولی زیاد فرقی نکرده و اینکه موهای بابا ماما داداشم خیلی خوبه مال خودمم تارای موهام خیلی زیاده ولی نازکن.. چه درمان بم معرفی می کنید غیر از دکتر؟

  1. عرض ادب و احترام

   قطعا بهترین درمان استفاده از نظر پزشک متخصص پوست و مو هست، شما باید ابتدا دلیل ریزش مو را مشخص کنید و سپس نسبت به درمان آن موارد لازم را انجام دهید.

   پیروز باشید

 25. با سلام و خسته نباشید
  من مقداری سرم کم پشت شده و سوالم الان این هست که آیا رو قسمت های کم پشت میشه کاشت مو انجام داد ؟ ینی بین مویی امکان داره؟ یا فقط میتونم شقیقرو کاشت کنم؟

  1. با سلام و احترام

   بله امکان کاشت مو در ناحیه ای که دچار کم مویی شده یا به اصطلاح کم پشت شده هم وجود دارد.

   پیروز باشید

 26. سلام
  موهای بغل و پشت سرم پرپشت هست فقط قسمتی از شقیقه م خالی شده و مقداری به عقب کشیده ،و اینکه بعدحدود ۵ سال پیشانی ام خیلی بلندشده..

  سوالم این بود آیا روی پیشانی میشه موکاشت تا از ارتفاع پیشانی کم بشه و موهام پر بشه.

  و اینکه میخواستم بپرسم من هرکسی رو که کاشت مو انجام داده دیدم،موهای کاشته شده اش کم پشت بوده،آیامیشه پرپشت کاشت؟

  ممنون

  1. با سلام و احترام

   کاشت مو در هر ناحیه از سر و صورت قابل انجامه اما در کلینیک خانه سفید در ناحیه ای که عرف نباشد و به زیبایی شما لطمه بزند کاشت انجام نمی شود. تعیین خط رویش مو استاندارد و طبیعی توسط پزشک متخصص انجام می شود. کاشت مو با تراکم بالا احتیاج به بانک موی قوی دارد، اگر بانک موی خوبی داشته باشید امکان کاشت با تراکم بالا وجود دارد.
   البته در نظر داشته باشید که هیچ کاشت مویی مانند موی طبیعی و خدادادی شما نخواهد شد.

   پیروز باشید

  2. باسلام
   بنده ۲۳ سالمه دچار ریزش موهستم و چندان دلیل محکمی نمیبینم یافت نکردم ارثی باشه ولی خب دو سالی هس احساس ریزش زیاد کردم
   ناگفته نمان سه چهار سال قبل مرتب لز مواد حالت دهند واکس مو،اسپری،سشوار استفاده میکردم ولی یکساله دیگر استفاد نمیکنم ولی بلز ریزش دارم
   به مدت چهارسال هم در هوای رطوبتی بوشهر دانشگاه بودم
   دورموهام و پشت سرم تقریبا متراکم هستن ولی وسط رو به جلو تراکم مو کم شده دست تو سرم میکشم ۲۰ ۳۰ مو میریزه
   حتی سال گذشته دکتر هم رفتم دارو و شامپو تجویز کردن تا حدودی خیلی کم خوب شد

   آخه دلیلی داره این ریزش آسیب دیدکی ریشه هس با این دلایل یا ارثی هس؟؟؟؟
   ممنون میشم پاسخ منو بدین
   چه دلیلی میتونه داشته باشه؟؟؟؟
   ممنون میشم جوابمو بدین

  3. با سلام و وقت بخیر

   بررسی دقیق علت ریزش مو فقط در معاینه و مشاوره حضوری امکان پذیر است. اگر ریزش مو ارثی نباشد با مزوتراپی مو می توانید نسبت به تقویت موها و بازگشت موهای از دست رفته امیدوار باشید. جهت تعیین وقت مزوتراپی در کلینیک خانه سفید با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ (خانم عباسی ) در تماس باشید.

 27. سلام
  من موهام از پشت و کمی جلو ریخته ولی وسط سرم مو داره اما کم پشته. میخام هم جلو و عقب سرم رو بکارم و قسنت میانی هم که کم پشته رو پرپشت کنم یعنی داخل اونا هم بکارم. بعد یه نوبت هم میخام

 28. با عرض سلام و احترام

  جسارتا آیا امکان کاشت و ترمیم مو برای مویی که دارای کم پشتی نامنظم می باشد، وجود دارد؟ ممنون میشدم در این جهت با بنده تماس بگیرید.

  با تشکر

  1. عرض ادب و احترام

   سرکار خانم نعمت الهی کم پشتی موی خانم ها و ریزش موی آن ها متفاوت از آقایان می باشد. لذا برای تشخیص مدل ریزش مو و علت کم پشتی نامنظم مربوط به آن ابتدا باید بصورت دقیق معاینه صورت گیرد و بعد از انجام آزمایش های مورد نظر پزشک متخصص پوست و مو نسبت به رفع کم پشتی اقدام کرد. همچنین در صورتی که شما کاندید مناسب کاشت مو تشخیص داده شدید می توانید اقدام به کاشت مو نمایید.

   پیروز باشید.

 29. من موهای نازوکی دارم و کم پشت و یک ماهی میشه موهام ریزش پیدا کرده و از ناحیه جلو داره خالی میشه
  هزینه کاشت برام زیاده، و من میخوام جلوی این روندو بگیرم، و اینکه هزینه ی ترمیم به چه شکله؟ آیا موها رشد طولی میکنن (موهای اضافه شده)؟
  چطور موهای پرپشت تری داشته باشم ؟ راه های افزایش تراکم مو رو توضیح میدین .؟

  ممنون

  1. با سلام و احترام

   برای تشخیص و درمان باید بصورت حضوری توسط پزشک متخصص پوست و مو معاینه شوید.

   پیروز باشید.

  2. سلام خسته نباشین میشه‌لطفا جوابمو بدین
   من دخترم ۲۲ سالمه بطور ژنتیکی مشکلی ندارم‌ جنس موهام‌خوبه و تارهای متوسطی دارم و موهام‌نه‌کم‌پشته نه پر پشت چند سال شاید ب دلیل اینکه موهامو سفت‌میبستم جلوی موهام کم پشت شده و ب وضوح‌میشه حس کرد این کم‌پشتی رو توروخدا یه راه حل بگین چطور میشه رشد شو دوباره تحریک کرد ک مثل بقیه جاها پرپشت بشه؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   برای تشخیص درست باید با پزشک متخصص مشورت کنید. اما شاید مزوتراپی مو بتونه به شما کمک کنه.

 30. با سلام واحترام ؛
  بنده میخواستم کاشت مو انجام بدم اگر ممکن هست چون تراکم برای خیلی مهم و نمی خوام صرفا فقط سرم پوشیده بشه لطفا بفرمائید با چه تراکمی (تعداد ) می تونم این عمل رو انجام بدم و هزینه چقدر میشه با تشکر

  1. با سلام و احترام

   خواهشمند است جهت تعیین روش و میزان تراکم عکس از بانک موی خود و حجم موی از دست رفته ( سه ناحیه روبرو ، بالا و پست سر ) به شماره 09356665213 ارسال فرمایید. ضمنا هزینه تقریبی کاشت موی شما نیز تعیین خواهد شد.

   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره آنلاین (واتس اپ)