اخبار

ارزهای پایدار چه تأثیری بر بازار ارزهای دیجیتال دارند؟

()

بی‌ثباتی ارزهای دیجیتال بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را کلافه کرده استاز زمان ریزش بزرگ بیتکوین بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، در مورد سرمایه‌گذاری در این ارزها دچار تردید شده‌اندارزهای پایدار Stablecoins ) راه‌حلی ساده و آسان برای فرار از مشکلات ناشی از نوسانات شدید ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری مطمئن هستند.

در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم ارزهای پایدار، انواع آن و تأثیرات آن بر بازار ارزهای دیجیتال آشنا کنیمسرمایه‌گذاری در ارزهای پایدار نیاز به اطلاعات پایه و اساسی دارد که در این مقاله به شما عرضه می‌شودتا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی را نسبت به ارزهای پایدار دریافت کنیددر ضمن، برای آشنایی با انواع ارز دیجیتال کلیک کنید.

ارز پایدار (Stablecoinچیست ؟

ارزهای پایدار توکن‌های دیجیتالی هستند که برای حفظ ثبات قیمت خود، به یک یا چند ارز رسمی یا سایر دارایی ازجمله دیجیتالی و فیزیکی متکی هستندارزهای رسمی و دارایی‌های دیگر را ابزارهای تثبیت‌کننده می‌نامند.

ابزارهای تثبیت‌کننده دارایی‌هایی هستند که به‌نوعی پشتوانه ارزهای پایدار هستنداین پشتوانه اجازه نمی‌دهد که ارزهای پایدار مانند دیگر ارزهای دیجیتال نوسانات هیجانی داشته باشندارزهای پایدار نوسانات قیمتی خود را با نوسانات دارایی‌های پشتوانه خود تنظیم می‌کنند و مطابق با تغییرات قیمتی آن‌ها دستخوش تغییر می‌شوند.

ارزهای پایدار در حال حاضر به‌دلیل رشد سریع، افزایش کاربردهای جهانی و کاهش ریسک‌های احتمالی ارزهای دیجیتال، در کانون توجه سیاست‌گذاران قرار دارندارزهای پایدار بخش کوچکی از بازار بزرگ ارزهای دیجیتال هستند که عمدتاً با نام «پارکینگ سرمایه» شناخته می‌شوند.

انواع ارزهای پایدار

برخی از کاربران بازار ارزهای دیجیتال فکر می‌کنند که تنها پشتوانه ارزهای پایدار، دلار استاین تصور رایج میان کاربران ارزهای دیجیتال باعث شده است که سایر ارزهای پایدار ناشناخته باقی بمانند و بسیاری از کاربردهای ارزهای پایدار نادیده گرفته شودبر اساس سازوکار تثبیت ارزش ارزهای پایدار، سه نوع ارز پایدار مختلف وجود دارد.

تتر یکی از ارزهای پایدار

ارزهای پایدار با پشتوانه ارز فیات

ارزهای پایدار با پشتوانه ارز فیات، ارز ارائه‌شده بانک مرکزی هر کشوری را به‌عنوان وثیقه برای تثبیت ارزش خود انتخاب می‌کنندارزش این ارزهای پایدار نسبت به هر ارز یا کالای قابل معامله با ارزش ارز فیات پشتوانه آن سنجیده می‌شود.

ذخایر پشتوانه ارزهای پایدار را متولیان مستقل نگهداری می‌کنند و مرتباً حساب‌رسی می‌شوندمثلاً، تتر USDT ) یکی از محبوب‌ترین ارزهای پایدار است که دلار آمریکا ارز فیات پشتوانه آن استشرکت تتر ادعا می‌کند به‌ازای هر تتر که در بازار عرضه می‌شود، یک دلار آمریکا در بانک ذخیره می‌کنددر زمان نگارش این مقاله، تتر با ارزش بازار بیش از ۶۷ میلیارد دلار سومین ارز بزرگ بازار محسوب می‌شود.

ارزهای پایدار با پشتوانه کالا

این ارزهای پایدار نیز مانند ارزهای با پشتوانه فیات عمل می‌کنند؛ تنها تفاوت آن‌ها این است که کالاهای دارای ارزش بیرونی را پشتوانه خود قرار می‌دهندارز پایدار پترو ( XPD ) یکی از معروف‌ترین ارزهای پایدار با پشتوانه نفت استاین ارز پایدار را دولت ونزوئلا برای مقابله با ابرتورم Hyperinflation ) ایجاد کرده است.

ارزهای پایدار الگوریتمی

ارزهای پایدار الگوریتمی را هیچ نهاد و مرکزی مدیریت نمی‌کندبرخی تصور می‌کنند این ارزها هیچ پشتوانه‌ای ندارند، اما الگوریتم‌های تعریف‌شده برای قراردادهای هوشمند باعث تثبیت ارزش این ارزها می‌شوندارز دیجیتال دای ( DAI ) یکی از ارزهای پایدار الگوریتمی است که هیچ پشتوانه فیات یا کالایی ندارد و تنها با قراردادهای هوشمند کنترل می‌شود.

ارزهای پایدار با پشتوانه الگوریتمی همواره خطراتی را به‌همراه دارندمثلاً، بانک‌های مرکزی اغلب برای ارزهای فیات خود سیاست‌های پولی را بر اساس پارامترهای کاملاً درک‌شده تنظیم می‌کنند و جایگاه قانونی بانک مرکزی مهر تأییدی بر اعتبار آن سیاست است.

