ریزش مو

افزایش تراکم یا پرپشت شدن موی سر با روش های مدرن و خانگی

همراه با پرسش و پاسخ با پزشک متخصص پوست و موی کلینیک خانه سفید

راهنمای مطالعه

4.6
(391)

ریزش مو احتمالاً شایع‌ترین مشکل پوست و مو در سرتاسر دنیا و در طول تاریخ است. این مشکل فقط مختص آقایان نیست و خانم‌های بسیاری نیز از آن رنج می‌برند. گاهی ریزش مو به حدی پیشرفت می‌کند که به طاسی کامل می‌رسد. گاهی هم به آرامی اثرات خود را می‌گذارد و هیچوقت به طاسی کامل نمی‌رسد. ولی برای بیشتر افراد طاسی کامل یا جزئی از نظر فشار روانی و ناراحتی تفاوتی ندارد. همانطور که ریزش موی سریع و آهسته تقریباً به یک اندازه باعث نگرانی ما می‌شود. امروز می‌خواهیم در مورد راه‌هایی برای افزایش تراکم مو صحبت کنیم. ببینیم در طول تاریخ از چه درمان‌هایی استفاده می‌شد، روش‌های مدرن پرپشت کردن مو چه هستند و راه‌های خانگی، طبیعی و سنتی این کار چه تاثیری دارند.

تلاش برای افزایش تراکم مو در طول تاریخ

از زمانی که تاریخ انسان‌ها قابل ردیابی است، علاقه‌ی انسان به داشتن موهای پرپشت قابل مشاهده است. از پاپیروس‌های مصر باستان که قدمتی ۴۰۰۰ ساله دارند تا نوشته‌های یونانی‌ها، رومیان و طبیبان قدیمی ایران و اسلام می‌توان این گونه برداشت که موهای سر از نظر زیبایی و همچنین مباحث پزشکی و درمانی اهمیت زیادی داشته است.

جالب است بدانید انسان‌های اولیه هم دچار ریزش مو می‌شدند. حدود ۱۰ سال پیش دانشمندان نقاشی‌هایی یافتند که توسط انسان‌های غارنشین کشیده شده بود و الگوی ریزش مو در آن‌ها را نشان می‌داد. نقش‌هایی که در زیر مشاهده می‌کنید حدود ۳۰ هزار سال قدمت دارند و نشانگر نوعی از ریزش مو هستند که امروز آن را با نام آلوپسی آندروژنی یا ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه می‌شناسیم.

ریزش مو در طول تاریخ

پس ریزش مو مسئله‌ی جدیدی نیست و حداقل ۳۰ هزار سالی قدمت دارد. درمان‌ ریزش مو هم به همین اندازه قدیمی هستند. اما چرا داشتن سری پر مو انقدر برای انسان اهمیت دارد؟ به نظر می‌رسد که جنبه‌های روانی ریزش مو تاثیرات برجسته‌ای دارند.

مثلاً در سال ۲۰۰۰ در ۴ کشور دنیا از ۱۷۱۷ مرد دچار ریزش مو با الگوی مردانه نظر سنجی کردند. نتایج نشان داد که هرچه میزان طاسی پیشرفته‌تر و سن مردان کمتر بود، میزان نگرانی، اضطراب و استرس کلی بیشتر می‌شد. به هر حال واقعیت این است که زیبایی ظاهری برای همه‌ی ما اهمیت دارد و هیچ اشکالی هم در آن نیست. البته بماند که برخی با سر تراشیده شبیه هنرپیشه‌های هالیوودی می‌شوند؛ ولی برای اکثر افراد داشتن سری پرمو تاثیر چشمگیری در زیبایی ظاهری دارد.

هرودت، تاریخ‌نگار مصر باستان، در نوشته‌های خود می‌گوید که در مصر «پزشکان سر» وجود داشتند که تخصصشان در پوست و موی سر بود. این پزشکان اولین متخصصان تاریخ و تخصص سر اولین رشته‌ی تخصصی پزشکی در تاریخ است. پاپیروس‌های «اِبِرس» قدیمی‌ترین نوشته‌های کامل پزشکی هستند که قدمتشان به مصر باستان بر می‌گردد و در آن راه‌هایی برای درمان ریزش و افزایش تراکم مو ذکر شده است. اولین داروی ریزش مو معجونی بود مرکب از اکسید آهن، سرب قرمز، پیاز، عسل، رخام گچی و چربی‌های به دست آمده از انواع حیوانات از جمله مار، کروکودیل، اسب آبی و شیر. مصریان این معجون عجیب را می‌خوردند و ذکر خدای خورشید را می‌گفتند تا موهایشان پرپشت شود!

خوب از این درمان‌های عجیب مصری‌ها که بگذریم، به مشاهدات ارزشمند بقراط می‌رسیم. پدر علم پزشکی متوجه شد که نگهبانان حرمسرای پادشاهان ایرانی هیچوقت طاس نمی‌شوند. او در نوشته‌های خود می‌گوید که تنها مردان «خون گرم» دچار طاسی می‌شوند منتها چون نگهبانان حرمسرا خواجه هستند، خون گرم نیستند و در نتیجه همیشه سر پر پشتی دارند. مشاهدات بقراط در واقع علت ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه را بیان می‌کند. امروزه می‌دانیم که هورمون‌های جنسی مردانه یکی از اصلی‌ترین دلایل این شکل ریزش مو هستند. خواجه‌های حرمسرا به دلیل عقیم بودن، هورمون‌های مردانه کمی در بدنشان ساخته می‌شد، برای همین بیشترشان دچار ریزش مو نمی‌شدند.

بیایید کمی جلوتر و به دوران ژولیوس سزار امپراتور روم برویم. در آن دوران همزمان با افزایش وسعت امپراتوری روم، موهای امپراتور کاهش می‌یافت. کلئوپاترا، معشوقه‌ی مصری سزار، با تهیه‌ی دارویی ساخته شده از دندان اسب و مغز استخوان گوزن سعی کرد که با افزایش تراکم مو امپراتور از مسخره شدنش جلوگیری کند. آخر «سزار» در زبان لاتین به معنی «سری پرپشت» است.

بازار افزایش تراکم مو

متاسفانه با وجود پیشرفت‌های شگفت انگیز پزشکی و دارویی، هنوز درمان‌های سنتی و اکثراً بی‌فایده‌ی ریزش مو در دنیا ساخته و فروخته می‌شوند. گاهی این درمان‌ها هزینه‌های گزاف و سنگینی هم دارند. در برخی موارد هم دیده‌ایم که باعث طاسی کامل، آسیب به پوست یا بیماری‌های مختلف شده‌اند.

هزاران مطالعه‌ی بسیار وسیع در مورد کارکرد درمان‌ها، داروها، مکمل‌ها و مواد مختلف برای افزایش تراکم مو انجام شده و امروزه تا حد خوبی می‌دانیم که چه مواردی برای افزایش تراکم مو مناسب و چه مواردی بی‌اثرند. فهرست زیر نتیجه‌ی بررسی چندین مقاله و پژوهش در مورد درمان‌های مختلف ریزش مو است. این‌ها مواردی هستند که گفته می‌شود باعث افزایش تراکم مو و رشد دوباره موها می‌شوند، اما شواهد و مدارک علمی برای اثبات آن‌ها کافی نیست:

 •  آمینواسیدها
 • مکمل‌های آهن در مواردی که شخص کمبود آهن ندارد؛
 •  ویتامین‌هایی همچون بیوتین و نیاسین؛
 • پرو آنتوسیانیدها که در سیب، انواع چای، انگور، بری‌ها و دارچین یافت می‌شوند؛
 •  مکمل‌های ساخته شده از منابع دریایی و اقیانوسی؛
 •  انواع گیاهان دارویی چینی مثل جنسینگ؛
 • گیاهان با خواص دارویی مانند آلوئه ورا، جینکو بیلوبا، چای سبز، ختمی و ارزن؛
 •  موادی مانند کافئین، ملاتونین، رتینول‌ها و رتینوئیدها.

البته لازم به ذکر است که شاید تمامی موارد بالا خواصی برای موها داشته باشند. اما واقعیت این است که نمی‌توانند مثل درمان‌های اصلی، باعث رشد دوباره‌ی موها شوند یا جلوی ریزش مو را بگیرند. برای همین برای افزایش تراکم مو بهتر است به سراغ روش‌های قابل اطمینان برویم.

درمان‌ها و روش‌های مناسب برای افزایش تراکم مو

اکثر ما زمانی به سراغ روش‌هایی برای افزایش تراکم مو می‌رویم که دچار ریزش مو شده باشیم. پس در واقع درمان‌های ریزش مو و راه‌های افزایش تراکم مو همپوشانی دارند. اولین قدم برای پر پشت کردن موها این است که علت ریزش مو را شناسایی کنیم. بیشتر افراد دچار شکلی از ریزش مو هستند که به ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه معروف است. این شکل ریزش مو ناشی از عوامل ژنتیکی، هورمونی و محیطی مختلف است که دست به دست هم می‌دهند و باعث طاسی می‌شوند. روش‌هایی که برای افزایش تراکم موها در ادامه ذکر کرده‌ایم، بیشتر به درد کسانی می‌خورد که از این شکل طاسی رنج می‌برند.

سایر علل ریزش مو طیف وسیعی از بیماری‌ها و عوارض را شامل می‌شوند؛ از جمله:

 • بیماری‌های عفونی مثل کچلی قارچی که بیشتر در کودکان مشاهده می‌شود؛
 • بیماری‌های خودایمنی مثل آلوپسی آره آتا؛
 • طاسی‌های موقت مثل تلوژن افلوویوم بعد از بارداری؛
 • بیماری‌های روانی مثل اختلال وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا؛
 • کمبودهای غذایی و سوء تغذیه مثل فقر آهن؛
 • آسیب‌، شکستگی‌ و سوختگی
 • مصرف داروها و موادی مثل داروهای تیروئیدی، آمفتامین‌ها و …
 • درمان‌هایی مثل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی
 • برخی بیماری‌های زمینه‌ای مثل سفلیس

افزایش تراکم مو با کاشت مو

واقعیت این است که تنها راه درمان قطعی ریزش مو و افزایش تراکم مو، کاشت مو است. در گذشته روش‌های کاشت مو تهاجمی بودند و از نظر ظاهری نتایج چندان خوبی نداشتند. اما امروزه می‌بینیم که این روش‌ها بسیار کم‌تهاجمی شده و نتایج شگفت انگیزی دارند. روش‌های FIT، SUT MicroFIT و … از جمله مدرن‌ترین روش‌های کاشت مو هستند که با حداقل دردسر، می‌توانند سری پر از مو به شما هدیه دهند.

کاشت مو در کلینیک خانه سفید

ماینوکسیدیل و فیناستراید

داروهای موضعی ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید تنها داروهایی هستند که برای درمان ریزش مو توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده‌اند. تایید FDA به این معناست که این دو دارو از نظر ایمنی و اثرگذاری بررسی شده و نتایج قابل قبولی داشته‌اند.

ماینوکسیدیل (با نام تجاری روگین) به شکل محلول و فوم در غلظت‌های ۲٪ و ۵٪ قابل خریداری است. این دارو با تحریک فولیکول‌ها و ایجاد تغییر در چرخه‌ی رشد و ریزش، باعث افزایش تراکم مو می‌شود. نتایج استفاده از ماینوکسیدیل معمولاً بعد ۶ تا ۸ هفته از مصرف شروع و بین هفته‌ی ۱۲ تا ۱۶ به حداکثر خود می‌رسد. این دارو را باید روزانه ۲ بار به موهای خود بزنید.

در مورد ماینوکسیدیل به نکات زیر توجه کنید:

 • هرچه زودتر مصرف ماینوکسیدیل را آغاز کنید، افزایش تراکم مو بیشتر و بهتر خواهد بود. تاثیرات دارو بر جوانان و افرادی که طاسی وسیعی ندارند، بهتر است.
 • بیش از ۵۰ درصد مصرف‌کنندگان می‌گویند که مصرف دارو باعث کاهش ریزش، افزایش ضخامت و افزایش رشد موهایشان شده است.
 • مصرف ماینوکسیدیل برای آقایان و خانم‌ها مجاز است.
 • معمولاً بعد از قطع مصرف دارو، ریزش مو دوباره آغاز می‌شود.
 • مصرف دارو باید با تجویز و نظارت پزشک انجام شود تا به بهترین نتایج درمانی برسید.
 • عوارض جانبی: افزایش وزن، تپش قلب، تنگی نفس، درد قفسه سینه، ورم صورت

ماینوکسیدیل

فیناستراید

فیناستراید در بدن باعث مهار تبدیل هورمون تستسترون به هورمون DHT می‌شود که از عوامل اصلی ریزش مو است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این دارو غلظت DHT موجود در پوست سر را تا ۷۰٪ کاهش می‌دهد. در سال ۲۰۰۲ در پژوهش ۵ ساله، مصرف روزانه ۱ میلی گرم فیناستراید در طول یک سال باعث افزایش تراکم مو نیمی از مصرف کنندگان و مصرف آن در طول ۲ سال، باعث افزایش تراکم ۷۰ درصد از مصرف کنندگان شد.

معمولاً تاثیرات فیناستراید بر افزایش تراکم مو در طول یک سال به اتمام می‌رسد و پس از آن شاهد بهبود ضخامت و رنگ موها هستیم. به طور کلی تجارب ما و پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف یک دوره‌ی ۵ ساله از این دارو، می‌تواند نتایج درمانی ماندگاری بر کاهش ریزش مو و افزایش تراکم مو داشته باشد.

در مورد فیناستراید به نکات زیر توجه کنید:

 • این دارو بیشتر برای مردان توصیه می‌شود و اثرات آن بر ریزش موی خانم‌ها هنوز مورد شک و تردید است. فیناستراید به ویژه در خانم‌های مسن بی‌اثر است.
 • مصرف این دارو برای خانم‌های باردار ممنوع است.
 • مصرف دارو باید با تجویز و نظارت پزشک انجام شود تا به بهترین نتایج درمانی برسید.
 • اگر بعد از ۱ سال این دارو نتواند به افزایش تراکم مو شما کمک کند، معمولاً پزشک به شما توصیه خواهد کرد که مصرفش را متوقف کنید.
 • عوارض جانبی: خارش، بثورات پوستی، افسردگی، مشکلات نعوظ، درد بیضه، متورم شدن صورت، سرطان پستان در آقایان (بسیار نادر)
 • دوتاستراید دارویی هم‌خانواده با فیناستراید ولی قوی‌تر از آن است. مصرف این دارو برای درمان ریزش مو تایید نشده ولی توسط پزشکان تجویز می‌شود. البته نتایج درمانی خوبی هم دارد.

پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP

پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP یکی از روش‌های نسبتاً نوین برای درمان ریزش مو است. در این روش از شما خون دریافت می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه سانتریفوژ پلاسمای خون را جدا می‌کنند. پلاسمای جدا شده غنی از پلاکت‌ است. پلاکت‌ها اجزایی در خون شما هستند که وظیفه‌ی اصلی‌شان انعقاد خون است؛ اما حاوی فاکتورهای رشدی هستند که می‌توانند به ترمیم بافتی کمک کنند. با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر، این فاکتورهای رشد روی فولیکول‌های موساز اثر گذاشته و باعث عملکرد بهتر آن‌ها می‌شود.

مزوتراپی مو

در مزوتراپی مو ترکیبی از مواد مغذی و داروها به لایه‌ی میانی پوست تزریق می‌شود که هر کدام تاثیرات مفیدی بر پوست و فولیکول‌های مو می‌گذارند. ویتامین‌های بیوتین، B5 و A، مواد معدنی مفید مانند روی و سلنیوم، داروهای مغذی مانند سیلیکون و … از جمله مواد تشکیل دهنده‌ی محلول مزوتراپی هستند. مزوتراپی مو معمولاً به تنهایی برای درمان ریزش مو استفاده نمی‌شود اما درمان مکمل بسیاری خوبی برای ریزش مو و روش مناسبی برای تقویت موها است.

افزایش تراکم مو با مزوتراپی مو

لیزرهای کم‌توان

این لیزرها به شکل کلینیکی و خانگی وجود دارند. لیزرهای کلینیکی با نام‌های LLLT، لیزر سرد، لیزر نرم، لیزر قرمز و … شناخته می‌شود. انواع خانگی هم به شکل برس یا شانه‌هایی ساخته شده‌اند که از خود نور منتشر می‌کنند. اثربخشی لیزرهای کم‌توان هنوز مورد شک و تردید است و نمی‌توان با قاطعیت در موردشان نظر داد.

سایر داروها

داروهای زیر برای درمان ریزش مو یا افزایش تراکم مو تایید نشده‌اند؛ اما به دلیل اثرات ضد ریزشی که دارند، گاهی استفاده می‌شوند:

 • اسپیرونولاکتون (Spironolactone) یک داروی خوراکی ادرار آور است. این دارو برای درمان ریزش موی آقایان بی‌اثر است و برای افزایش تراکم مو در خانم‌ها استفاده می‌شود. اسپیرونولاکتون باعث کاهش تولید هورمون‌های جنسی مردانه می‌شود.
 • ترتینوئین موضعی (Tretinoin) برای درمان اختلالات پوستی استفاده می‌شود. معمولاً آن را همراه با ماینوکسیدیل تجویز می‌کنند. ترتینوئین اگر به درستی مصرف نشود، می‌تواند باعث ریزش مو شود.
 • دیترانول (Dithranol) دارویی موضعی است که برای درمان پسوریازیس استفاده می‌شود. استفاده تاییده نشده‌ی دارو برای درمان برخی از انواع طاسی مثل ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا) است.
 • کتوکونازول (Ketoconazole) دارویی ضد قارچی است که باعث کاهش میزان هورمون‌های جنسی مردانه می‌شود. معمولاً این دارو برای خانم‌ها تجویز می‌شود و گاهی موثر است.

انواع روش های خانگی و طبیعی برای افزایش تراکم موی سر

افزایش تراکم مو با روش‌هایی که به صورت طبیعی، خانگی و سنتی توصیف می‌شوند، معمولاً اثرات چشمگیری ندارد. به علاوه پژوهش‌های زیادی روی آن‌ها انجام نشده که بتوانیم با قاطعیت در موردشان صحبت کنیم. در ادامه تنها مواردی را مطرح کرده‌ایم که تا حدی از نظر علمی بررسی شده و نتایج خوبی داشته‌اند.

 • مکمل ساو پالماتو

ساو پالماتو یک مکمل طبیعی و گیاهی است که گفته می‌شود اثراتی مشابه فیناستراید دارد. این مکمل تجاری در اینترنت و داروخانه‌ها به فروش می‌رسد و در کشورهای خارجی تبلیغات بسیار وسیعی روی آن می‌شود. روی اثرات درمانی ساو پالماتو پژوهش‌هایی انجام شده و بیشترشان نشان می‌دهند که این مکمل تا حدی می‌تواند باعث بهبود ریزش مو شود. این مکمل در مقایسه با فیناستراید قیمت بالاتر و اثرات ضعیف‌تری دارد.

 • مکمل ویویسکال

ویویسکال مکملی تهیه شده از مواد اقیانوسی و دریایی است. این مکمل حاوی ماده‌ای به نام آمینومار C است که در اقیانوس‌ها و دریا‌ها یافت می‌شود. مواد معدنی، ویتامین‌ها، پودر کوسه و حلزون دریایی از دیگر مواد تشکیل دهنده‌ی ویویسکال هستند. در سال ۲۰۱۶، مرکز تحقیقاتی آبلون پژوهشی ۶ ماهه روی اثرات ویویسکال انجام داد و گزارش کرد که این مکمل می‌تواند باعث افزایش تراکم مو و کاهش ریزش مو در مردان شود.

سایر روش‌ها

 • آب پیاز نشان داده که می‌تواند در درمان ریزش موی سکه‌ای موثر باشد و باعث افزایش رشد مو شود.
 • جنسینگ حاوی موادی است که از لحاظ شیمیایی می‌توانند بر کاهش ریزش و افزایش تراکم مو موثر باشند. البته اثرات این گیاه بیشتر در حد فرضیه بوده و در مورد نتایج مصرف مکمل‌های جنسینگ مطالعات چندانی صورت نگرفته است.
 • روغن‌هایی مانند روغن نارگیل، رزماری و گرانیوم می‌توانند برای تقویت و افزایش تراکم مو موثر باشند. البته تاثیرات آن‌ها از نظر علمی اثبات نشده است.

نکات ساده اما موثر برای پرپشت کردن موهای کم پشت و شکننده

موها به مرور زمان و در اثر استفاده ی طولانی مدت از رنگ و سایر محصولات آرایشی، سشوار و اتوی مو و غیره طراوت و درخشش خود را از دست می دهند. به این ترتیب رفته رفته کم ‌پشت‌ تر و نازک‌ تر می‌شوند. با این وجود چه راه حلی برای جلوگیری از این تغییرات وجود دارد؟ چه روش هایی سریع تر اثر خود را نشان می دهند؟ در این بخش از مقاله نکاتی آورده شده که با به کار بردن آن ها نه تنها از ضعیف و کم شدن موها جلوگیری می شود، بلکه به تقویت آن ها نیز کمک خواهد شد :

 • ریزش موی خود را درمان کنید.

گاهی بیماری ها یا اختلالات زمینه ای باعث ریزش و ضعیف شدن موها می شوند. اگر هنگام شست و شوی موهایتان به طور غیر طبیعی ریزش مو داشته باشید احتمالا به نام آلوپسی آندروژنیک مبتلا هستید. آلوپسی آندروژنیک که یک بیماری ژنتیکی است، از ۲۰ سالگی علائم خود را نشان می دهد. در بعضی خانم ها نیز پس از یائسگی مشاهده می شود. معمولا نیمی از خانم ها از 50 سالگی به بعد یا پس از یائسگی به ریزش موی ناشی از آلوپسی آندروژنیک مبتلا می شوند.

مشکلات غده ی تیروئید مثل پرکاری و کم کاری آن، کم خونی و کمبود آهن یا و افزایش سطح هورمون های مردانه از بیماری هایی هستند که باعث ریزش مو می شوند. اگر دچار ریزش مو هستید، به پزشک مراجعه کنید تا علت ریزش موی شما را تشخیص داده و آن را درمان کند.

ریزش موی خود را کنترل کنید

 • سبزیجات بیشتری در رژیم غذایی خود قرار دهید.

تغذیه سالم و سرشار از مواد مغذی مستقیما بر سلامت موهای شما اثر می گذارد. رژیم غذایی شما باید سرشار از فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی به ویژه آهن و روی باشد. مواد غذایی زیر منابع غنی از آهن، روی و بیوتین هستند و  نیاز بدن شما را تامین می کنند:

 • انواع حبوبات
 • برگ چغندر
 • اسفناج
 • انواع کلم مثل گل کلم، کلم بروکلی، کلم سفید و کلم بنفش
 • پنیر توفو
 •  موز
 • تخم مرغ
 • انواع مغزها به ویژه بادام زمینی
 • ماهی سالمون

پروتئین هم نقش مهمی در سلامت، تقویت و رشد موها دارد. پروتئین مورد نیاز روزانه شما در گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، ماهی و سایر محصولات دریایی، انواع مغزها و دانه ها، انواع حبوبات، غلات کامل، روغن های گیاهی مثل روغن نارگیل و روغن زیتون و محصولات لبنی وجود دارد.

نوشیدن آب کافی برای داشتن موهایی لطیف و درخشان بسیار اهمیت دارد.

از طرفی مواردی هم هستند که به سلامت موهای شما آسیب می رسانند. مانند مصرف بی رویه ی غذاهای فرآوری شده، نوشابه های قند دار، مشروبات الکی و دخانیات. این مواد در فرآیند جذب مواد مغذی بدن اختلال ایجاد می کنند و به این ترتیب بدن با کمبود موادی که به آن نیاز دارد مواجه می شود. پس برای داشتن موهایی سالم تر مصرف آن ها را به حداقل برسانید.

 • از شامپوی مناسب موی خود استفاده کنید.

موها برا اساس میزان چربی به سه نوع چرب، نرمال و خشک تقسیم می شوند. هر کدام از این سه نوع روش مراقبتی خاص خود را دارد. انتخاب شامپوی مناسب یکی از نکاتی است که باید در نظر گرفته شود.

شامپوی مخصوص موهای خشک، رطوبت لازم را به موها و پوست سر می رساند. شامپوی مخصوص موهای چرب هم چربی اضافه ای که از غدد چربی پوست سر ترشح می شود را کاهش می دهد.

چربی اضافی پوست سر باعث ریزش مو می شود. بنابراین باید هر روز سر خود را با شامپوی مخصوص موهای چرب بشویید. اما افردای که موهای خشک دارند باید کمتر موهای خود را بشویند، چون شست و شو پوست سر را خشک تر می کند.

اگر موهای نازک و کم پشتی دارید، شامپو های حجم دهنده ی مو می توانند گزینه ی خوبی برای شما باشند. این شامپو ها قدرت پاک کنندگی خوبی دارند. همچنین موها را ضخیم و پرپشت کرده و با تقویت کردن آن ها از ریزش جلوگیری می کنند.

نرم کننده ها هم می توانند برای موهایتان مفید باشند. همان طور که از اسم شان مشخص است موها را نرم کرده و از گره خوردن آن ها جلوگیری می کنند. باید توجه داشته باشید که نباید نرم کننده را روی پوست کف سر خود بزنید چون پوست را چرب می کنند. پس آن ها را فقط به ساقه و انتهای موهایتان بزنید.

 • برس و شانه ی مناسب انتخاب کنید.

علاوه بر انتخاب شامپوی مناسب، نوع و جنس برس و شانه ی شما نیز بسیار اهمیت دارد. برس های فلزی رسانا هستند و هنگامی که موهای خود را سشوار می کشید حرارت بالای آن را به موها انتقال می دهند. این حرارت بالا به موهای شما آسیب می زند پس برس های فلزی را کنار بگذارید. شانه ها و برس های پلاستیکی، هم باعث ایجاد الکتریسیته روی موهای شما می شوند و هم بین تارهای مو گیر می کنند. بهترین گزینه برای شما شانه ها و برس هایی است که از مواد و  الیاف طبیعی ساخته شده اند.

شانه چوبی

 • با ماساژ دادن پوست سرتان به پرپشت شدن آن ها کمک کنید.

ماساژ دادن پوست سر گردش خون را در فولیکول ها که محل رشد موها هستند، افزایش می دهد. پیش از اینکه به حمام بروید، مقداری روغن نارگیل یا دیگر روغن های تقویت کننده را با انگشتان خود روی پوست سر به آرامی ماساژ بدهید. بهتر است حرکت انگشتانتان به صورت دایره ای باشد. به این ترتیب پوست سر به خوبی خون رسانی و تغذیه می شود. با بهبود وضعیت خون رسانی به فولیکول ها به مرور موها ضخیم و پرپشت می شوند.

 • از محصولات حجم دهنده ی مو کمک بگیرید.

حجم دهنده های مو به تک تک تارهای مو حجم و ضخامت می دهند. این محصولات به شکل اسپری، ژل، لوسیون و موس در بازار موجود هستند. برای مدت بیشتری حالت موها را ثابت نگه می دارند و برای تثبیت موهای نازک گزینه ی خوبی هستند. توجه داشته باشید که برای حجم و حالت دادن به موهای خود به هیچ عنوان از محصولات آرایش سنگین و با چربی بالا استفاده نکنید.

 • موهای خود را با ملایمت خشک کنید.

افرادی که موهای نازک و ضعیف و کم پشت دارند، هنگام ااستفاده از حوله برای خوشک کردن موها باید آن را به آرامی و با ملایمت روی سر خود بکشند؛ در غیر این صورت اصطکاک ایجاد شده در اثر مالش حوله به موها، به آن ها آسیب می رساند. پس از شست و شوی موها، آن ها را با ملایمت و با حوله فشار دهید و رطوبت آن را بگیرید. می توانید از حوله های میکروفیبری که آب را به خوبی جذب می کنند استفاده کنید. این نوع حوله ها بدون ایجاد اصطکاک اضافی، رطوبت موها را جذب کرده و از آسیب دیدن لایه ی کوتیکول مو جلوگیری می کنند..همچنین این حوله ها از  وز شدن و گره خوردن موها جلوگیری می کنند و برای موهای نازک و کم پشت مناسبند.

 • لیفت ریشه ی مو انجام دهید.

لیفت ریشه های مو آن ها را ضخیم تر کرده و مانع از چسبیدن مو به پوست سر می شود. هنگامی که موهایتان هنوز نم دارند، با ملایمت آن ها را سشوار بکشید. در این مرحله حجم دهنده ی مو را روی ریشه ها بمالید تا ریشه های مو لیفت شوند.

فرکننده های مو و، بیگودی و بابلیس هم به موها حجم می دهند. باید توجه داشته باشید که برای این که موها در اثر حرارت آسیب نبینند، حتما از محصولات حفظت کننده ی مو در برابر حرارت استفاده کنید.

تراکم بالای موی زنان

 • همیشه فرق سر خود را از یک طرف باز نکنید.

سعی کنید برای مدت طولانی فرق سر خود را به یک سمت باز نکنید و هر چند وقت یک بار آن را به سمت دیگر تغییر دهید. این کار به لیف و حجم دهی موها کمک می کند.

 • مدل های فر دار و مواج را انتخاب کنید.

درست است که موج دار کردن موها باعث پرپشت شدن آن ها نمی شود، اما به موها حجم می دهد. اگر می خواهید بدون استفاده از وسیله های حرارتی به موهای خود حجم بدهید، از حجم دهنده ها کمک بگیرید.

موهای خود را از دو طرف ببافید. بعد از چند ساعت که موها خشک شدند، بافت ها را باز کنید. خواهید دید که موهای تان مواج و حجیم شده اند.

مدل موی فر انتخاب کنید

 • از درجه حرارت بالای سشوار استفاده نکنید.

درجه حرارت بالا برای خشک کردن یا حالت دادن به موها آن ها را خشک و نازک می کند و در طولانی مدت ریزش موها را افزایش می دهد. بهتر است اجازه دهید موهایتان در معرض هوا قرار بگیرند و خشک شوند یا از کمترین درجه حرارت سشوار استفاده کنید. برای حالت دادن به موها هم درجه حرارت ملایم کافی است. پس با قرار دادن موهایتان در معرض حرارت بالا به آن ها آسیب نزنید.

 • از محافظ های حرارتی مو استفاده کنید.

اگر به طور مداوم از اتو، سشوار یا سایر وسیله های حرارتی استفاده می کنید، حتما قبل از آن مواد محافظت کننده در برابر حرارت به موهای خود بزنید. این مواد یه لایه ی محافظ بین تار مو و وسیله ی حرارتی ایجاد می کنند و مانع از آسیب رسیدن به بافت موها می شوند. بنابراین برای افرادی موهای خود را در معرض حرارت بالا قرار می دهند بسیار ضروری است.

 • موهای خود را به صورتی کوتاه کنید که پرپشت به نظر برسد.

سعی کنید موهای خود را کوتاه یا در حد متوسط نگه دارید. از طرفی، موی بلند به دلیل وزن بیشتر پوست سر را می کشد. به این ترتیب در طولانی مدت هم باعث ریزش مو شده و هم کم حجم به نظر می رسد. مدل موهای لایه ای برای افرادی که موهای کم پشت و نازکی دارند بسیار مناسب است چون موها را حجیم تر نشان می دهد.

 • موهای خود را رنگ کنید تا پر پشت به نظر بیایند

موهای رنگ شده پرپشت تر و حجیم تر به نظر می آیند. رنگ مو یک لایه روی ساقه ی هر تار مو ایجاد می کند و به آن  ضخامت می بخشد. هایلایت و ترکیب رنگ های تیره و روشن و اختلافی که با رنگ پوست به وجود می آورند، موهای شما را پرپشت تر نشان می دهد.

اما توجه داشته باشید که دکلره و رنگ کردن بیش از حد موها، آن ها را خشک و شکننده می کند و به آن ها آسیب می رساند.

موی پرپشت زنانه

پرسش و پاسخ با پزشک متخصص پوست و مو

در این بخش از نوشتار پاسخ پرسش های پر تکرار شما بصورت کامل توسط پزشک متخصص پوست و موی کلینیک خانه سفید داده شده است. خواهشمند است ضمن مطالعه دقیق پرسش و پاسخ های این بخش و مطالعه بخش نظرات اگر باز مسئله مبهمی در مورد ریزش موی خود داشتید در بخش نظرات سایت پرسیده تا به تکمیل این بخش و  این نوشتار کمک کرده باشید. همچنین پرسش شما ممکن است سوال بقیه هموطنان عزیز باشد و با دریافت پاسخ در این صفحه هم در وقت شما عزیزان صرفه جویی می شود هم ما توانسته ایم کمکی هرچند اندک به هموطنان عزیز خود کرده باشیم.

 • برای درمان موخوره چه اقداماتی باید انجام داد؟

موخوره در اثر آسیب های فیزیکی به ساقه ی مو اتفاق می افتد. سشوار کردن، اتو کشیدن، مش و رنگ باعث تخریب های فیزیکی ساقه ی مو می شوند. حتی محکم شانه کردن مو هم می تواند باعث ایجاد موخوره شود. بنابراین مهم ترین کار کاهش آسیب به مو است. آن بخشی از مو که موخوره دارد را باید با قیچی کوتاه کرد. چون شکستگی ایجاد شده در مو ترمیم نمی شود. اما برای پیشگیری باید استفاده از سشوار و اتو را کاهش داد.

بهترین کار استفاده از روغن های طبیعی مثل روغن ارگان است. اگر روغن آرگان در دسترس نبود یا هزینه اش برایتان بالا بود، می توان از روغن های طبیعی دیگر مثل بادام برای چرب کردن ساقه ی مو استفاده کنید. به علاوه می توان از قرص های بایوتین یا آمپول های بیوتین استفاده کرد. در کنار این درمان ها، ترمیم کننده های ساقه ی مو که رطوبت رسانی به موها را انجام می دهند هم موثر است. استفاده از شامپوهای سبک و حاوی مواد مرطوب کننده مثل گلیسیرین، روغن بادام، و آرگان هستند نیز کمک کننده است.

 • برای ضخیم کردن موهای نازک چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

مو به طور ژنتیکی ضخامت خاصی دارد. اما ممکن است با افزایش سن، عوامل محیطی، و تغییرات هورمونی نازک شود. تغذیه ی بهتر و استفاده از ویتامین ها و مکمل های ویتامینی در کوتاه مدت و طولانی مدت کمک کننده هستند. تغییر ضخامت مو بسیار زمان بر است. افزایش ضخامت مویی که ضعیف شده و ضخامت آن کم شده است، به مدت زمان طولانی احتیاج دارد.

اگر اختلال هورمونی وجود داشته باشد، داروهای هورمونی می توانند موثر باشند. در غیر این صورت ترکیبات هورونی موضعی، ترکیبات پروژسترون، استرادیول در محلول های موضعی قابل استفاده اند و ضخامت مو را در طولانی مدت افزایش می دهند. استفاده از ویتامین ها و مکمل های آهن در صورت وجود کمبود آهن می توانند ضخامت مو را بیشتر کنند.

 • آیا می توان برای ضخیم و حجیم شدن تارهای مو از قرص یا مکملی استفاده کرد؟

اولا باید توجه داشته باشید که ضخیم شدن مو بسیار زمان بر و پروسه ای است که چندین عامل در آن دخیلند. برای مثال ژنتیک در آن موثر است و افرادی که به طور ژنتیکی ریزش یا ضعیف شدن مو دارند به آن دچار می شوند. عامل دیگر اختلالات هورمونی است. بنابراین نمی توان گفت که تنها با مصرف یک دارو می توانیم موها را ضخیم کنیم. اما داروهای ویتامینی و حاوی بایوتین و آهن و زینک بسیار موثر هستند.

 • استفاده از ماسک مو و روغن ها تاثیری در بهبود ساقه ی مو دارد یا خیر؟

روغن ها، به خصوص روغن آرگان در بهبود ساقه ی مو و جلوگیری از موخوره موثرند. روغن بادام و روغن زیتون بسیار کمک کننده هستند. یکی دیگر از مواد طبیعی که در افزایش  ضخامت مو و کاهش شکنندگی بسیار موثر است، حنا می باشد. حنا یکی از مواد طبیعی است که ضخامت مو را بهبود می بخشد و شکنندگی آن را بسیار کاهش می دهد. حنای هندی کم رنگ تر است. سایر حناها ته رنگ قرمزی ایجاد می کنند، اما هر دو بسیار موثرند.

 • برای درمان الکتریسیته ی مو چه کاری می توان انجام داد؟

برای پیشگیری از ایجاد الکتریسیته ای که بین موها وجود دارد، می توان از محصولات Hair Repair و کریستال استفاده کرد.

 • برای رفع شوره ی سر چه کنیم ؟

شوره ی سر شدت های مختلفی دارد. شوره ی خشک، شوره ی چرب از انواع آن هستند. شامپوهای مختلفی در بازار موجودند که حاوی مواد موثر گوناگون هستند. برای مثال از شامپوهای حاوی کلیمبازول یا سلنیوم سولفاید می توانیم استفاده کنیم.

عموما اگزمای سبورئیک نیاز به درمان طولانی مدت دارد. این شامپوها که دارای سورفاکتانت هستند برای شوره ی چرب، شوره ی خشک، کف سر چرب با ساقه ی خشک و یا کف سر چرب با ساقه ی چرب طراحی شده اند که متناسب با وضعیت بیمار می توان از آن ها استفاده کرد. عموما اگزمای سبورئیک و شوره بیماری طولانی مدتی است. اما بهتر است در دوره های منقطع از این شامپوها استفاده شود. مثلا شامپوی ضد شوره ی سلنیوم سولفاید استفاده شود و وقتی بهتر شد از یک شامپوی سبک روزانه استفاده شود.

 • آیا کراتینه کردن مو آسیبی به موها می زند؟

کراتینه ی مو روشی برای خوش حالت کردن مو و صاف کردن آن است. عموما کراتینه کردن روش مناسبی نیست. هر روشی که باعث صاف شدن مو شود، پیوندهای دی سولفید شبکه ی کراتین مو را از بین می برد. پس بهتر است که انجام نشود. این کار در طولانی مدت باعث شکنندگی و آسیب دیدن موها می شود.

 • برای کنترل چربی موها چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم؟

چندین راه برای کنترل چربی موها وجود دارد. استفاده از شامپوهای از بین برنده ی چربی مو، بر اساس ساقه موی چرب و ساقه موی خشک یکی از این روش هاست. اگر چربی موها به این روش کنترل نشد، باید از لوسیون های حاوی سالیسیلیک اسید، مواد لایه بردار، سولفور یا در کنار لوسیون های ضد التهاب مثل بتامتازون و کلوتریمازول، لوسیون ضد قارچ استفاده کرد. اگر این روش هم موثر نبود و یا شدت آن زیاد شد، به ناچار از داروهای خوراکی مثل راکوتان که پوست را خشک می کنند استفاده می کنیم. البته قبل درمان و حین آن باید آزمایشاتی انجام شود.

 • برای نگهداری از موها پس از کاشت مو چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

مراحل مختلفی در کاشت وجود دارد. افرادی که تازه کاشت انجام داده اند، یک تا دو هفته ی اول بهتر است پانسمان ها را به موقع تعویض کنند. پس از یک هفته به آرامی سر خود را شستشو دهند. با مصرف ویتامین C بهبود زخم را تسریع کنند.

در مراحل بعد، یک ماه پس از کاشت باید از محلول ها و لوسیون های تقویت کننده ی مو و محلول ماینوکسیدیل استفاده کنند. در صورت نیاز قرص های هورمونی برای آقایان فیناستراید و دوتاستراید و برای خانم ها به فراخور قرص های هورمونی مختلف مثل اسپیرونولاکتون و سیپروترون کامپاند، باید مصرف شود. به این ترتیب موی کاشته شده تقویت می شود. به علاوه ویتامین ها، استفاده از شامپوهای سبک و مراقبت در برابر آسیب دیدگی موها تا تثبیت وضعیت موهای کاشته شده، توصیه می شود.

جهت دریافت اطلاعات کامل در این زمینه مقاله تقویت مو بعد از کاشت مو را در همین وب سایت مطالعه فرمایید.

 • آیا باید پس از مدتی شامپوی خود را تغییر دهیم یا به مصرف شامپویی که پوست سرمان به آن عادت کرده ادامه دهیم؟

شامپو مدت زمان خیلی کمی روی سر می ماند. پس هیچ تاثیری در تقویت مو یا حفظ مو یا افزایش حجم مو ندارد. به همین دلیل تغییر شامپو تاثیر ویژه ای نخواهد داشت. هر شامپویی که موهایتان را خوش حالت و چربی سرتان را کنترل می کند و الکتریسیته ی ساکن ایجاد نمی کند، بهترین شامپو برای شماست.

شما چه راهکارهایی را برای پرپشت شدن مو هایتان امتحان کرده اید؟ تجربیات تان را در این زمینه را از طریق بخش نظرات در پایین همین نوشتار با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.6 / 5. تعداد رای ها 391

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

106 دیدگاه

 1. یک بار با ماشین شماره صفر بزنیدشون اگه زخیم نشدن با موچین بکنیدشون موهایه پرپشت درمیاد

 2. والا ما تو فامیل کچل نداریم ن دایی هام ن عمو هام کچل نیستند ولی موهای دایی پرپشت نیستند خودمم ۱۶ سالمه‌ موهام‌ پرپشت و لخته‌ و زود حالت میگیره و ریزش هم نداره ولی میترسم در آینده کچل بشم آخه من خیلی موهامو‌ دوس دارم 🥺
  آزمایش چیزی هست ک بفهمیم در آینده کچلیم‌ یا نه 🙃

 3. با عرض سلام و احترام
  جوانی ۲۶ ساله بودم، موهای کاملا پرپشتی داشتم و اصلا ریزش مو نداشتم، اصلاً شرکت ۵۰۴۰ رو نمی شناختم، سال ۹۶ خیلی اتفاقی برادرم یک شامپو بهم داد به اسم شامپو BK، مثل همه ی شامپوها روش نوشته بود ضدریزش مو، من هم اصلا نمیدونستم از کجا خریده، حدود ۴ ماه ازش استفاده کردم و طی این مدت موهامو نابود کرد و موهام کاملا کم پشت شدن (۸۰-۹۰ درصد موهامو از دست دادم)، چند ماه بعد فهمیدم اون شامپو مال شرکت ۵۰۴۰ بوده و برادرم اونو از این شرکت دزد و کلاهبردار ۵۰۴۰ خریده است، تازه فهمیدم چه بلایی بر سرم اومده است، مطمئنم و حاضرم قسم بخورم که علت ریزش موهای من اون شامپو بوده، الان موهام کاملا کم پشت شده است فقط به دلیل یک اشتباه خیلی ساده- و در واقع من بدبخت قربانی خیلی مظلوم این ماجرا شدم. الان خیلی ناراحتم و فقط واگذارشون می کنم به خدا، امیدوارم تقاص تک تک ظلم هاشو ببینند و به سخت ترین بیماری ها دچار شوند، چون واقعا انسانیتشون زیر سئواله، به خاطر پول نباید دست به هر کثافت کاری زد، انشاءالله خدا از این حق الناس ها نگذره.
  پس ای مردم آگاه باشید و سلامتی خودتون رو به خطر نیندازید، فقط همین مونده بگن ما داروی ضد سرطان و هر نوع بیماری رو هم داریم.
  انشا.الله خدا ازشون نگذره.
  درد دل یک کارشناسی ارشد زحمتکش و بدبخت این مملکت

 4. میخواستم ازتون بپرسم چیکار کنم مو هام بیشتر و پر پشت تر بشه روی سرم مو دارم. فقط میخوام تراکمش بیشتر بشه و پر پشت تر ؟چیکار کنم ؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   وقت بزارید و مقاله سایت رو مطالعه کنید.

  2. محلول پارسیان میتونه شگفت زدتون کنه واقعا با اختلاف زیاد از همه محلولهای دیگه

 5. سلام خانمی ۳۰ ساله ام که از زمانی که یاد دارم(کودکی) جلوی موهایم موهای کرک حالت دارد به اصطلاح صورت قلبی شکل دارم و این موها رشد به شدت کمی دارد فقط در قسمت گوشه های جلوی سرم و البته ریزش هم ندارد ولی بسیار نازک و کرکی است و کوتاه حالا باید چکار کنم تا این قسمت از سرم موهایی همانند بقیه سرم داشته باشد

 6. سلام وقت بخیر آیا کسی که دوبار تشنج کرده و قرص کاربامازپین میخوره میتونه کاشت مو را انجام بده؟
  البته خداروشکر با مصرف قرصها هیچ مشکلی ندارم و تشنج نمیکنم
  یه خانوم هستم

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله فقط پزشک شما باید مجوز کاشت مو که ده تا دوازده ساعت طول میکشد را بدهد.

 7. سلام ممنون از سایت خوب و توضیحات صادقانتون ، من 5، 6 سال قبل موهای وسطم کم شد و یکمی هم قسمت های کناری پیشانی ، بیشتر قسمت چپ و کمی هم راست ریخت ولی الان نمیریزه ولی چون قسمت وسط یکم کم پشت شده ، و دسته موی جلویی فر میشه ؛ موقع شانه زدن اذیت میکنه ، با اینکه دیگه نمیریزه ولی مثل شش هفت سال قبلم رشد نمیکنه.

 8. سلام ریزش چه تعداد از موها در یه فرد19،20ساله طبیعیه؟تا وقتی دست به موهام نزدم ریزشی ندارن وتو حموم هم شاید 20تا تارمو بریزه طبیعیه؟

 9. سلام
  من تقریبا یک سال و نیم هست مهاجرت کردم ترکیه قبل از اومدن موهای بلند و پرپشت داشتم کوتاه کوتاه کردم از وقتی اینجا ساکن شدم رشد موهام بشدت کند شده و ریزش شدید پیدا کردم بهترین دارو ها و شامپو ها رو استفاده کردم ولی بی نتیجه بودم ریزش موهام خیلی روی اعصابم تاثیر گذاشته نمیدانم چکار کنم راهکاری وجود داره مثل سابق بشه موهام مرسی

 10. توفامیل ما هرکی باماشین تراشیده موهاش ضخیم تر شده برادر خودم چند بار تراشیده الان ازبس موداره شونه توش گیر میکنه..

  1. وااااای نه من میمیرم دخترم این همه مو رو چجوری بزنم 😭نه نه درمان دیگه ای هم هست خو

 11. سلام وقتتون بخیر من 20سالمه و موهام یکم کم پشته قبلا موهام اصلا ریزش نداشت اما الان بخاطر استرس و کمبودویتامین ریزش شدید پیداکردم البته احتمال میدم از تعویض شامپومم باشه درمان قطعی وپیشنهادی سریع برام چیه؟!

 12. با سلام وقت بخیر
  من ۱۵سالمه موهام کم پشته و‌تار موهامو نازکه یعنی از اول اینجوری بودولی ریزش مو ندارم .امکان داره پرپشت باشه یا حداقل تار موهام ضخیم باشه؟

  1. خب تا 18سالتون نشده چند بار با ماشین از ته بزنید
   مو نیاز داره هر سه سال یک بار کچل شه

 13. سلام ،1_ اگه ماینوکسیدیل رو به ترتیب کمتر کنیم و قطع کنیم بازم موهای رشد کرده میریزه ؟؟؟ 2_و اگه ماینوکسیدیل رو برای حفظ موهایی که به خاطرش رشد کرده هفته ای دو بار بزنیم آیا تاثیر داره یا خیر ، ممنون

 14. سلام ، اگه کل موهای سر آدم کم پشت بشه اونم در حد دو ، سه ماه به نظرتون مشکلش میتونه ارثی باشه (و البته زمینه ارثی درخانوادم وجود نداره ) ، و رفتم پیش پزشک بهم داروی دست ساز حاوی ماینوکسیدیل داد و بهم گفت یک شب درمیان بزنم ، اگه بعداز چندماه دو ، سه روز درمیون بزنم‌ اشکالی ندارد به نظرتون ، ممنون

 15. سلام من 15سالمه من موهام از اول پر پشت بوده بابامم موهاش تا ۴۵ سالگی پر پشت بوده و هیچ عرصی ندارم
  ولی الان به شدت موها کم پشت شده رفتم با شماره ۴ زدم وسط سرم قشنگ سفیده دکتر پوست رفتم گفتن قارچ داری وچنتا دارو گیاهی و شامپو دادن گفتن بزن به سرت ولی الان دوهفتست که می زنم فرقی نکرده معلوم نیست قارچ دارم یا نه من الان باید چکار کنم

 16. باسلام وخسته نباشیدمن۳۳سالمه تقریبا موهای وزی دارم وکم کاری تیرویید نیز دارم ومن هروز دوش میگیرم چون جلوی سرم چرب وپشت سرموهای خشکی دارم وبه خاطر چربی هرروز دوش میگیرم ولی جلوی موهام خیلی خیلی کم پشت شده میخواستم منو راهنمایی کنین حداقل جلوی موهامو یکم پرپشت کنم

 17. سلام
  من خانومم به دلیل محکم بستن موی سرش قسمت جلویی و بغل سرش کم مو شده و به طوری که پوست سرش دیده میشه.چیکار باید کرد که موهاش مثه قبل بشه

  1. عرض ادب و احترام

   متاسفانه این مورد تقریبا موی قابل بازگشت ندارد. تنها راه آن کاشت مو می باشد.

  2. سلام من ازروشی استفاده کردم کاملانتیجه گرفتم
   س حبه سیررو رنده ریزکنین وسه قاشق بزرگ روغن زیتون بزارین رو بخاراب تا گرم بشه نه داغ بعدسیر رو بهش اضافه کنین بریزین تو یه شیشه یا بطری سیاه بزارین دو روز بمونه بعددو روز یکبار این مخلوط رو قسمت کم پشت ماساژبدین بعدنیم ساعت بشورین

 18. با سلام …. خانمی هستم ۶۴ ساله …. موهایم در شقیقه ها و جلوی سرم خیلی نازک و کم پشت شده …. ایا با توجه به سن من راهی برای پر کردن بیشتر محل های کم پشت و نازک شده در سرم. وجود دارد ؟؟؟ با سپاس فراوان …..

 19. سلام ..ببخشید موهای من خیلی نازک شده و کم پشت..حالت هم نمیگیره..ایا درمانی براش وجود داره؟

 20. سلام ۲۰ سالمه و حدودا دو سال است که موهایم کمی میریزد ولی مشکل اصلی اینجاست که گرچه رشد موهایم خوب است ولی اصلا حجم زیادی ندارد و پرپشت نیست

 21. سلام خسته نباشید برای پرپشت شدن مو چه راهکاری پیشنهاد میکنید ایا ویتامین هست که موثر باشد

 22. سلام وقتتون بخیر
  من هفده سالمه و جدیدا موهای جلو سرم خیلی کم پشت شده بطوری که پوست سرم مشخص میشه
  خیلی از این بابت ناراحت و کلافه هستم از دارو های شیمیایی هم نمیتونم استفاده کنم
  خواستم ببینم آیا روغن کرچک میتونه بهم کمک کنه که زود نتیجه ببینم؟

  1. چون هنوز سنتون پایینه با ماشین از ته بزنین بعدش
   از روغن زرده تخم مرغ و روغن سیاهدانه و بادام تلخ استفاده کنین
   قرص زینک وویتامین سی هم استفاده کنین . شامپو بدون سدیم سولفات استفاده کنید . اگر موهاتون خشک روغن آرگان هم استفاده کنید

 23. با سلام و احترام. متاسفانه من از آمپول های بدنسازی استفاده کردم و موهام ریزش پیدا کرد.،اما قبل از اون هم ریزش داشتم البته که ریشه در ارثم داره، پیش دکترای مختلف رفتم، مزوتراپی انجام دادم و قرص فینسترایدو قرص زینک و محلول ماینوکسیدیل هم مصرف میکنم ولی تاثیر نداشته و کماکان ریزش رو دارم، ایا راهی هست برای بهبود یا باید این موضوع رو بپذیرم که کاریش نمیشه کرد

  1. با سلام و وقت بخیر

   می توانید از مزوتراپی مو تحت نظر پزشک متخصص جهت درمان کمک بگیرید.

  2. سلام من خانمی هستم که ریزش الگوی زنانه داشتم و هر چیزی مصرف کردم نتیحه ای نداده باید چیکار کنم موهام رشد مجدد داشته باشن

 24. سلام…
  اولا از مطالب خوب و مفیدتون ممنون.
  دوما تراشیدن مو با تیغ هم میتونه تاثیری ریزش مو داشته باشه؟
  یکی از دوستان من میگفت اینکارو کرده و موهاش بسیار ضخیم شده.

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر تراشیدن موها تاثیری در ریزش موها ندارد. همچنین مبنای علمی برای افزایش تراکم یا ضخامت موها نیز وجود ندارد.

  2. همه میگن تاثیری نداره
   ولی من که موهای دستم رو با ژیلت زدم متاسفانه انقدر ضخیم شده که دیگه کاریش نمیشه کرد
   شاید تعدادش رو زیاد نکنه ولی انگار هر تار رو از حالت کرک در میاره و اون کرک رو ضخیم میکنه

 25. سلام. من 18 سالمه و یه قمست هایی از سرم کم پشت تر از سایر قسمت ها است ودرحالی که ریزش موهام خیلی کمه ولی نمیدونم چار اینقدر بعضی قمست ها کم پشت تره اینو بعد از این که سرم رو از ته زدم خیلی بیشتر میشه دید و اینکه مو هامم نازکه. در ضمن از شامپوی کلییر استفاده میکنم. باید چیکار کنم به نظرتون؟؟؟

 26. سلام.وقت بخیر.موهام خیلی کم پشته. وخیلی هم زود چرب میشه .از روغن گیاهی استفاده کردم تاثیری ندیدم پیش متخصص رفتم قرص زینک ومولتی داده مصرفم کردم حتی prpکردم تاثیر قابل توجهی ندیدم.دچار کم خونی هم نیستم.چه راهکاری پیشنهاد میکنید.البته مایلم از روش های طبیعی و گیاهی برای پرپشت شدن موهام استفاده کنم

 27. سلام
  من قبلا اصلا ریزش مو نداشتم و آمپول بدنسازی زدم و ریزش موم شروع شد بعد از قطع امپولا ریزشش قطع نشده اگر هر روز بشورمشون ریزش خیلی خیلی کم میشه ولی اگر دوسه روز نشورم ریزشش زیاده
  من باید چکار کنم تار موهامم ضعیف شده

  1. با سلام و وقت بخیر

   هورمون های بدنسازی تاثیر بالقوه ای در ریزش مو دارند و حتی ممکن است ریزش موی ارثی شما را نیز فعال کنند. بهتر است به متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید.

  2. سلام.وقت بخیر.من ریزش مو ندارم اما موهام خیلی کم پشته و خیلی زود چرب میشه.دکترهم رفتم قرص مولتی ویتامین و زینک هم داده مصرف کردم. ازانواع شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کردم.دچارکم خونی هم نیستم.PRP هم انجام دادم تاثیر قابل توجهی ندیدم .از روغن های گیاهی استفاده کردم .چه درمان های خانگی وطبیعی پیشنهاد میکنید؟

  3. احتمالا مثل من پوستت چربه و اینکه ممکنه یه نوع قارچ داشته باشی حتما پیگیر باش

 28. سلام 17 سالمه موهایم کم پشت هست و دیر بزرگ میشه روزی 7 و 8 تار مو هم میریزه شاید هم ارثی باشه دایی هام همشون موهاشون پرپشته عموهایم هم همینطور فقط عمویم که از همه ی عموهای دیگم بزرگتره موهاش ریخته ولی طاس کامل نیست موهایم نازک هم زیاد نیست چیکار کنم بهترین کار چیه لطفا بگید چیکار کنم

 29. سلام من ۱۷ سالمه ریزش مو دارم به پزشکم مراجعه کردم برام ازمایش نوشت دادم و هیچ مشکلی نداشتم برام قرص زینک نوشت اونارم مصرف کردم اما هیج فایده ایی نداشت و هروز داره جلوی سرم کم تراکم تر میشود

  1. با سلام و وقت بخیر

   احتمالا ریزش موی ارثی می باشد. سایر مقالات سایت در حوزه ریزش مو را مطالعه فرمایید اگر پاسخ پرسش شما داده نشد به پزشک متخصص و مجرب مراجعه فرمایید.

 30. سلام من ۱۳سالمه موهام کم پشته چه راهی را پیشنهاد میکنید که این راه تاثییر داشته باشد

 31. با سلام و احترام
  اگر مردی بدنش کم مو بود و دوست داشته سینه و شکمی پر از مو داشته باشد باید چه کار کند؟ اگر ممکن است جواب را ایمیل فرمایید با تشکر فراوان

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزش مو بعد از قطع مصرف ماینوکسیدیل طبیعی است.

  2. سلام . من شوهرم موهاش کم پشته و طرف چپ و راست سرش مو نداره . هر چی فکر میکنم تا چن سال دیگه کلا موهاشو ع دس میده . البته زیاد آرایشگاه میره و اصلاح میکنه . ربطی به این دااره ؟! اگه نداره میشه کمکم کنین

  3. با سلام و وقت بخیر

   خیر کوتاهی مو آرایش و مرتب کردن آن ها ربطی به ریزش مو ندارد. برای درمان به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

  4. بله من ۶ماه ماینوکسیدل۵ درصد استفاده کردم موهای سرم پر شد که حتی میدادمشون بالا ولی بعد از دوسه هفته که قطعش کردم شروع کرد به ریختن ودوباره به روال قبل برگشت ،که بعد از اون دیگه ماینوکسیدل روی سرم جواب نداد.کاش قطع نمی کردم.

 32. سلام موهای سر من قسمت گیجگاه چندین سال هست که کوتاه هست و رشد نمیکنه ۳ سانت مونده رفتم دکتر امپول بیوتین و لوسیون داد اما هیچ فایده ای نکرد الان چیکار کنم

  1. با سلام و وقت بخیر

   این از ارث شماست با دارو درست نمی شود. ریزش موی ارثی فقط از طریق کاشت مو قابل درمان و ایجاد تراکم می باشد.

  2. سلام من یه جوان ۱۷ ساله ام و موهام تقریبا بلنده حدود سه ماهه شاید ریزش موهام شروع شده و نمیدونم چرا
   لطفا یه راه برای افزایش حجم موهام بهم پیشناهاد بدید

 33. سلام من۲۲ سالمه..تارهای موهام نازک و موهای لختی دارم.قسمت جلویی موهام کم پشته و حس میکنم با گذشت زمان داره کم پشت ترم میشه
  ریزش موهامم عادیه شایدم زیاده من متوجه نشدم
  چه راهی هس ک بشه تراکم جلوی موهام زیاد شه و تارهای موهام ضخیم تر شن؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بهترین راهکار مراجعه به پزشک متخصص می باشد. راهکارهای عملی را در این صفحه توضیح داده ایم. هرچند هر کدام از روش باید حتما توسط پزشک متخصص با توجه به شرایط شما بررسی و تجویز گردند.

 34. سلام بنده ۴۵سالمه مدتی است که حس میکنم موهام کم پشت داره میشه البته ارثی هم هست ولی به نسبت هم سن هام خیلی مودارم میخواستم ببینم راهکارش جلوگیری از ریزش مو چیه ایا متوقف میشه کرد یانه
  ممنونم از شما

 35. سلام ۱۶ سالمه
  موهام خیلی پرپشت بود ولی الان ریزش داره و اینکه کم خونیم دارم .خیلی کم شدن موهام چ کنم‌

 36. سلام وقتتون بخیر. من ۱۷ سال سن دارم از ۲ سال قبل تقریبا مو هام دچار ریزش شدید شده؟؟ و کاملا موهام کم شده.بعد فکر میکنم به دلیل استرس بیش از حدی که دارم این مشکل برام پیش اومده. ببخشید چه درمانی رو باید انجام بدم که پر پشتی موهام مثل قبل بشه؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   ارائه درمان درست فقط با تشخیص درست امکان پذیر است. پس حتما به پزشک متخصص مجرب مراجعه کرده تا علت دقیق ریزش موی شما مشخص شده و سپس نسبت به درمان اقدام کنید.

  1. با سلام و وقت بخیر

   کوتاهی و تراشیدن موها کمکی به پر پشت شدن آن ها نمی کند.

 37. سلام بعد از کاشت مو برای پرپشت شدن موهایی که کاشتیم چه باید کرد؟ کدوم روش را پیشنهاد میکنید

  1. با سلام و وقت بخیر

   رعایت توصیه های بعد از کاشت مو
   داشتن صبر تا ماه نهم.

   مزوتراپی و پی آر پی فقط جنبه تبلیغاتی دارد.

 38. سلام ببخشید من ی پسر 18 ساله هستم تقریبا یه سالی میشه که حس میکنم عقب موهایم کم پشت شده و مو های ناحیه بغل هم یکمی ریزش داره و حلت M شده و باتوجه ب اینکه من دو با الگوی مارپیچ روی سرم دارم احتمال ریزش در آینده وجود دائره ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به الگوی ریزش موی شما به احتمال زیاد ریزش موی ارثی دارید و این ریزش ادامه دار است. جهت کنترل ریزش به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 39. سلام
  تقریبا ۲ سالی هست موهای من کاملا تغییر کرده .موهای لخت و پر پشتی داشتم …ولی الان خیلی تار موهام نازک شده و حالت بدی به خودش گرفته .ریزش انچنانی هم نداره .فقط خیلی خیلی تار موهام نازک شده

  1. عرض ادب و احترام

   برای بررسی دقیق علت به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید. بصورت اینترنتی نمیتوان تشخیص دقیق و نحوه درمان را اعلام کرد.

 40. سلام خسته نباشید من ۱۸ سالمه تقریبا یک سالی میشه که موهام بیش از حد شوره شدن و جدیدا حس میکنم پیشانی ام کمی بلندتر شده
  البته موهای من فر و خشک هستن لطفا کمکم کنید چیکار باید بکنم که شوره های سرم از بین برن و موهام ریزش نداشته باشن؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   از شامپوهای استاندارد ضد شوره استفاده کنین. جهت درمان ریزش موی احتمالی به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید.

 41. سلام خسته نباشید
  من ۱۶ سالمه وقتی میرم حمام موقع زدن شامپو حدود ۳۰ تار مو ریزش دارم ۲ سالی میشه که اینجوری اما مشکل من اینکه وسط مو هام کم پشت شده باید چیکار ایا تو این سن احتمال برگشت موهای ریخته شده قبلی هست؟

  1. با سلام و احترام

   مدل ریزش موی شما ارثی می باشد. متاسفانه این مدل ریزش مو برگشت پذیر نیست. جهت کنترل ریزش به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 42. سلام بیست سالمه و جنس موهام نازکه ولی ریزش نداشته.چندی هست که وسط سرم کم پشت شده.ایا با گذشت زمان بهتر میشه یا باید درمان و دارو رو آغاز کنم؟

 43. سلام من 20 سالمه هر موقع که میرم حموم موقع شامپو زدن نزدیک 20 30 تار مو تو دستام جمع میشه ، این موضوع نگرانم کرده ، روشی برای حل این مشکل وجود داره یا طبیعیه ؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   تعداد تار مویی که اعلام کردید ریزش آن ها کاملا طبیعی است. جای هیچ نگرانی نیست. در واقع موها همیشه در سیکل طبیعی دچار ریزش می شوند و موی تازه و جوان رشد می کند. ریزش موی بحرانی زمانی اتفاق می افتد که موها ریزش شدید دارند و مویی جایگزین آن نمی شود. تعداد ۲۰۰ تار مو در طول روز ممکن است دچار ریزش طبیعی شود.

   پیروز باشید

 44. سلام من میخواستم بدونم از چه سنی میتونیم کاشت مو انجام بدیم من ۱۳ سالمه میتونم کاشت مـو انجام بدم؟؟

  1. سلام من موهام خیلی پر پشته دلم میخواد یکم کم پشت بشه باید چیکار کنم؟

  2. با سلام و وقت بخیر

   بهتر است با آرایشگر خودتون در ارتباط باشید.

 45. با سلام .من 25 سالمه و مدتیه دچار ریزش موی شدید شدم ب طوری ک پشت سرم کاملا خالی شده و وسطش هم بسیار کم پشت البته قبلا هم ریزش داشتم و مدتی هم تحت نظر پزشک بودم دکتر امیر جوانبخت تو خرم آباد و حدود دوسال ماینوکسیدیل استفاده کردم ک بعد از قطعش این بلا سرم اومد.آیا امیدی هست ب بازگشت دوباره موها؟و اینکه آیا ریزش موی ارثی فقط از طرف پدر هست یا مربوط ب خانواده مادری هم میشه؟ممنون میشم جواب بدین در حد حوصلتون

  1. با سلام و احترام

   با توجه به شرایطی که اعلام کردین ریزش موی شما ارثی می باشد. درمان خاصی ندارد و بهتر است برای جلوگیری از ریزش بیشتر به پزشک متخصص مراجعه فرمایید. ریزش موی ارثی هم از سمت خانواده پدری است و هم مادری.

 46. سلام‌ من ۱۵ سالمه دکترا رفتم همشون ویتامین دادن ۳ جلسه ام مزوتراپی کردم ولی زیاد فرقی نکرده و اینکه موهای بابا ماما داداشم خیلی خوبه مال خودمم تارای موهام خیلی زیاده ولی نازکن.. چه درمان بم معرفی می کنید غیر از دکتر؟

  1. عرض ادب و احترام

   قطعا بهترین درمان استفاده از نظر پزشک متخصص پوست و مو هست، شما باید ابتدا دلیل ریزش مو را مشخص کنید و سپس نسبت به درمان آن موارد لازم را انجام دهید.

   پیروز باشید

 47. با سلام و خسته نباشید
  من مقداری سرم کم پشت شده و سوالم الان این هست که آیا رو قسمت های کم پشت میشه کاشت مو انجام داد ؟ ینی بین مویی امکان داره؟ یا فقط میتونم شقیقرو کاشت کنم؟

  1. با سلام و احترام

   بله امکان کاشت مو در ناحیه ای که دچار کم مویی شده یا به اصطلاح کم پشت شده هم وجود دارد.

   پیروز باشید

 48. سلام
  موهای بغل و پشت سرم پرپشت هست فقط قسمتی از شقیقه م خالی شده و مقداری به عقب کشیده ،و اینکه بعدحدود ۵ سال پیشانی ام خیلی بلندشده..

  سوالم این بود آیا روی پیشانی میشه موکاشت تا از ارتفاع پیشانی کم بشه و موهام پر بشه.

  و اینکه میخواستم بپرسم من هرکسی رو که کاشت مو انجام داده دیدم،موهای کاشته شده اش کم پشت بوده،آیامیشه پرپشت کاشت؟

  ممنون

  1. با سلام و احترام

   کاشت مو در هر ناحیه از سر و صورت قابل انجامه اما در کلینیک خانه سفید در ناحیه ای که عرف نباشد و به زیبایی شما لطمه بزند کاشت انجام نمی شود. تعیین خط رویش مو استاندارد و طبیعی توسط پزشک متخصص انجام می شود. کاشت مو با تراکم بالا احتیاج به بانک موی قوی دارد، اگر بانک موی خوبی داشته باشید امکان کاشت با تراکم بالا وجود دارد.
   البته در نظر داشته باشید که هیچ کاشت مویی مانند موی طبیعی و خدادادی شما نخواهد شد.

   پیروز باشید

  2. باسلام
   بنده ۲۳ سالمه دچار ریزش موهستم و چندان دلیل محکمی نمیبینم یافت نکردم ارثی باشه ولی خب دو سالی هس احساس ریزش زیاد کردم
   ناگفته نمان سه چهار سال قبل مرتب لز مواد حالت دهند واکس مو،اسپری،سشوار استفاده میکردم ولی یکساله دیگر استفاد نمیکنم ولی بلز ریزش دارم
   به مدت چهارسال هم در هوای رطوبتی بوشهر دانشگاه بودم
   دورموهام و پشت سرم تقریبا متراکم هستن ولی وسط رو به جلو تراکم مو کم شده دست تو سرم میکشم ۲۰ ۳۰ مو میریزه
   حتی سال گذشته دکتر هم رفتم دارو و شامپو تجویز کردن تا حدودی خیلی کم خوب شد

   آخه دلیلی داره این ریزش آسیب دیدکی ریشه هس با این دلایل یا ارثی هس؟؟؟؟
   ممنون میشم پاسخ منو بدین
   چه دلیلی میتونه داشته باشه؟؟؟؟
   ممنون میشم جوابمو بدین

  3. با سلام و وقت بخیر

   بررسی دقیق علت ریزش مو فقط در معاینه و مشاوره حضوری امکان پذیر است. اگر ریزش مو ارثی نباشد با مزوتراپی مو می توانید نسبت به تقویت موها و بازگشت موهای از دست رفته امیدوار باشید. جهت تعیین وقت مزوتراپی در کلینیک خانه سفید با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ (خانم عباسی ) در تماس باشید.

 49. سلام
  من موهام از پشت و کمی جلو ریخته ولی وسط سرم مو داره اما کم پشته. میخام هم جلو و عقب سرم رو بکارم و قسنت میانی هم که کم پشته رو پرپشت کنم یعنی داخل اونا هم بکارم. بعد یه نوبت هم میخام

 50. با عرض سلام و احترام

  جسارتا آیا امکان کاشت و ترمیم مو برای مویی که دارای کم پشتی نامنظم می باشد، وجود دارد؟ ممنون میشدم در این جهت با بنده تماس بگیرید.

  با تشکر

  1. عرض ادب و احترام

   سرکار خانم نعمت الهی کم پشتی موی خانم ها و ریزش موی آن ها متفاوت از آقایان می باشد. لذا برای تشخیص مدل ریزش مو و علت کم پشتی نامنظم مربوط به آن ابتدا باید بصورت دقیق معاینه صورت گیرد و بعد از انجام آزمایش های مورد نظر پزشک متخصص پوست و مو نسبت به رفع کم پشتی اقدام کرد. همچنین در صورتی که شما کاندید مناسب کاشت مو تشخیص داده شدید می توانید اقدام به کاشت مو نمایید.

   پیروز باشید.

 51. من موهای نازوکی دارم و کم پشت و یک ماهی میشه موهام ریزش پیدا کرده و از ناحیه جلو داره خالی میشه
  هزینه کاشت برام زیاده، و من میخوام جلوی این روندو بگیرم، و اینکه هزینه ی ترمیم به چه شکله؟ آیا موها رشد طولی میکنن (موهای اضافه شده)؟
  چطور موهای پرپشت تری داشته باشم ؟ راه های افزایش تراکم مو رو توضیح میدین .؟

  ممنون

  1. با سلام و احترام

   برای تشخیص و درمان باید بصورت حضوری توسط پزشک متخصص پوست و مو معاینه شوید.

   پیروز باشید.

  2. سلام خسته نباشین میشه‌لطفا جوابمو بدین
   من دخترم ۲۲ سالمه بطور ژنتیکی مشکلی ندارم‌ جنس موهام‌خوبه و تارهای متوسطی دارم و موهام‌نه‌کم‌پشته نه پر پشت چند سال شاید ب دلیل اینکه موهامو سفت‌میبستم جلوی موهام کم پشت شده و ب وضوح‌میشه حس کرد این کم‌پشتی رو توروخدا یه راه حل بگین چطور میشه رشد شو دوباره تحریک کرد ک مثل بقیه جاها پرپشت بشه؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   برای تشخیص درست باید با پزشک متخصص مشورت کنید. اما شاید مزوتراپی مو بتونه به شما کمک کنه.

 52. با سلام واحترام ؛
  بنده میخواستم کاشت مو انجام بدم اگر ممکن هست چون تراکم برای خیلی مهم و نمی خوام صرفا فقط سرم پوشیده بشه لطفا بفرمائید با چه تراکمی (تعداد ) می تونم این عمل رو انجام بدم و هزینه چقدر میشه با تشکر

  1. با سلام و احترام

   خواهشمند است جهت تعیین روش و میزان تراکم عکس از بانک موی خود و حجم موی از دست رفته ( سه ناحیه روبرو ، بالا و پست سر ) به شماره 09356665213 ارسال فرمایید. ضمنا هزینه تقریبی کاشت موی شما نیز تعیین خواهد شد.

   با تشکر

  2. سلام خسته نباشیدمن دخترم18سالمه دوسالم ک بوده قسمتی ازموهام سوخته ودیگ مودرنیورده چ راه درمانی براش هست؟اصلاراهی هست؟موهامم خیلی کم شدن موهای لختی دارم واگ کمتربشن اون سوختگی دیده میشه خیلی اذیتم میکنه😞

  3. با سلام و وقت بخیر

   کاشت مو بهترین گزینه برای شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بریم یکی دیگه بخونیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا