اخبار

مزایای افزایش اطلاعات عمومی پزشکی قبل از مراجعه به پزشک

()

در گذشته مردم برای کسب اطلاعات درزمینه های مختلف، راهی به‌جز رجوع به کتاب‌ها، روزنامه‌ها یا افراد متخصص آن زمینه نداشتند، اما امروزه باوجود اینترنت و سایت‌های گوناگون اطلاع‌رسانی و همچنین شبکه‌های مجازی، افراد به سطح قابل‌توجهی از اطلاعات دسترسی دارند و مقدار زیادی از اطلاعات در دسترس آن‌ها قرار دارد که به‌راحتی قابل‌دستیابی هستند.

در نتیجه امروزه پاسخ بسیاری از سؤالات تنها با یک جستجو در موتورهای جستجوگر به دست می‌آید و افراد به‌راحتی می‌توانند در زمینه‌های مختلف، اطلاعات خود را افزایش دهند. یکی از این زمینه‌ها که امروزه نیز به‌خصوص با همه‌گیری بیماری کرونا موردتوجه خاصی قرارگرفته است، کسب اطلاعات پزشکی می‌باشد. در این مطلب سعی داریم به این موضوع و مزایای کسب اطلاعات پزشکی بپردازیم.
اطلاعات پزشکی

امروزه افراد بیشتر تمایل دارند در زمینه‌های گوناگون اطلاعات کسب کنند. یکی از این زمینه‌ها، اطلاعات در مورد آناتومی بدن و راه‌هایی که بتوان بهتر و سالم‌تر زندگی کرد، می‌باشد.

به‌عنوان‌مثال برخی از افراد پس‌ازاینکه متوجه می‌شوند که به دیابت دچار هستند تنها به توصیه‌های پزشک بسنده نمی‌کنند و سعی می‌کنند با مراجعه به سایت‌های مختلف و یا با خرید کتاب‌های مرتبط، اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایند و از این طریق با اقدامات مناسب و بایدها و نبایدهای مبتلایان به دیابت بیشتر آشنا شوند.

حتی بسیاری از افراد پیش‌دستی می‌کنند و درصورتی‌که یکی از اطرافیانشان به یک بیماری (به‌خصوص بیماری‌های ارثی و یا بیماری‌های ویروسی) دچار می‌شوند در مورد آن بیماری به جستجوی اطلاعات می‌پردازند تا از مبتلا شدن خودشان جلوگیری نمایند. همچنین امروزه افراد بیشتر از پیش به‌سلامتی و تناسب‌اندام خود اهمیت می‌دهند.

آن‌ها برای کسب اطلاعات در مورد اینکه چگونه می‌توانند بدن خود را سالم‌تر و در فرمی بهتر نگهدارند در سایت‌های مختلف مانند https://doctoreto.com/blog/ به جستجوی اطلاعات  پزشکی می‌پردازند و به بررسی این موضوع می‌پردازند که چه غذاهایی مصرف کنند یا چه ورزش‌هایی انجام دهند تا سالم‌تر بمانند.

اهمیت و مزیت اطلاعات عمومی پزشکی

بدون شک داشتن اطلاعات در هر زمینه‌ای می‌تواند مفید باشد، چه برسد که این موضوع در مورد سلامتی خودمان و بدنمان باشد. درنتیجه داشتن اطلاعات عمومی پزشکی می‌تواند در موارد بسیاری کمک‌کننده باشد؛ اما برای درک این‌که این موضوع می‌تواند به چه میزان مفید باشد، بیان این نکته خالی از لطف نیست که در یک جامعه، ارتقاي سلامت، دربرگیرنده سه فاكتور می‌باشد: آموزش سلامت، حفاظت از سلامت و پيشگيري از بيماري؛ و بدون برنامه‌ریزی موزون، هماهنگ، هم‌زمان و برابر براي هر يك از اين سه فاكتور نمی‌توان به ارتقاي سلامت مردم اميدي داشت.

درنتیجه داشتن اطلاعات در مورد مسائل پزشکی، می‌تواند یکی از سه فاکتور مهم برای ارتقای سلامت در جامعه باشد. آموزش سلامت با بالا بردن سطح دانش و مهارت‌های افراد، می‌تواند به آن‌ها كمك كند تا در مورد سلامت خود و خانواده و جامعه‌ای كه در آن زندگي می‌کنند، قادر به تصمیم‌گیری شوند و همچنین موجب اخذ تصمیمات و اقدامات بهتر می‌گردد.

شناخت علائم و پیشگیری از بیماری

همان‌طور که بیان شد یکی از مواردی که افراد برای آن روی به اطلاعات پزشکی می‌آورند جلوگیری از ابتلا و پیشگیری از بیماری است. با نگاهي به تاريخ پيشگيري، می‌توان دريافت كه در طول تاريخ به اين جنبه از سلامت توجه چنداني نشده است و بيشترين تأكيد بر روي روش‌های درماني بوده است.

داشتن اطلاعات پزشکی می‌تواند موجب به پيشگيري در امر سلامت شود (براي مثال ارائه اطلاعات پزشكي درزمینه بیماری‌ها و يا آموزش در زمينه آثار فيزيولوژيك استعمال دخانيات يا استفاده زياد از نمك در مواد غذايي و كمي تحرك فيزيكي). این اطلاعات می‌توانند از منابع متفاوتی و در مکان‌های متفاوتی به دست آید.

روش‌هایی نظير استفاده از اینترنت، رسانه‌های جمعي، معلمان و استادان، مشاوران، پزشكان، گروه‌های خيريه و در موقعیت‌هایی نظير محیط‌های كاري، بیمارستان‌ها، مدارس، مطب‌ها و غيره می‌توانند باعث افزایش سطح اطلاعات عمومی افراد شوند. خوشبختانه امروزه این موضوع در بین مردم در حال جا افتادن است که پیشگیری بهتر از درمان است.

از مشهودترین و بارزترین نمونه‌ها و آنچه در دنیای امروز به‌صورت ملموس قابل‌مشاهده است داشتن اطلاعات برای پیشگیری از بیماری کرونا است و همه ما هرروزه مشاهده می‌کنیم که مردم در اطراف ما و حتی خود ما با علم به اینکه چه‌کارها و اقداماتی احتمال ابتلای ما را به این بیماری کم می‌کند سعی در کاهش احتمال ابتلا به این بیماری داریم.

از دیگر اطلاعاتی که می‌تواند به فرد کمک نماید این است که بدن مانند خودرو و بسیاری از ماشین‌ها نیاز دارد که در هر فاصله و دوره زمانی بررسی شود تا فرد از وجود مشکلات احتمالی در آن با خیر گردد. همین موضوع نیز می‌تواند به‌صورت قابل‌توجهی از احتمال ابتلا افراد به بیماری‌ها بکاهد و فرد از پیشرفت بیماری احتمالی در بدن خودآگاه گردد و اقدامات پیشگیرانه را شروع نماید.

اقدامات اولیه قبل از مراجعه به پزشک

همچنین با افزایش اطلاعات پزشکی می‌توان در برخی موارد پیش از رجوع به دکتر اقدامات اولیه را انجام داد یا به اطلاعات اولیه‌ای دست‌یافت. به‌عنوان‌مثال در برخی موارد، افراد پس از انجام آزمایشات مختلف، در صورت آگاهی می‌توانند بامطالعه جواب آزمایش خود از اینکه به بیماری خاصی مبتلا هستند یا خیر آگاه شوند.

به‌عنوان‌مثال داشتن اطلاعات حداقلی در مورد علائم اختصاری برخی از مواردی که در آزمایشات عنوان می شوند مانند میزان قند خون، کلسترول، تری گلیسیرید و… ممی‌تواند پس از گرفتن جواب آزمایش و پیش از مراجعه به دکتر کمک‌کننده باشد. همچنین داشتن اطلاع در مورد اینکه هر المان از بخش‌های مختلف موجود در خون باید در چه سطحی باشد می‌تواند کمک‌کننده باشد.

کمک به تشخیص بهتر بیماری

داشتن اطلاعات عمومی همچنین می‌تواند به تشخیص بیماری نیز کمک کند و به‌نوعی می‌تواند در صورت همراه شدن با اقدام به‌موقع، از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. به‌عنوان‌مثال این‌که در صورت بروز برخی از علائم، احتمال وقوع چه بیماری هست، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و درصورتی‌که فرد نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشد که بروز این علائم نشان‌دهنده چه بیماری است می‌تواند سریع‌تر به شروع اقدامات لازم بپردازد.

به‌عنوان‌مثال در بسیاری از موارد تکرر ادرار، نوشیدن زیاد مایعات و تشنگی بیش‌ازحد می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا فرد به دیابت باشد و درصورتی‌که فرد به این موضوع واقف باشد، می‌تواند با مراجعه سریع به پزشک و همچنین رعایت به‌موقع موارد خاص از پیشرفت این بیماری و عوارض شدید آن جلوگیری کند.

از سوی دیگر داشتن اطلاعات پزشکی می‌تواند در بسیاری از موارد به‌خصوص در موارد اضطراری بسیار کمک‌کننده باشد. به‌عنوان‌مثال در زمان همه‌گیری کرونا بسیاری از افراد از این موضوع آگاه شدند که پس‌ازاینکه علائم کرونا را مشاهده کردند باید چه اقداماتی انجام دهند. در برخی از موارد داشتن اطلاعات پزشکی مخصوصاً در اطرافیان بیمار می‌تواند بسیار ضروری باشد. به‌عنوان‌مثال آگاهی از اقدامات ضروری هنگام تشنج، به اطرافیان بیمار کمک می‌کند تا در زمان رخداد تشنج شرایط را مدیریت کنند.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که در برخی موارد داشتن اطلاعات پزشکی می‌تواند در صورت بی‌ملاحظگی یک عیب بزرگ نیز به همراه داشته باشد و آن‌هم تجویز بی‌جاست. بسیاری از ما در اطرافمان افرادی راداریم که با دیدن هر علامت بیماری در هر فردی اقدام به پیچیدن نسخه برای فرد می‌کنند و این می‌تواند بسیار کار اشتباهی باشد و در برخی از موارد حتی مواردی که آن‌ها توصیه یا تجویزمی کنند می‌تواند برخلاف این‌که وضعیت بیمار را بهتر کند چه‌بسا که باعث پیشرفت بیماری و وخیم‌تر شدن حال بیمار شود.

درنتیجه به شما توصیه می‌کنیم درصورتی‌که اطلاعات کامل و دقیقی در مورد یک بیماری ندارید از دادن توصیه و یا تجویز خودداری کنید و حتی اگر اطلاعات کافی هم دارید فقط در مواردی اقدام به توصیه یا تجویز کردن نمایید که پزشک در دسترس نباشد.

سخن پایانی

امروزه افراد بیش‌ازپیش به آگاهی در مورد بدن و سلامت بدن خود روی آورده‌اند. آن‌ها نسبت به گذشته وقت بیشتری را به این موضوع اختصاص می‌دهند که برای سالم‌تر بودن و سالم‌تر ماندن چه اقداماتی باید انجام دهند و چه مواد غذایی یا دارویی باید مصرف کنند؛ اما گرچه در حال حاضر سطح آگاهی افراد در مورد برخی از مسائل پزشکی افزایش‌یافته است و آن‌ها اطلاعاتی در مورد راه‌های پیشگیری از برخی بیماری‌ها، علائم بیماری‌ها و اقدامات مناسب پس از مشاهده آن علائم به دست آورده‌اند تا برای داشتن زندگی سالم تلاش کنند.

اما نباید این موضوع را فراموش کرد که به هر میزانی که شما از اطلاعات پزشکی آگاهی دارید، باز این موضوع نباید باعث شود که به پزشک متخصص مراجعه نکنید. به‌عبارت‌دیگر می‌توان این‌گونه بیان کرد که اطلاعات پزشکی شما می‌تواند مکمل تشخیص و تجویز پزشک باشد و نه جانشینی برای آن.

 

نکته : مطلب درج شده صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و پیشنهاد مجله خانه سفید نمی باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا