جوانسازی پوست
موضوعات داغ

جوانسازی پوست صورت با لیزر آر اف فرکشنال ( RF Fractional )

نتایج، مزایا و هزینه آر اف فرکشنال در کلینیک خانه سفید

()

روش آر اف فرکشنال (Fractional RF) یکی از مدرن‌ترین روش‌های جوانسازی پوست است. روشی ایمن و کم‌تهاجمی که می‌تواند بدون دردسرهای عمل جراحی، نتایج بسیار خوبی را به شما هدیه دهد. در این روش از امواج رادیویی ایمنی استفاده می‌شود که به لایه‌ی میانی پوست نفوذ می‌کنند و باعث تحریک کلاژن سازی و دیگر تغییرات در ساختمان پوست می‌شوند.

این تغییرات نهایتاً باعث بهبود ظاهر و زیبایی پوست شما می‌شوند. امروز می‌خواهیم نگاه دقیق‌تری به روش آر اف فرکشنال داشته باشیم و کاربردها، تاثیرات و عوارض آن را بررسی کنیم.

آر اف فرکشنال چگونه کار می‌کند؟

اساس عملکرد روش آر اف فرکشنال تاثیر بر لایه‌های سطحی یا عمقی پوست است. پوست از چند لایه تشکیل شده که سطحی‌ترین آن روپوست یا اپی درم نام دارد. در زیر اپی‌درم، لایه‌ی درم قرار گرفته که در فرآیند پیری تحلیل می‌رود و باعث پیر پوستی می‌شود. آر اف دو کار برای پوست شما می‌کند:

۱. تحریک کلاژن سازی

انرژی ناشی از امواج رادیوفرکانسی (RF) در لایه‌ی درم باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود. یک پروتئین مهم ساختاری در بافت پوستی که عامل شادابی، قوام سفت و زیبایی پوست شما است. انرژی امواج رادیویی در لایه درم به گرما تبدیل می‌شود و افزایش دما یکی از عوامل تحریکی کلاژن‌سازی است.

آر اف فرکشنال

۲. فعال‌کردن فیبروپلازی

فیبروپلازی فرآیندی است که در آن بدن، بافت‌های فیبروزی را می‌سازد. بافت‌های فیبروزی باعث تحریک ساخت کلاژن شده و کاری می‌کنند که این رشته‌های پروتئینی کوتاه‌تر و مستحکم‌تر شوند.

بافت فیبروز وقتی ایجاد می‌شود که به هر بافت طبیعی بدن آسیبی رسیده باشد. درست مثل بافت ضخیم و زبری که روی زخم‌های سطحی پوست را می‌پوشاند. در آر اف فرکشنال به مناطقی از پوست آسیب‌های انتخابی وارد می‌کنیم تا بافت فیبروزی تشکیل شود. به این ترتیب لایه‌ی درم ضخیم شده و کلاژن‌سازی افزایش می‌یابد.

در عین حال که به مناطقی از پوست آسیب زده‌ایم، مناطقی هم سالم می‌مانند تا به عمل کلاژن سازی و رفع آسیب‌ها کمک کنند. در واقع تاثیر آر اف در مرز باریکی از آسیب‌های جزئی و مفید و آسیب‌های خطرناک و سوختگی ایجاد می‌شوند. دلیل موقتی بودن این روش درمانی نیز همین است. بافت فیروزی و کلاژن‌های جدید بعد از مدتی از بین می‌روند و بافت طبیعی پوست جایگزین آن‌ها می‌شود. یعنی بعد از مدتی نسبتاً طولانی باید برای ترمیم و تجدید تاثیرات آر اف فرکشنال دوباره به کلینیک مراجعه کنید.

نمونه قبل و بعد از آر اف فرکشنال

کاربردهای آر اف فرکشنال

روش آر اف فرکشنال کاربردهای درمانی و زیبایی بسیاری دارد. تاثیرات این روش درمانی را می‌توان در سه مورد خلاصه کرد:

 • سفت کردن و جوانسازی پوست: آر اف فرکشنال باعث حجم‌دهی، سفت کردن و صاف کردن بافت پوستی می‌شود. به همین خاطر می‌تواند همزمان با از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های صورت، رنگ و بافت سطحی پوست را هم بهبود بخشد.
 • محو کردن جای زخم، اسکارها و ترک بدن: عملکرد اساسی آر اف فرکشنال ، تحریک کلاژن‌سازی در بافت پوست است. برای همین بعد از درمان، پوست شما ظاهری سالم‌تر، زیباتر و یکدست‌تر خواهد داشت. آر اف برای از بین بردن جای آکنه و جوش و همچنین ترک‌های ناشی از چاق و لاغر شدن تاثیرات بسیار خوبی دارد.
 • بهبود منافذ پوستی باز: اندازه‌ی منافذ پوستی بعد از ۲ تا ۵ جلسه‌ی درمان به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد.

با توجه به اثرات درمانی آر اف فرکشنال ، این روش برای رفع و درمان موارد زیر موثر خواهد بود:

 • پوست افتاده یا شل شده
 • ترک بدن (استرچ مارک)
 • اسکار و جای زخم آکنه
 • آکنه‌ی کیستی
 • منافذ باز پوستی
 • خطوط و چین و چروک‌های ظریف
 • مشکلات رنگ و بافت سطحی پوست

تاثیر دستگاه آر اف فرکشنال

راهنمای متقاضیان جوانسازی با RF

پیش از درمان

 • پیش از آر اف نیاز به مراقبت خاصی نیست. سعی کنید تا ۲ هفته قبل در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و سولاریوم نروید.
 • اگر جوانسازی پوست با لیزر دریافت کرده‌اید، باید حداقل ۳ ماه و اگر پوست خود را لایه برداری کرده‌اید، باید چند هفته صبر کرده و سپس برای دریافت آر اف مراجعه کنید.

جلسه‌ی درمانی

 • هر جلسه‌ی درمانی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. در طول درمان ممکن است احساس کنید که پوستتان کمی گرم شده است. این روش درد یا ناراحتی دیگر در طول درمان ندارد.
 • روش آر اف معمولاً به چند جلسه‌ی درمانی نیاز دارد که بسته به شرایط شما می‌تواند از ۳ تا ۱۲ جلسه متغیر باشد.

بعد از درمان

 • بلافاصله بعد از جلسه‌ی درمانی می‌توانید به خانه یا محل کار بروید و کارهای روزمره خود را انجام دهید. از یک روز بعد می‌توانید آرایش کنید.
 • ممکن است تا یک ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی کمی درد داشته باشید.
 • عوارضی مانند قرمزی و تورم تا حداکثر ۳ روز بعد برطرف می‌شوند.
 • بعد از درمان نیاز به مراقبت خاصی نیست ولی نوشیدن فراوان مایعات و استفاده‌ی مداوم از کرم ضد آفتاب فراموش نشود.
 • نتایج آر اف طی ۲ هفته پدیدار می‌شود و تا سه ماه بعد از جلسه درمانی کلاژن سازی ادامه خواهد داشت و نتایج بهتر و بهتر خواهد شد.

ایمنی و عوارض احتمالی آر اف فرکشنال

امواج آر اف ایمن هستند

امواج رادیوفرکانسی یکی از انواع امواج الکترومغناطیسی هستند. این امواج در ابزارها و وسایل مختلفی استفاده می‌شوند؛ مواردی مثل وای‌فای، امواج رادیو، امواج تلویزیون و مایکروویو. فرکانس امواج رادیویی که در روش آر اف استفاده می‌شوند، بین ۳ کیلوهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز متغیر هستند ولی اکثراً از ۴۵۰ کیلوهرتز بیشتر نمی‌شوند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، امواج آر اف ۱۰۰ میلیون بار آهسته‌تر نور مرئی و بیش از یک میلیارد بار آهسته‌تر از اشعه‌ی X هستند.

تکنولوژی RF مورد تایید سازمان FDA است

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از معتبرترین سازمان‌های نظارتی درمانی، روش آر اف فرکشنال را به عنوان یک روش درمانی ایمن برای سفت کردن پوست و اصلاح انحنای سطحی بدن (کانتور) تایید کرده است. مطالعات بالینی بسیار وسیعی در مورد این روش زیبایی انجام شده و طبق آن‌ها تمامی کاربردهای روش RF مانند سفت کردن پوست صورت، اصلاح انحنای سطحی بدن و جوانسازی واژن کاملاً ایمن و بی‌خطر است.

RF Fractional

تذکر: ایمنی به عوامل بسیاری بستگی دارد

در این جا باید به نکته‌ی بسیار مهمی اشاره کنیم. تکنولوژی آر اف از سوی سازمان‌های نظارت درمان ایمن شناخته می‌شود؛ ولی ایمنی فقط به تکنولوژی بستگی ندارد. دو عامل دیگر که در کاهش عوارض جانبی و افزایش ایمنی هر روش درمانی (از جمله آر اف) موثرند، عبارت‌اند از:

 • دستگاه مورد استفاده: دستگاه‌های زیادی قابلیت تولید امواج RF را دارند. این که خود دستگاه مورد تایید سازمان FDA باشد (مثل دستگاه آر اف کونتراج) و این که استانداردهای لازم در ساخت و انتخاب مواد اولیه رعایت شده باشد، اهمیت فراوانی دارد. در کلینیک خانه سفید تنها از دستگاه‌های استاندارد و باکیفیتی استفاده می‌کنیم که هم از لحاظ درمانی و هم از لحاظ ایمنی، موثر و کم خطر باشند.
 • اپراتور آر اف: مثل هر روش درمانی و زیبایی دیگری، تجربه و مهارت پزشک یا اپراتور اهمیت زیادی دارد. این عامل مهم هم در میزان اثربخشی درمان و هم در کاهش احتمال عوارض جانبی بسیار موثر است. یکی از برتری‌های کلینیک خانه سفید این است که از بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان متخصص در زمینه‌های درمانی و زیبایی پوست و مو بهره می‌برد.

عوارض

آر اف فرکشنال یک روش بسیار کم‌تهاجمی است. به همین علت عوارض بسیار محدودی داشته و دوره‌ی ریکاوری یا استراحت بعد از درمان هم نیاز ندارد. تاکنون در کلینیک خانه سفید شاهد عوارض دائم و حاد نبوده‌ایم. در مطالعات بالینی و گزارشات پزشکی نیز تقریباً هیچ عارضه‌ی بلند مدت یا دائمی برای این روش درمانی ذکر نشده است.

سایر عوارض احتمالی آر اف فرکشنال که همه موقتی هستند، شامل موارد زیر است:

 • درد: دستگاه‌های ابتدایی روش RF درد زیادی داشتند. تا جایی که در گذشته مجبور بودیم از بی‌هوشی استفاده کنیم. اما امروزه درد این روش به حداقل رسیده و در بیشتر موارد نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی نیست. در برخی از کابردهای RF ممکن است برای راحتی شما و کاهش درد، از بی‌حسی موضعی استفاده کنیم.
 • قرمزی پوست: اریتم یا گلگون شدن پوست در برخی از مراجعین دیده می‌شود. این عارضه معمولاً تا ۲۴ ساعت بعد از درمان ناپدید می‌شود.
 • تورم: ار اف فرکشنال می‌تواند می‌تواند باعث اِدِم یا تورم شود. البته این عارضه در همه‌ی مراجعین دیده نمی‌شود و اگر هم رخ بدهد، ظرف حداکثر ۲۴ ساعت خوب می‌شود. در موارد نادر ممکن است تا یک هفته ماندگار شود.

عوارضی که در زیر مطرح کرده‌ایم، بسیار نادر هستند. این‌ها معمولاً ناشی از خطای پزشک یا نامناسب بودن شرایط متقاضی برای دریافت درمان آر اف هستند. البته این عوارض هم موقتی هستند ولی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا برطرف شوند.

 • فرورفتگی پوست : تا ماه طول میکشد.
 • بثورات پوستی : حداکثر تا 1 هفته
 • پوسته پوسته شدن : تا 1 هفته
 • حساس شدن پوست به لمس : 2 تا 3 هفته
 • زخم سوختگی : تا 6 ماه و قابل درمان
 • هایپرپیگمنتیشن (لک های تیره پوستی) : تا 5 روزنمونه قبل و بعد از فرکشنال آر اف

هزینه آر اف فرکشنال در کلینیک خانه سفید

کلینیک خانه‌ی سفید یکی از بهترین و باسابقه‌ترین کلینیک‌های تخصصی پوست و موی تهران است. استفاده از بهترین دستگاه‌های آر اف (آر اف فرکشنال و آر اف کونتراج) و بهره‌گیری از بزرگ‌ترین و باتجربه‌ترین کادر درمانی پوست و موی ایران، از جمله برتری‌های این مرکز است. هزینه آر اف شامل دو مورد است:

 • هزینه سری دستگاه: به خاطر ملاحظات بهداشتی، سری دستگاه باید برای هر فرد به طور اختصاصی استفاده شود. این سری حدود 600.000 تومان قیمت دارد و فقط یکبار آن را خریداری خواهید کرد.
 • هزینه جلسات درمانی: هر جلسه‌ی درمانی آر اف فرکشنال حدود 1.000.000 تومان هزینه دارد که شامل هزینه‌های استفاده از دستگاه اصلی و هزینه‌های درمانی مرتبط است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫28 دیدگاه ها

  1. سلام و وقت بخیر

   هزینه هایفو فروردین ۱۴۰۱ بین ۲۵۰۰ تا ۳ میلیون تومان متفاوت است.

 1. سلام ار اف فرکشنال رو دکتر انجام میدن یا تکنسین چون صورت پوستش حساسه میپرسم

  1. سلام و وقت بخیر

   لیزر های فرکشنال در کلینیک خانه سفید فقط توسط پزشک متخصص انجام می شود.

  1. با سلام و وقت بخیر

   استعلام قیمت رو با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ در تماس باشید.

 2. سلام و وقت بخیر
  هزینه هر جلسه ۵۰۰؟ ینی اگر ۳ جلسه لازم باشه ۱۵۰۰؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   جهت تعیین دقیق هزینه خواهشمند است از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ پیام ارسال فرمایید.

 3. سلام وقت بخیر ببخشید من پنج روز هست که آراف صورت انجام دادم ولی صورتم هنوز قرمز هست و جای سوزنها مونده میسوزه و خیلی خشکه میشه راهنمایی بفرمایید و یه کرم ترمیم کننده مناسب معرفی کنید متشکرم

 4. سلام
  از عوارض دراز مدت آر اف به زخم سوختگی اشاره کردید که تا 6ماه و قابل درمان با چه روشهایی قابل درمان است

 5. سلام از عوارض ار اف فرکشنال سوزنی به زخم سوختگی اشاره کردید این زخم چه نشانه های بر روی پوست داره که قابل مشاهده باشه؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   در دراز مدت هیچی. امکان دارد حدود ۶ تا ۸ هفته جای سوزن های دیده شود.

  2. سلام
   در مورد عوارض آر اف که زخم سوختگی و تا 6ماه و قابل درمان هست لطفا بیشتر توضیح میدهید و چگونه قابل درمان میباشد.با تشکر

 6. اگر کسی بخواد برای جوانسازی انجام بده و با هایفوتراپی هم همراه باشه با چه فاصله زمانی باید انجام بده؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بهتر است ابتدا در صورت تشخیص پزشک هایفوتراپی و بعد از ۲ هفته سایر روش های مد نظر پزشک برای جوانسازی استفاده شود.

  2. پوستم اگزما داره و من فرکشنال ار اف انجام دادم الانم قرمز و شدیدا خشک و جای جوش هام هم مشخص تره

 7. سلام من پوستم بعد از آر اف فرکشنال سوزنی دچار سوختگی شده به طوری که قسمتهایی از پوستم برآمده شده لطفا راهنمایی ام کنید که برای درمان باید چکار کنم؟

  1. عرض ادب و احترام

   این مورد خاص حتما باید بصورت حضوری معاینه و ویزیت شود. به پزشک متخصص خود مراجعه کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۰۳ کلینیک خانه سفید برای تعیین وقت مشاوره با پزشک متخصص در تماس باشید.

 8. سلام اگر ۲‌ماه از بوتاکس پیشانی گذشته باشه میتوان آراف انجام داد؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله مشکلی نیست. می توانید آر اف انجام دهید.

 9. با سلام، آیا این روش برای لک های قهوه ایی پوست صورت و جوش های سر سیاه بینی موثر است؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله لیزر فرکشنال میتونه لک های صورت و جای جوش رو درمان کنه.

 10. با سلام. ممنون از مطلببی که گذاشتید استفاده بردیم 🙏 سوالم اینه که هزینه ی که بخوایم آر اف انجام بدیم کلا میشه یک میلیون؟

  1. عرض ادب و احترام

   هزینه آر اف با توجه به نوع درمان متفاوت است. جهت دریافت هزینه با شماره ۰۲۱۵۴۵۰۳ در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا