کاشت موی دائمی

آیا نتایج کاشت مو دائمی است؟

پزشک : دکتر حسام نهاوندی متخصص پوست و مو دسته بندی : دانشنامه کاشت مو

وقتی به “کاشت مو” فکر می‌کنیم ممکن است انبوه موهای گذشته خود را در ذهن مجسم کنیم. اما کاشت مو به ویژه در طول دهه گذشته راه درازی را پشت سر است. کاشت مو – که گاهی از اوقات ترمیم مو نامیده می‌شود – یک اقدام سرپایی است که از فناوری میکروگرافت برای استفاده از فولیکول‌های موی خود شخص برای نواحی دیگر جمجمه که مو در آنجا تَنُک شده است استفاده می‌کند.

نتایج کاشت مو آشکارا طولانی مدتند و دایمی تلقی می‌شوند. این اقدام در عین حال زمان-هزینه‌بر است و فرآیندی شامل التیام و ریکاوری در آن وجود دارد. به همین دلایل افرادی که پیشتر مقدار قابل توجهی از موهای سر خود را از دست داده‌اند به طور معمول کاندیداهای کاشت مو محسوب می‌شوند.

آیا نتایج کاشت مو دایمی است؟

وقتی فولیکول‌های مو در نواحی دچار تنک شدگی پیوند می‌شود، برای التیام پوست به گذشت زمان نیاز است. در واقع این وضعیت نرمال است که که مقداری از موها در اولین سه ماه پس از کاشت مو دچار ریزش شوند. فرآیند التیام ممکن است در برخی موارد بین 6 تا 12 ماه طول بکشد. اما زمانی که این فرآیند کامل شده باشد فولیکول‌های کاشته شده شروع به رشد موهایی می‌کنند که ناحیه دچار طاسی را پوشش می‌دهند. این مویی است که رشد آن با بالا رفتن سن شخص ادامه می‌یابد.

حرکت فولیکول‌های مو دایمی است. هیچ راهی برای برگشت آنها به وضعیت پیشین وجود ندارد. اما همانند مابقی فولیکول‌های موی شخص، فولیکول‌های پیوند شده نیز یک دوره حیات دارند. در مقاطع خاصی آنها ممکن است از تولید مو به اندازه سابق باز بمانند.

انواع کاشت مو

در مورد انواع کاشت مو باید بدانید که در حال حاضر دو نوع کاشت موی “مدرن” وجود دارد که مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • در نوع پیوند واحد فولیکولی (FUT) اقدام مزبور تار فولیکول‌های موی خود شخص را که از قسمت پشت جمجمه گرفته شده است به نواحی دچار تنک شدن یا طاس شده سر پیوند می‌کند.
 • استخراج واحد فولیکولی (FUE) از سوراخ‌های ریز برای پیوند فولیکول‌های سطح سر به نواحی دچار تنک شدگی یا طاسی استفاده می‌برد.

هر دو نوع کاشت مو دائمی تلقی می‌شوند.

کاشت مو به بهترین روش ها

نمای ظاهری بعد از کاشت مو

برای مشاهده نتایج حاصل از کاشت مو به گذشت زمان نیاز است. وقتی بخش‌های پیوند شده مو شروع به التیام می‌کنند، ممکن است شخص در طول چند ماه اول پس از پیوند مو خود را با ریزش مقدار بیشتری از موها مواجه ببیند. متخصص کاشت مو باید شخص را در مورد نرمال بودن این روند و آنچه در پیش است مطمئن سازد.

وقتی پوست سر پس از کاشت مو به طور کامل بهبود یافته باشد، شما خواهید دید که فولیکول‌های موی خود شما شروع به ایجاد نمای ظاهری خود می‌کنند. این مو شروع به رشد خواهد کرد و در نهایت همان بافت و طول مابقی موهای سر را خواهد یافت. موهای کاشته شده توسط میکروگرافت را می‌تواند کوتاه کرد، حالت داد و بر مبنای نیاز رنگ کرد.

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر شما در مورد ریزش موهای خود نگران هستید باید با پزشک مشورت کنید. برخی اختلالات پزشکی و داروها هستند که ریزش مو یکی از اثرات جانبی آنها است. شخص باید پیش از تصمیم‌گیری در مورد کاشت مو برای چاره ریزش موی خود نقش اختلالات و داروهای مورد اشاره را از تشخیص خارج کند. هیچ فرآیند اعتبارسنجی برای پزشکانی که کاشت مو انجام می‌دهند وجود ندارد. دلیل اهمیت انتخاب اینکه کدام دکتر فرآیند مزبور را انجام دهد همین است.

شخص باید به دنبال یافتن متخصصی باشد که تخصص او در کاشت مو است. این می‌تواند درماتولوژیست‌ها (متخصصان پوست)، جراحان زیبایی، و متخصصان جراحی پلاستیک را شامل شود. در این مورد باید نمونه کار متخصص مورد بررسی قرار گیرد و عکس‌های مربوط به دوره پیش از ترمیم مو و پس از آن مشاهده گردد تا در مرحله بعدی تصمیم‌ به کاشت مو گرفته شود. کاشت مو یک گزینه درمانی برای مویی است که دچار ریزش مشهود است. نتایج کاشت مو دایمی تلقی می‌شود اما امکان برگشت فرآیند مزبور وجود ندارد.

به هر حال، این بدان معنی نیست که نمای ظاهری کاشت مو پس از التیام همانی است که در مابقی عمر شخص خواهد بود. یافتن متخصصی کارآزموده که بداند چطور باید موهای کاشته شده با ظاهر طبیعی و قابل تحمل ایجاد کرد برای رسیدن به خشنودی از نتایج کاشت مو اساسی است.

تاریخ انتشار : 1401-04-28
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
سوالات متداول
 • آیا این امکان هست که شخص به کاشت موی مجدد نیاز پیدا کند؟

  این امکان هست که اولین کاشت موی شخص آخرین مورد آن نباشد. در مورد برخی کاندیداهای کاشت مو این موضوع مطرح است که پزشک به آنان می‌گوید که برای تحقق نیاز مورد نظر به چند “جلسه” درمان جراحی پیوند مو نیاز دارند. مابقی کاندیداهای این اقدام از نتایج به دست آمده در همان نخستین جلسه کاشت مو پس از پایان دوره التیام خرسند می‌شوند، و در مراحل بعد تصمیم می‌گیرند تا وضعیت مابقی لکه‌های دچار ریزش مو بر روی سر خود را سر و سامان دهند.

 • انتظار دراز مدت از کاشت مو چیست ؟

  موی کاشته شده باید عمر طولانی مدت داشته باشد. این احتمال وجود دارد که با بالا رفتن سن فولیکول‌های مو نازک شوند اما به احتمال بسیار زیاد آنها در مابقی عمر شخص دستکم تعدادی تار مو تولید خواهند کرد. اگر تنک شدن موی شخص ادامه یابد خط موی شخص بر مبنای “الگوی” قبلی ریزش موی وی در حالت طبیعی عقب‌نشینی یا پسرفت نخواهد کرد. متخصص کاشت مو باید در مورد این موضوع که موهای کاشته شده در طول سال‌های آینده حالت لکه مانند یا غیر طبیعی نخواهد داشت توضیح دهد.

مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
 • اميليو
  1399-08-26

  سلام و‌اوقاتتان شاد
  سوال ، آیا موفقیت کشت مو ب سن بالا ارتباط دارد یا خیر ، آیا استفاده از داروها سبب ریزش مو هست یا خیر ، من‌زمان زیادی هست که از داروهای ترک‌اعتیاد استفاده میکنم در حال حاضر 1 میلی گرم سوبوکسن در روز و‌2 میلی گرم لورازپام در شب ، و‌مدت چندین سال است ، دقیقا ریزش موی من از زمان ترک اعتیاد و‌ روی اوری به این داروها بوده، آیه اگر در زمان ترمیم یا کشت مو ترک این داروها در رشد و‌موفقیت آن اثر گذار خواهد بود یا نه ، البته من دیگر ریزش مو ندارم و‌ سالهاست که متوقف شده ، فقط میخواستم من را در این مورد راهنمایی کنید
  اکنون من سالهاست که در اروپا زندگی میکنم و اکثر کلینک های اینجا جواب درست و‌حسابی تحویل آدم نمیدهند ، به همین خاطر تصمیم گرفتم به ایران رفته و آنجا کشت مو انجام دهم ولی قبل از آن میخواهم مطلع شوم و‌واقعا برایم پول آن فرق نمیکند منظور اینکه در ایران این کار بکنم پول نیست فقط مرا قانع کنند و‌حتی اگر موفقیت نداشته باشد من مبلغ هزینه کامل یک عمل کشت مو را پرداخت میکنم ، فقط نمیخواهم بعد از عمل احساس ناکامی بکنم ، اگر ممکن‌است که بهتر و اگر نیست که بگویند که برای خود رویا نسازم ، در ضمن من حدود 60 سال سن دارم ، منتظر جواب شما خواهم بود ، متشکرم

  • خانه سفید
   1399-08-26

   عرض ادب و احترام

   موفقیت کاشت مو در درجه اول به بانک موی شما ارتباط دارد. هرچه بانک موی شما بهتر و قوی تر باشد در نتیجه کاشت مو بهتری را تجربه خواهید کرد. به همین خاطر برای دریافت نظر دقیق پزشک متخصص کلینیک خانه سفید از ۳ ناحیه روبرو، بالا و پشت سر خود عکس بگیرید و از طریق واتس اپ به شماره ۰۰۹۸۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ ارسال نمایید، بعد از بررسی پزشک نظر قطعی ایشان به شما اعلام خواهد شد.
   در مورد مصرف داروهای ترک اعتیاد مشکلی نیست اما نوع مصرف مواد مخدر قبلی شما در ریزش موی شما موثر بوده و احساس شما درست است. اما برای بررسی دقیق با همان شماره مشکل خود را مطرح کنید.

+مشاهده بیشتر