اما صادرکنندگان ارزهای پایدار الگوریتمی از این ویژگی محروم هستند و در شرایط بحرانی نمی‌توانند از این مزیت استفاده کنندمثلاً، قیمت ارز پایدار ترا UST ) در ۱۱ می ۲۰۲۲ بیش از ۶۰ درصد سقوط کرد، چراکه قیمت توکن لونا LUNA ) که پشتوانه این ارز پایدار بود، یک‌شبه بیش از ۸۰ درصد کاهش یافت.

چرا ارزهای پایدار دارای اهمیت هستند؟

ارزهای پایدار بخش کوچکی از بازار بزرگ ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند، اما نقش بسیار مهمی در اکوسیستم معاملات ارزهای دیجیتال ایفا می‌کنندبا آن‌که از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲، ارزش بازار ارزهای دیجیتال از 162 میلیارد دلار به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید، ارزهای پایدار همچنان کمتر از ۱۰ درصد بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند.

ارزهای پایدار به‌دلیل کاربردهای بسیاری که در معاملات ارزهای دیجیتال ارائه می‌کنند، نقش تأثیرگذاری در بازار دارندتتر USDT ) و بایننس‌کوین BNB ) ازجمله ارزهای پایدار با پشتوانه فیات هستند که بیش از ۹۰ درصد کل بازار ارزهای پایدار را در اختیار دارنداین دو ارز پایدار درزمینه معاملات و ارائه نقدینگی در استخرهای حوزه دیفای نقش بسیار زیادی دارند.

انواع ارزهای پایدار

آینده ارزهای پایدار در بازار ارزهای دیجیتال

ارزهای پایدار ابتدا برای مقابله با نوسانات بالای ارزهای دیجیتالی مانند بیتکوین BTC ) و اتر ETH ) ایجاد شدندارزهای پایدار نوسان قیمتی نسبتاً پایینی دارند، همین موضوع سبب شد تا به یک سر جفت‌های معاملاتی تبدیل شوندهم‌اکنون ارزهای پایداری مانند تتر یکی از حیاتی‌ترین ارزهای بازار هستند، چراکه بزرگ‌ترین بازارهای ارز دیجیتال مربوط به جفت‌های معاملاتی آن‌ها با تتر می‌شوند.

ارزهای پایدار الگوریتمی نیز جای خود را در حوزه دیفای باز کردنداستخرهای نقدینگی بیشتر نقدینگی خود را با ارزهای پایدار الگوریتمی تأمین می‌کنندجالب است بدانید ارزهای پایدار حدود ۴۵ درصد از نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز را در سال ۲۰۲۲ فراهم کردند.

البته ارزهای پایدار با پشتوانه ارز فیات نیز در این قسمت بی‌کار نبودند و بخشی از این بازار را در اختیار گرفتنداستخرهای نقدینگی علاوه‌بر روش‌های جدید سوددهی در بازار، قابلیت وام‌دهی به کاربران را نیز فراهم کرده‌اند.

اما همچنان ارزهای پایدار نمی‌توانند جایگزینی برای خدمات پرداخت محسوب شوندبا بررسی کلی ویژگی‌های ارزهای پایدار می‌توان گفت که در مقایسه با سیستم‌های پرداخت سنتی، اطمینان قانونی، قطعیت تسویه و انعطاف‌پذیری عملیاتی ندارنددر ادامه به بررسی دقیق‌تر این مورد می‌پردازیم.

ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت اروپایی ( PSP ) در بازار ارزهای پایدار فعالیت چندانی ندارند و خدمات پرداخت محدودی را ارائه می‌دهندیکی از دلایل این موضوع آن است که هیچ نهاد نظارتی و قانون مشخصی در بازار ارزهای دیجیتال وجود نداردخدمات مربوط به ارزهای پایدار عمدتاً شامل کسب، نگه‌داری یا فروش از طریق روش‌های مختلف است، درحالی‌که خرید کالا با ارزهای پایدار در بازارهای اروپا بسیار محدود است.

همچنین، با آن‌که سرعت تراکنش در هر بلاکچین متفاوت است، اما اکثر بلاکچین‌های ارزهای پایدار کند هستندسرعت تراکنش با مدت‌زمان تأیید تراکنش متفاوت است و با استفاده از پارامترهایی مانند سازوکار اجماع اندازه‌گیری می‌شودعوامل دیگری مانند زمان و اندازه بلوک، هزینه تراکنش و ترافیک شبکه بر سرعت تراکنش تأثیر می‌گذارد.

سخن پایانی

مدت‌ زیادی است که ارزهای پایدار در بازارهای ارز دیجیتال استفاده می‌شونداین ارزها در معاملات اکثر ارزهای دیجیتال کاربرد دارند و بازار بسیاری از ارزهای دیجیتال به آن‌ها وابسته استاستخرهای نقدینگی حوزه دیفای کاربرد ارزهای پایدار را در بازار ارزهای دیجیتال دوچندان کرده‌اند و میزان وابستگی بازار را به آن‌ها افزایش داده‌اند.

با وجود تمام مزیت‌هایی که بازار ارزهای دیجیتال دارد، این ارزها هنوز راه درازی را برای دست‌یابی به هدف نهایی خود در پیش دارندقانون‌گذاری و نظارت بر بازار ارزهای دیجیتال یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در بازار ارزهای پایدار و دیجیتال درنظر گرفته شود تا درنتیجه، این ارزها به‌صورت فراگیر استفاده شوند.

در حال حاضر، بسیاری از صرافی‌های ایرانی اقدام به فروش ارزهای پایدار می‌کنند تا ارزش سرمایه‌های ریالی مردم حفظ شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا